Wśród licznych nowości jakie testujemy w projekcie Truskawki w Tunelach, realizowanym w gospodarstwie Kozacka Truskawka wraz z firm ą Haygrove, jest system uprawy w zagonach ziemnych wypełnionych różnego rodzaju podłożem. Znalazło się tu m.in. podłoże na bazie węgla brunatnego dostarczone przez firmę Carbohort. Może być to bardzo dobra alternatywa tam gdzie gleby w tunelach są już „zmęczone” wieloletnią uprawą truskawek. Podłoże to zapewnia bardzo dobry rozwój system korzeniowego, może być użytkowane przez kilka lat, a po produkcji rozsypane po polu i wymieszane z glebą.

Polski produkt dla polskich ogrodników

Jest to podłoże produkowane z naszych rodzimych złoży węgla brunatnego. Surowcem jest tu węgiel brunatny tzw. miękki, który nie przeszedł jeszcze w fazę pełnego uwęglenia zawierający dużo związków próchnicznych jak kwasy humusowe i fulwowe – wyjaśnia Dezyderiusz Mietlicki z Carbohort. Gotowe podłoże to odpowiednio rozdrobnione i przygotowane pod uprawę cząstki węgla brunatnego, który zostały wypełnione w wykonane w zagonach rynny ziemne. Jak w takim podłożu rosną truskawki?

Łatwe w prowadzeniu

Sylwia Gabrysz z Carbohort zwraca uwagę na system korzeniowy truskawek rosnących w węglu brunatnym. Przede wszystkim dzięki odpowiedniej proporcji wody i powietrza w takim podłożu bardzo dobrze rozwija się system korzeniowy, bogaty w liczne, drobne korzenie włośnikowe, odpowiedzialne za pobieranie wody i składników pokarmowych. Jest to podłoże które sprawia, że w obrębie korzeni cały czas dostępne jest powietrze, nie istniej też ryzyko zlania korzeni. Takie podłoże bardzo trudno jest też przesuszyć, ponieważ sam węgiel dzięki swoim właściwościom sorpcyjnym chłodnie i utrzymuje wodę. Jest to więc podłoże odporne na błędy jakie mogą czasem pojawić w trakcie uprawy, a związane z  nieodpowiednia ilością podawanej wody/pożywki – podkreśla ekspertka z firmy Carbohort, dodając że jest to podłoże odporne również na zasolenie, gdyż nie zatrzymuje podawanych składników pokarmowych i nie powoduje wzrostu EC w otoczeniu korzeni roślin.   

System korzeniowy truskawki rosnący w podłożu z węgla brunatnego

Podłoże to oferowane jest w formie tzw. luzu, ale również w postaci mat uprawowych. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać producenci, którzy uprawiają truskawki na podwyższeniach w rynnach uprawowych. Podłożem takim można wypełnić również pojemniki uprawowe. W projekcie Truskawki w Tunelach w węglu brunatnym posądzono kilka odmian i wszystkie miały utrzymany odpowiedni balans wzrostu i owocowania. Jest podłoże innowacyjne i ciągle przez nas testowane w różnych uprawach i różnych technologiach. Jest w pełni organiczne, przyjazne dla środowiska a dzięki temu ze zapewnia utrzymanie odpowiednich proporcji wodno-powietrznych, łatwe w obsłudze dla ogrodników – podsumowuje Sylwia Gabrysz.

 

Flair uprawiany w podłożu z węgla brunatnego






Poprzedni artykułO czym musimy pamiętać po zdjęciu agrowłókniny? FILM
Następny artykułNawożenie truskawek- rekomendacje Barbary Błaszczyńskiej z firmy Agrosimex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj