Laser nowej generacji do odstraszania ptaków


W tym roku na coraz większej liczbie plantacji owoców jagodowych w Polsce do odstraszania ptaków wykorzystuje się najnowszej generacji urządzenia laserowe z serii Avix Autonomic Mark II oferowane przez holenderską firmę Bird Control Group. W celu sprawdzenia skuteczności działania tego urządzenia odwiedziliśmy plantację jagody kamczackiej, gdzie w tym roku na początku dojrzewania owoców zainstalowano tego typu urządzenie.

Zainstalowany w tym gospodarstwie laser z serii Avix Autonomic Mark II, jak informuje Piotr Poseł z gospodarstwa Zdrowe Jagody, zapewnia prawie 100% skuteczność jeśli chodzi o odstraszenia ptaków, które już drugiego dnia po zainstalowaniu tego urządzenia przestały niszczyć owoce. Dzięki pozbyciu się ptaków możliwe było również zbieranie owoców po osiągnięciu przez nie optymalnej wielkości i smaku z czym w niektóre lata był problem z uwagi na konieczność przyspieszenia terminu zbioru z uwagi na zjadanie znacznej części owoców przez szpaki. Dodatkową zaletą tego laserowego urządzenia jest bardzo prosta obsługa, za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na telefonie – informuje P. Poseł.

W instalacji tego urządzenia pomagali w tym gospodarstwie przedstawiciele firmy Bird Control Group w Polsce: Armand Piotrowski (a.piotrowski@birdcontrolgroup.com, tel. 512 948 111) oraz Weronika Stanisławczyk. Jak informują przedstawiciele tej firmy aktualnie trwają instalacje takich urządzeń na plantacjach borówki amerykańskiej, ale również na plantacjach truskawek, czereśni, a nawet warzyw, gdzie problemem są szkody czynione przez ptaki.

Więcej szczegółów oraz technicznych informacji dotyczących systemu Avix Autonomic Mark II znajdą Państwo na filmie:

Zachęcamy również do zapoznania się materiałem pt. „Urządzenia laserowe do odstraszania ptaków”Poprzedni artykułKOMUNIKAT jagodowy. MALINY – zalecenia: ochrona, nawożenie, diagnostyka laboratoryjna – komunikat jagodowy Agrosimex
Następny artykułNajgroźniejsze choroby borówki w sezonie 2020. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj