Czy przymrozi? (monitoring plantacji, 15.04.2024 r.)





Czy przymrozi? Oto jest pytanie. Prognozy ciągle się zmieniają i na najbliższe noce pokazuj lub też zmieniają się i nie pokazują nadejścia nocnych przymrozków. Co by jednak nie mówić mamy ledwie połowę kwietnia i wydawało by się racjonalnym stwierdzić że jakieś przymrozki jeszcze powinny się wydarzyć.

Jak się do nich przygotować?

W przypadku truskawek można oczywiście zastosować okrywy z włókniny. W wielu miejscach truskawki już kwitną albo zakwitną za kilka dni. Zamknięcie ich pod okrywą z włókniny osłoni je przed mrozem, ale sprawi również, że po pod tą kołderką będzie się utrzymywała duża wilgotność. Przed okrycie należy więc rośliny zabezpieczyć przed infekcjami patogenów. W takim odizolowanym środowisku doskonale sprawdzi się biologiczny produkt Serenade ASO. Rośliny skolonizowane pożytecznymi mikroorganizmami są zdecydowanie zdrowsze i mniej narażone na potencjalne zagrożenia.

Z kolei po zastosowaniu biostymulatora Bakto G-STOP będziemy obserwować działanie zajętego krzesła. Dodatkowo bakterie zawarte w tym produkcie wytwarzają metabolity i witaminy, które podnoszą również odporność roślin na niekorzystne czynniki.

Jeżeli mowa o produktach chemicznych to tam, gdzie nie ma jeszcze kwiatów można zastosować produkty zawierające kaptan, a na plantacjach kwitnący zastosować topowe rozwiązania jak Luna Sensation 500 SC lub Puenta 62,5WG.

Tunele się obronią?

Może tak a może i nie. Folia jedynie lekko spowalnia wychładzanie się obiektu i tu też wskazanie jest okrywanie truskawek białą agrowłóknią, a z racji tego, że mamy tam już kształtujące się owoce, nawet podwójną. W przypadku malin tunelowych plantatorzy również stosują różnego rodzaju konstrukcje, na których można rozciągnąć okrywy. W innych gatunkach często stosowane są różnego rodzaju nagrzewnice powietrza.

A na polu?

To już inna bajka. Jeżeli w danej uprawie nie ma możliwości stosowani aktywnej ochrony jak zraszacze antyprzymrozkowe, wiatraki, zamgławiacze itp. konieczne jest wdrażanie rozwiązać wspierających roślinę w tym czasie.

W najbliższych dniach wskazane jest wykonanie zabiegów zagęszczających soki komórkowe. Wskazane jest podawanie potasu, który w roślinie odpowiada za gospodarkę wodną, zapewniając lepsze odwodnienie komórek, w połączeniu z fosforem który towarzyszy przemianom energetycznym w roślinie i będzie niezbędny w regeneracji ewentualnych uszkodzeń. Można zatem sięgnąć po nawóz dolistny Cropvit PK Standard. Jako dodatek biostymulujący uzupełnić ten zabieg o algowy Kelpak. Dobrym dodatkiem może być również wcześniejsze podanie nawozu krzemowego Krzemian, który będzie wzmacniał ściany komórkowe, czyniąc je odporniejszymi na uszkodzenia. Nie można zapomnieć o dodatku aminokwasów Naturamin WSP, które będą doskonałym uzupełnieniem technologii zapobiegającej potencjalnym uszkodzeniom jak również wspierającym rośliny w procesach regeneracji. 

Już po ewentualnym przymrozku do regeneracji tkanek wykorzystać po raz kolejny algowy biostymulator Kelpak wraz z aminokwasami Naturamin WSP (80% wolnych aminokwasów).

Partner mrozu

Wraz z pogodowymi zawirowaniami dochodzi do uszkodzeń tkanek roślinnych. Daje to otwarte wrota do infekcji dla patogenów bakteryjnych w tym wszędobylskiej Pseudomonas. W przedprzymrozkową profilaktykę warto wpisać również zabiegi mające na celu zredukowanie ryzyka takich infekcji stosując tam gdzie można typowe produkty miedziowe lub tam gdzie miedź będzie powodowała uszkodzenia kwiatów zastosować produkt zawierający laminarynę (Vaxiplant SL).

Ciekawym rozwiązaniem wspierającym rośliny są wchodzące na rynek produkty zawierające miedź systemiczną tzn. nawozy zawierające miedź skompleksowaną kwasem heptaglukonowym np. CuPROTE.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Chemirol








Poprzedni artykułNawozy płynne dla borówek – więcej niż biostymulacja
Następny artykułCzy to początek końca aronii w Polsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj