Zbiory truskawek dobiegły końca. Rośliny wciąż jednak prowadzą wegetację i zużywają pewne ilości składników pokarmowych. Duża ich część została także wypłukana poza ryzosferę oraz wyniesiona z kwater wraz z plonem. Dostępność pierwiastków umożliwia odpowiednie zaopatrzenie i wysycenie roślin składnikami odżywczymi, co jest warunkiem poprawnego przygotowania do czasu zimowego spoczynku, udanej zimowli i satysfakcjonującego plonowania w kolejnym roku.

Regeneracja i odbudowa

W wielu gospodarstwach prowadzone jest koszenie liści po zbiorach. Są one siedliskiem chorób, zwłaszcza groźnego co sezon mącznika prawdziwego, więc w wielu przypadkach usunięcie ich jest ważnym zabiegiem sanitarnym. Po nim w ruch idą glebogryzarki. Pozostałe liście, rozłogi oraz resztki słomy stosowanej do wyścielania są mieszane z glebą. Przy okazji zawężana jest szerokość rzędów. Oznacza to, że oprócz liści uszkodzeniom w okresie następującym bezpośrednio po zbiorach podlegają także systemy korzeniowe. Czasu do zimy jest na tym etapie jednak wciąż jeszcze sporo i podjęcie odpowiednich kroków spowoduje, że rośliny doskonale przygotują się do spoczynku jak i do wydania wysokiego plonu w kolejnym roku. Pamiętać bowiem powinniśmy, że większość tradycyjnych odmian truskawek pąki kwiatostanowe buduje w sierpniu i we wrześniu. Z tego względu to właśnie ten czas i panujący w nim komfort żywieniowy i wodny ma tak wielkie znaczenie dla uzyskiwanego rezultatu produkcyjnego w następnym sezonie. Wiosną, przy użyciu intensywnego nawożenia czy biostymulacji, wpływać można jedynie na plon powstający z kwiatostanów z pąków założonych u schyłku lata oraz wczesną jesienią. O wiele korzystniej jest zatem o plon zatroszczyć się już teraz. Wysycenie roślin makro i mikroskładnikami to także element poprawy ich zimotrwałości. A jak wiemy, ostatnie zimy bywają bezśnieżne a wiosny chłodne i z długimi okresami przymrozków. To trudne warunki dla wzrostu truskawek i wielokrotnie przekładają się na pojawianie się istotnych uszkodzeń mrozowych. Bez wątpienia jednak dobrze odżywione rośliny zniosą termiczne stresy znacznie lepiej.

Na plantacjach, gdzie liście były zdrowe i bez licznych uszkodzeń powstałych wskutek żerowania przędziorków, plantatorzy rezygnują z koszenia i usuwania nadziemnych części truskawek. Zadbane liście zbierać będą asymilaty potrzebne do inicjonowania budowy przyszłorocznego plonu. Jednak także i w takim przypadku nawożenie jest po prostu konieczne.

Jak i czym nawozić?

W okresie pozbiorczym, tak bardzo istotnym pod kątem wysokości uzyskiwanego plonu w kolejnym sezonie, na poprawnie prowadzonych plantacjach zużywa się nie mniej, a czasem nawet więcej nawozów podstawowych niż w okresie wiosennym. Część składników pokarmowych z gleby została bowiem wypłukana, część wyniesiona z pola wraz z plonem. W takiej sytuacji strategię nawożenia późnoletniego i jesiennego należy oprzeć o produkty zawierające potrzebne truskawkom elementy jak i bezpieczne dla nich. Jednym z takich produktów jest Fructus Truskawka 5-5-15, którego aplikacja  pozwoli roślinom wzmocnić się i zaplonować obficie w kolejnym sezonie. To bezchlorkowy nawóz mineralny przeznaczony do nawożenia truskawek w uprawie gruntowej, a także malin, porzeczek, poziomek, agrestu i innych owoców jagodowych. Posiada w swym składzie dużą ilość coraz bardziej deficytowej siarki i potrzebnego do tworzenia się obfitego plonu potasu. Niewątpliwą zaletą jest doskonale zbilansowany skład umożliwiający pełne wykorzystanie potencjału plonotwórczego uprawianych roślin. Tak się fortunnie składa, że produkt ten aktualnie objęty jest promocją. Do końca września do każdej zakupionej partii 500 kg nawozów objętych promocją (oprócz Fructus Truskawka są to Fructus Ogrodnik, Plantena Max i LagronVIT) plantator otrzyma 25 kg opakowanie Fructus Truskawka gratis! Po zakupie należy skontaktować się z przedstawicielami firmy Fosfan by poinformować o udziale w promocji i skorzystać z gratisu. Konieczne jest zachowanie dowodu zakupu. Regulamin promocji jak i wszelkie inne szczegóły można znaleźć na stronie fructus.pl. Zapraszamy do kontaktu:

Materiał promocyjny Fosfan SA właściciela marki Fructus.







Poprzedni artykułIII Warsztaty z cyklu „Innowacje w ekologicznych uprawach ogrodniczych – nauka i wiedza w praktyce”.
Następny artykułUdany zbiór porzeczki czarnej w 2023 roku?! Czy to możliwe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj