Za oknem mróz, a w prognozach pogody wiosny nie widać. Przyjdzie ona jednak szybciej niż wielu z nas się obecnie wydaje. Warto na ten czas być gotowym. Od działań, jakie podjęte zostaną na starcie sezonu malinowego zależeć będzie bardzo wiele w kontekście owocowania roślin i wielkości oraz jakości plonu. Porozmawiamy o tym jak prawidłowo zainaugurować malinowy sezon 2024 podczas webinarium, które odbędzie się 11 stycznia.

Wyzwania, wyzwania…

Dotychczas zima przebiega dość łaskawie. Aż do teraz poważniejszych spadków temperatury właściwie nie było. Sporo z kolei padało, co w wielu regionach Polski, które w 2023 roku zmagały się z suszą, może poprawić bilans wodny w glebie. Jesień była długa i wyjątkowo ciepła, co niestety zwiastuje silną presję szkodników właściwie od początku sezonu. Aktualnie trwa jednak atak zimy. Temperatury, wedle zapowiedzi meteorologów, spaść mają w niektórych częściach kraju do poziomu -25°C. To zwiastować może wystąpienie uszkodzeń mrozowych. Jest więc prawdopodobne, że w wielu gospodarstwach zajdzie konieczność wsparcia roślin w zakresie regeneracji. Jak sprawić, by ogólna kondycja krzewów była lepsza? Spróbujemy wskazać efektywne narzędzia do osiągnięcia tego celu. Istotne dla jego realizacji jest także optymalne odżywienie malin. Na pierwszy plan w tym kontekście wybija się fosfor – ostatnie wiosny były bardzo chłodne, gleba długo pozostawała zimna a w takich warunkach rośliny odczuwają silny deficyt tego pierwiastka nawet jeśli gleba jest w niego zasobna. To nie jedyne wyzwania z którymi przyjdzie się malinowym plantatorom mierzyć już niebawem, ale na nich skupimy się w trakcie wirtualnego czwartkowego spotkania.

U kogo szukać wskazówek?

W webinarium spotkamy się z 4 specjalistami. Udzielą oni praktycznych porad w zakresie przezwyciężania trudności we wczesnych fazach sezonu 2024. Jednym z nich będzie dr Paweł Krawiec, właściciel firmy Horti Team a także gospodarstwa pod Opolem Lubelskim w którym uprawia maliny w gruncie i pod tunelami. Specjalista sformułuje swoje zalecenia dotyczące m.in. zwalczania zachwaszczenia we wczesnych fazach sezonu, ale podzieli się także wieloma innymi praktycznymi zaleceniami dotyczącymi udanego wejścia w kolejny cykl produkcyjny. Głos zabierze również Ewa Bałazińska z firmy ICB Pharma. W ofercie tego podmiotu znaleźć można m.in. takie produkty, których użycie polepsza proces fotosyntezy i przemiany metaboliczne zachodzące w roślinie, a także nawóz stanowiący źródło tytanu dla malin. Przedstawicielka ICB Pharmy wyjaśni kiedy użycie tych produktów jest zasadne i jakich efektów można oczekiwać. W webinarium udział weźmie także Justyna Wasiak z Sumi Agro Polska. Firma ta kojarzona jest przede wszystkich z ochroną roślin. Faktycznie, wątek ten zostanie wyeksponowany. Warto jednak podkreślić, że podmiot ten coraz śmielej zaznacza swoją obecność na rynku biostymulatorów, których użycie m.in. wspomaga przebywanie stresu wywoływanego niskimi temperaturami. Zasady efektywnego nawożenia malin przedstawi Hubert Tabor z firmy Yara Poland. W swym wystąpieniu szczególny nacisk położy na rolę ortofosforanów we wczesnowiosennym  żywieniu roślin, choć można zakładać, że spektrum poruszonych przez specjalistę zagadnień będzie dość szerokie.

Gdzie, kiedy i ile to kosztuje?

Transmisję na żywo ze spotkania oglądać będzie można w kanale YouTube czasopisma Jagodnik oraz na jego profilu w serwisie Facebook. Początek o godzinie 18.00. Udział w webinarium jest bezpłatny, ale wiąże się za to z możliwością uzyskania dodatkowych korzyści, choćby poprzez zadawanie pytań prelegentom. W trakcie webinarium można poprosić o pomoc w uzyskaniu rozwiązania konkretnego problemu. Obecność w wydarzeniu wiodących specjalistów w zakresie produkcji malin stwarza ku temu wyborną okazję. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu:







Poprzedni artykułPrzyszłość polskich superowoców – dobra diagnoza i dobra strategia
Następny artykuł#Prawdziwe historie v4 – Ogrodnik z wyboru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj