Minister na Konferencji w Kraśniku

Konferencja Sadownicza w Kraśniku, Stanisław Kalemba



Gościem X Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej w Kraśniku zorganizowanej pod hasłem „Aktualności w produkcji owoców jagodowych i pestkowych” był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa z udziałem również innych zaproszonych gości.

 

Oprócz Ministra Rolnictwa w Konferencji prasowej brali udział: Antonio Dominguez – Prezydent Światowej Organizacji Malinowej, Krzysztof Hetman – Marszałek woj. Lubelskiego, Andrzej Maj – Starosta kraśnicki, Mirosław Maliszewski – Prezes Związku Sadowników RP, Tomasz Solis – Wiceprezes Związku Sadowników RP, Dr Paweł Krawiec z Katedry Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczy w Lublinie, Krzysztof. Szewczyk – dyrektor SZD IO Brzezna Sp. z o.o. i Piotr Baryła – wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Konferencję poprowadziła Anna Mazur.

Minister Stanisław Kalmba podkreślał znaczenie Polski jako lidera w produkcji wielu gatunków owoców jagodowych jak maliny, czarne porzeczki czy borówki. To właśnie województwo lubelskie i powiat kraśnicki może się poszczycić mianem królestwa malinowego – podkreślał Minister. Widoczna jest również stała dynamiką wzrostu produkcji w tym sektorze. Obecnie koniczne jest zwrócenie większej uwagi na bezpieczeństwo produkcji, do czego zresztą obliguje obowiązująca od stycznie tego roku Integrowana Ochrona Roślin. W sektorze są duże możliwości rozwoju zwłaszcza eksportu. Ta przedsiębiorczość w rolnictwie i przetwórstwie i innych działach gospodarki, procentuje dynamiką rozwoju, nawet w trudnych kryzysowych okresach – powiedział Stanisław Kalemba. W dotychczasowych działaniach PROW na wsparcie związane z modernizacją gospodarstw (do 300 tys. zł rocznie na gospodarstwo) mogły liczyć gospodarstwa realizujące sprzedaż na poziomie powyżej 15 tys. euro rocznie. Jak poinformował Minister Stanisław Kalemba mniejsze gospodarstwa, których sprzedaż roczna nie przekracza 15 tys. euro będą mogły uzyskać wsparcie na poziomie do 60 tys. zł/gospodarstwo. Ma to być szansą na ożywienie produkcji w tych gospodarstwach. W sumie na działania takie przewidziana jest kwota 450 mln euro, podczas gdy 2,8 mld euro czyli 300 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie ma być skierowane na wsparcie modernizacji większych gospodarstw. To są jeszcze projekty na etapie konsultacji, które mają się zakończyć do końca pierwszego kwartału 2014 r.

Antonio Dominguez przypomniał , że światowa organizacja malinowa, którą reprezentuje skupia 12 członków (państw). Jej głównym celem jest wspieranie producentów malin na świecie, a przede wszystkim podejmowanie działań mających na celu wzrost konsumpcji tych owoców. Polska z produkcja 100-120 tys. ton rocznie jest przodownikiem w produkcji i eksporcie malin na świecie. W Chile 80% produkcji to gospodarstwa mające powierzchnię poniżej 1 ha, podobnie jest w Serbii i Polsce. Zalety takich struktur to przede wszystkim możliwość ograniczenia kosztów i możliwość utrzymania wysokiej jakości finalnego produktu. Mali producenci powinni obecnie skoncentrować swoją uwagę na bezpieczeństwie produkcji i racjonalnym stosowaniu środków ochrony. Zawsze podkreślałem potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego, czystości i bezpieczeństwa końcowych produktów, bo tego obecnie wymagają odbiorcy – mówił Antonio Dominguez.

Mirosław Maliszewski przypomniał zaś o podstawowych celach działania Związku Sadowników RP. Kiedy kilka lat temu tworzyliśmy nasz Związek postawiliśmy sobie za główny cel wsparcie dla sadowników w rozwijaniu produkcji i polskich gospodarstw – mówił M. Maliszewski. Wśród nich gro jest małych gospodarstw jak np. na Lubelszczyźnie. To co udało się obronić to małe gospodarstwa, które dla tego są regionu są potęgą i filarem tej produkcji. Zastanawiamy się jak umacniać sprzedaż i zapewnić opłacalność produkcji w niektórych działach naszej branży. Szansą na to jest promocja – mówił też M. Maliszewski. Związek Sadowników RP prowadzi obecnie kilka projektów promocyjnych na poziomie krajowym jak „Owoce w szkole”, którego widocznym efektem jest rosnące spożycie owoców w ostatnich latach. Realizowane są też duże międzynarodowe projekty poza granicami Polski, jak „Jabłka każdego dnia” realizowany w Rosji i na Ukrainie. Wspólnie z Unią Owocową planowany jest kampania promująca polskie jabłka w Chinach. Również w segmencie owoców jagodowych w tym roku ruszy pierwszy etap promocji spożycia owoców jagodowych w kraju. Kolejne etapy projektu dofinansowywanego w 80% z budżetu UE o łącznej wartości 5 mln euro netto realizowany będzie w krajach skandynawskich, Austrii, Czechach i Słowacji. Oprócz tego razem z GP jesteśmy obecni na licznych targach i wystawach branżowych, planujemy też kolejne misje gospodarcze w kolejnych bardziej odległych krajach- mówił M Maliszewski.

alt

Dr Paweł Krawiec przypomniał, że w realizacji Konferencji Sadowniczych w Kraśniku od 5 lat bierze też udział Katedra Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Bardzo dobrze, że takie konferencje się odbywają, bo tu spotyka się nauka z praktyką i biznesem. To jest również bardzo cenne dla naszych naukowców, bowiem to również jest okazja dla nas by wypracować wspólnie z producentami kierunki badać – podkreślał P. Krawiec. Przypomniał też o początkach uprawy malin w tym regionie.  W 1974 roku 13 plantatorów ze wsi Majdan Bobowski założyło w sumie 5,5 ha malin, po 10 latach przeobraziło się to w 1500 ha. Dzięki wsparciu nauki i doradztwu możemy ciągle rozwijać i umacniać tę produkcję w dalszych latach – powiedział dr P. Krawiec.

Krzysztof Hetman podkreślał, że Polska może się poszczycić dobrą marką polskiej żywności na rynkach światowych. W tej właśnie produkcji znaczną pozycję zajmuje Lubelszczyzna. Tu właśnie 40 lat temu za sprawą Zygmunta Krawca powstały pierwszy plantacje maliny, a obecnie zbierane jest tu rocznie koło 300 tys. ton owoców z krzewów. To jest nasz ogromny potencjał w rozwijanie którego warto poświecić kolejne środki – podkreślał marszałek woj. lubelskiego. Na takie działania są przeznaczone środki finansowe w ramach PROW, ale również lokalne programy, wspierające promocję rodzimych produktów.

Andrzej Maj – starosta kraśnicki informował o projekcie budowy centrum certyfikacji produktów regionalnych, który jest na etapie oceny. Dzięki temu moglibyśmy prowadzić certyfikację naszych produktów regionalnych, wzmacniać ich potencjał handlowy i realizować działania promocyjne tych dobrych naszych lokalnych produktów – podkreślał Andrzej Maj.

 

 

 







Poprzedni artykułABC zatrudniania cudzoziemców (cz. I)
Następny artykułKonferencja Borówkowa 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj