Najgroźniejsze choroby borówki w sezonie 2020. FILM




Biorąc udział w Borówkowe Factory 2020 firma Syngenta proponuje jak należy lustrować plantacje borówki na obecność chorób i jak je zwalczać. Ważne jest by tak ochrona była skuteczna, ale również nie generowała późniejszych problemów z pozostałościami pestycydów w owocach. Jaką zatem wybrać strategię ochrony?

Dr Kamil Jeziorek z Syngenta, zwraca uwagę na warunki pogodowe jakie panowały w tym roku w okresie kwitnienia borówki. W tym roku w okresie kwitnienia panowały warunki wyjątkowo sprzyjające infekcji ze strony chorób grzybowych. Kwitnienie było wydłużone, częste były opady deszczu a dodatkowo występowały duże wahania temperatur miedzy dniem i nocą – przypomina ekspert. Także obecnie panujące warunki z częstymi opadami i wysoką wilgotnością powietrza sprzyjają infekcjom powodowanym przez Botrytis cinerea (sprawca szarej pleśni) czy Colletotrichum acutatum powodującym antraknozę borówki.

Bardzo dobrą skuteczność w zwalczaniu obu chorób wskazuje Switch, dwuskładnikowy fungicyd (cyprodynil + fludioksonil) o działaniu zarówno zapobiegawczym i interwencyjnym. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na antraknozę borówki, która bardzo często ma przebieg utajony a infekcje do których doszło w czasie kwitnienia dają o sobie znać dopiero w czasie dojrzewania owoców, w trakcie zbiorów a nawet w okresie przechowywania borówki – przypomina dr Kamil Jeziorek. Preparat Switch można stosować zarówno w czasie kwitnienia ale jeśli byłaby taka konieczność również w okresie poprzedzającym zbiory owoców. Switch ma krótki okres karencji wynoszący w przypadku borówki 7 dni, a rozkład zawartych w nim substancji aktywnych następuje bardzo szybko, nie ma więc problemów z przekroczeniami pozostałości w owocach kierowanych do sprzedaży.

Polityka prywatnosci *






Poprzedni artykułLaser nowej generacji do odstraszania ptaków
Następny artykułEkstremalnie silna presja szarej pleśni – jak temu zaradzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj