Agrowłókniny i siatki multiclima w uprawie malin

Malinowe Factory, malina, agrowłóknina, multiclima, Ceres, GEO Polska,

Na plantacjach malinowych prowadzonych w tunelach lub w odkrytym gruncie, często zimą lub na przedwiośniu dochodzi w niektóre lata do uszkodzenia roślin przez ujemne temperatury. W okresie zimy szczególnie groźny okazuje się mroźny wiatr. O tym jak zabezpieczyć takie uprawy od tego typu uszkodzeń lub jak przyspieszyć ich owocowanie informuje Tomasz Szuławy z firmy Ceres International.

Do ochrony przed przymrozkami oraz w celu przyspieszenia zbioru owoców polecane są materiały o gramaturze 17-20 g/m2. Do zabezpieczania roślin przed mrozem i wiatrem, zwłaszcza przy braku okrywy śnieżnej, przeznaczone są z kolei produkty o gramaturze 22-50 g/m2. Ważna zaletą agrowłóknin jest również ograniczanie różnic temperatur pomiędzy dniem a nocą.

Nowością wprowadzaną w tym sezonie są siatki wykonane z materiału HDPE, których zadaniem jest zabezpieczenie uprawy przed wiosennymi przymrozkami. Takie produkty na polskim rynku oferowane są m.in. przed przedsiębiorstwa GEO Polska oraz Ceres International pod nazwą Multiclima (producentem jest firma Karatzis). Przepuszczalność takiej siatki dla światła wynosi 75-80% (dla agrowłókniny jest to 35-50%), a materiał, z którego ją wykonano, jest transparentny. Siatki oferowane są w szerokościach od 1 do 24 m, a ich gramatura wynosi 38 g/m2. Osłona ta zapewnia dobrą wentylację, co sprawia, że prawidłowo odprowadzany jest nadmiar wilgoci, a to przekłada się na mniejsze porażenie roślin przez patogeny grzybowe. Struktura siatki zapobiega jej trzepotaniu i tym samym osłona nie niszczy uprawy, a wytwarzający się pod siatką korzystny mikroklimat stwarza dogodne warunki do wzrostu roślin oraz przyspiesza plonowanie. Sitaka może okazać się również dobrym materiałem zabezpieczającym tradycyjne plantacje polowe przed działaniem mroźnego i wysuszającego pędy mroźnego wiatru.





Poprzedni artykułŚrodki ochrony, nasiona, doradztwo i serwisy
Następny artykułDobre zapylenie – wysokie plony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj