Nawożenie truskawek- rekomendacje Barbary Błaszczyńskiej z firmy Agrosimex
Pamiętajmy o bardzo ważnej roli nawożenia w budowie plonu. Chodzi tu zarówno o podane roślinom składniki pokarmowe w okresie pozbiorczym ale i w sezonie w którym prowadzone są zbiory – informuje Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex. Przedsiębiorstwo to uczestniczy w projekcie Truskawki w tunelach realizowanym w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza w Michałowie. Które nawozy i w jaki sposób zostały użyte do budowy plonu, który aktualnie jest zbierany i sprzedawany na tej właśnie plantacji? O tym specjalistka mówi na poniższym filmie.

Duże znaczenie fertygacji oraz zabiegów dolistnych

W tym roku skupiliśmy się na fertygacji. W mojej ocenie to najlepszy sposób dokarmiania doglebowego roślin. Nabiera też coraz większego znaczenia w związku z panującymi w ostatnich sezonach deficytami wody w gruncie. Podawanie tylko wody wiosną prowadzić może do wypłukiwania składników pokarmowych z gleby. Dostrzegam ogromny potencjał w fertygowaniu truskawek – mówi B. Błaszczyńska. Pierwiastkiem, który ma duże znaczenie plonotwórcze jest potas. Dostarczyliśmy go roślinom aplikując go w jednym z nawozów z nowej linii produktowej, marki Ultrasol. Nawozy z tej serii doskonale rozpuszczają się w wodzie, występują w formie krystalicznej, są wolne od chlorków, sodu, metali ciężkich. Nie wytrącają osadów w instalacji fertygacyjnej. Zawierają bogatą kompozycję mikroelementów.

Kolejnym wartym uwagi nawozem potasowym jest ASX-KTS tiosiarczan potasu. Może być aplikowany poprzez fertygację ale także nalistnie.

Ważnymi dla właściwego rozwoju owoców pierwiastkami są również krzem i wapń. W ofercie firmy Agrosimex znajdują się produkty, które je zawierają. Ich zaletą jest również możliwość aplikowania ich łącznie z fungicydami. To oszczędza czas oraz koszty. Więcej szczegółowych informacji na temat żywienia truskawek można uzyskać oglądając film nagrany 14 maja 2020 roku podczas wizyty Barbary Błaszczyńskiej w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza.

Poprzedni artykułTruskawki w Tunelach 2020 – uprawa w węglu organicznym
Następny artykułBorówki w roku z COVID-19. Fall Creek organizuje webinarium  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj