Rośliny, nie tylko ozdobne


Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia przed halą EXPO XXI powstał niezwykły ogród. Niezwykły bo kilkudniowy, a związany nieodłącznie z organizowaną co roku, tym razem już po raz XXI wystawą „Zieleń to Życie”. Organizatorami, tej prestiżowej w szkółkarskiej branży międzynarodowej wystawy, był Związek Szkółkarzy Polskich (ZSzP) i Agencja Promocji Zieleni.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy Zieleń to Życie, prezes ZSzP Marek Majewski przypomniał, że w tym roku rozpoczyna ona już trzecią dekadę swojego istnienia. Staramy się jako branża ciągle ją rozwijać, i propagując rośliny przekonywać coraz szerszą rzesze ludzi, że zieleń to życie – mówił M. Majewski.

Uroczystego otwarcia wystawy „Zieleń to Życie” dokonała Agnieszka Żukowska z Agencji Promocji Zieleni i Marek Majewski prezes Związku Szkółkarzy Polskich

Przypomniał on, że choć produkcja szkółkarska realizowana jest w Polsce na powierzchni 7300 ha, co stanowi zaledwie 0,04% powierzchni użytków rolnych to generuje 7% wartości w całkowitej produkcji rolnej (wartość produkcji szkółkarskiej szacowana jest na około 1,1 mld zł). Marek Majewski podkreślał, że przez organizację wystawy zieleń to życie, szkółkarze starają się popularyzować idę życia wśród zieleni i pokazywać korzyści z tego płynących.

O znaczącej roli szkółkarstwa i roślin w otoczeniu człowieku mówił również prof. dr hab. Marek Szyndel prorektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dziś ogrodnictwo to nie tylko nauka o roślinach i ich uprawie, ale również tworzenie warunków do dobrego życia w otoczeniu roślin i w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego – mówił prof. M. Szyndel, dziękując zarazem ogrodnikom i architektom krajobrazu, za tworzenie tego zielonego otocznia.

Asortyment roślin jagodowych

Odwiedzając wystawę „Zieleń to Życie” można było nie tylko zaczerpnąć inspiracji do tego jak planować tworzyć i organizować ogrody, ale również odnaleźć pewne rozwiązania przydatne w produkcji roślin jagodowych. Nie brakowało również szkółek oferujących profesjonalny materiał szkółkarski borówki wysokiej do nasadzeń towarowych. Z taką oferta obecna była na targach szkółka Jana Ciepłucha, w której oprócz szerokiego asortymentu roślin ozdobnych (prym wiodą azalie i rododendrony) produkuje się duże ilości borówki wysokiej.

Jan Ciepłucha i jego córka Anna pokazywali handlowe rośliny borówki wysokiej

Na plantacje towarowe oferowany jest przede wszystkim materiał 2 letni, w 2 litrowych donicach. W tym sezonie jak informowała Anna Ciepłucha największym zainteresowaniem cieszą się odmiany ‘Duke’, ‘Chandler’, cały czas ‘Bluecrop’, ponadto ‘Spartan’ i ‘Patriot’. Wśród nowości dostępna w przyszłym roku będzie już materiał szkółkarski odmiany ‘Pink Lemonade’, odmiany o dużej mrozowytrzymałości i różowych owocach. W ofercie szkółki pojawią się też odmiany borówki półwysokiej pochodzące z Finlandii (‘Alno’, ‘Alvar’, ‘Arto’ i ‘Jorma’), które cechują się wyjątkową odpornością na niskie temperatury.

Tradycyjnie już nie zabrakło na „Zieleni to Życie” szkółki Tadeusza Kusibaba z Krakowa i jego córek Aleksandry i Pauliny. W ich ofercie jest zarówno młody materiał borówki wysokiej w wielodoniczkach pochodzący z rozmnażania w in vitro, jak również większe rośliny produkowane w doniczkach P9 i 3 l. Oprócz borówki wysokiej w szkółce tej produkuje się coraz więcej innych gatunków roślin jagodowych: jagody kamczackiej, aktinidii, jeżyny, maliny, świdośliwy, aronii, żurawiny.

Z kolei nietypowe choć również zaliczane do roślin jagodowych gatunki, można było odnaleźć odwiedzając szkółkę Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski. W tym roku prowadzona przez Szczepan Marczyńskiego i Władysława Piotrowskiego szkółka obchodzi 25-lecie istnienia. W jej ofercie oprócz licznych pnączy ozdobnych nie brakuje również roślin użytkowych. Na uwagę zasługuje chociażby aktinidia, której w ofercie jest cały szereg gatunków i odmian. W tym roku prezentowano m.in. odmianę aktinidii ostrolistnej Vitikiwi® pochodzącą z Japonii (zdobyła ona wyróżnienie w konkursie roślin „Nowości” na tegorocznej wystawie). Odmiana ta jak informował Stefan Marczyński cechuje się samopylnością, a jej owoce są partenokarpiczne. Po posadzeniu szybko wchodzi w owocowanie i jest odporna na mróz. Uwagę na stoisku zwracały rośliny kolcowoju szkarłatnego, bardziej znanego jako jagody Goji. Szczególnie wyróżniała się tu odmiana ‘No 1’ o bardzo dużych atrakcyjnych owocach, w smaku słodkich bez typowej goryczki. Odmian ta szybko wchodzi w owocowanie, często już materiał szkółkarski sprzedawany jest z owocami. Ciekawostką również był cytryniec chiński odmiana ‘Sadova no. 1’. Wywodzi się ona z Ukrainy, a cechuje ją samopylnością (nie jest potrzebne sadzenie osobników męskich i żeńskich). Owoce zebrane w długie atrakcyjne grona, nadają się do spożywania w stanie świeżym jak również w formie przetworzonej (susze, soki, napary czy nalewki). Na Dalekim Wschodzie są one uważane obok korzeni żen-szeń, za najpopularniejszą roślinę leczniczą. W ofercie szkółki Clematis jest też kilka odmian suchodrzewu kamczackiego (jagoda kamczacka), jak m.in. ‘Siniczka’, ‘Duet’ i ‘Wojtek’.

 







Poprzedni artykułPrzemysłowe truskawki, wiśnie i maliny w tym sezonie
Następny artykułWsparcie z tytułu klęsk żywiołowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj