Gdy kwitną maliny zmieniają się tez potrzeby nawozowe roślin. W tym roku wegetacja roślin w uprawach polowych jest znacząco opóźniona względem plantacji rosnących w tunelach. Huśtawki pogodowe sprawiają zaś, ze roślin są narażone na różne warunki stresowe. W takiej sytuacji warto niekiedy sięgnąć po nawozy dolistne. Co i kiedy zastosować – podpowiadają dr Paweł Krawiec i Hubert Tabor z firmy Yara Poland.

W okresie intensywnego wzrostu malin do fertygacji należy używać saletrę wapniową YaraTera Calcinit na przemian z Kristalonem niebieskim (19-6-20). Gdy występują wahania temperatury między dniem i nocą warto dodatkowo wspomóc rośliny nawozami dolistnymi. Hubert Tabor poleca w tym celu YaraVita Frutrel – wieloskładnikowy nawozów zawierający  między innymi cynk i bor. Nawóz warto zastosować na początku kwitnienia malin.

W każdym momencie wegetacji, gdy widzimy że kondycja liści jest słaba, są one nieprawidłowo wybarwione warto zastosować Kristaleaf FOTO w dawce 3 kg/ha. Nawóz ten wpłynie na utrzymanie ciemniejszej barwy liści i znacznie wzmocni przebieg fotosyntezy – podkreśla ekspert z firmy Yara. Zabieg taki jest szczególnie wskazany w uprawach polowych malin, gdzie na wielu plantacjach występują utrudnienia w pobieraniu składników pokarmowych. Widoczne jest w postaci przebarwień, zwłaszcza najmłodszych liści.

W momencie rozpoczęcia kwitnienia malin pożywka powinna ulec zmianie. Od tego momentu w programie nawożenia fertygacjynego należy włączyć Kristalon Super Red (Gena)12-12-36.

Kwitnienie malin i aktualne zalecenia nawozowe

Poprzedni artykułJak nawozić borówki pod koniec kwitnienia?
Następny artykułPorozmawiajmy o ochronie malin w okresie kwitnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj