Jagodnik 8/2023 – już w sprzedaży 





Kończy się rok, jego blaski i cienie w sektorze owoców jagodowych z punktu widzenia ekonomistów oraz plantatorów staraliśmy się przedstawić w ostatnich dwóch numerach „Jagodnika”. Było minęło? Chyba nie. Kolejny sezon się rozpoczyna, a raczej już trwa, bo w naszej branży dla wielu producentów cały czas skraca się okres w roku wolny od pracy. Wszystko to pociąga za sobą konieczność ciągłej modernizacji gospodarstwa i dostosowywania go do panujących obecnie reali rynkowych o czym piszemy na łamach czasopisma „Jagodnik”.

Listopadowo-grudniowe wydanie „Jagodnika” to również dobry czas na odnowienie prenumeraty, którą najlepiej dokonać klikając w link – odnów prenumeratę.

Truskawka

Fusarium avenaceum – coraz większe zagrożenie

Na plantacjach truskawek dość powszechnie występują dwa gatunki polifagicznych grzybów z rodzaju Fusarium, a mianowicie F. avenaceum oraz F. oxysporum f. sp. fragariae, a ich obecność prowadzi, niestety, do znacznych strat ekonomicznych w uprawach.

Technologia uprawy a termin owocowania odmiany ‘Clery’

Uprawa truskawek na wczesny, majowy zbiór cały czas spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony plantatorów. Aby uzyskać wczesne zbiory, producenci mogą wykorzystać różne metody przyspieszające owocowanie. Jak takie rozwiązania wpływają na termin zbioru truskawek odmiany ‘Clery’, oceniano w Sadowniczej Stacji Doświadczalnej w Kolonii-Auweiler.

Ewolucja w kierunku truskawek

Sadownicza strefa warecko-grójecka tradycyjnie kojarzona jest przede wszystkim z produkcją jabłek. Jeszcze kilka lat temu w gospodarstwie Janusza Dąbrowskiego w Błędowie uprawę jabłoni prowadzono na 10 ha i był to jedyny kierunek produkcji. Dziś zostały już tylko dwie odmiany, które łącznie rosną na 2,8 ha, a za najbardziej perspektywiczną z prowadzonych upraw uważa się produkcję truskawek w tunelach na rynnach.

Tu nie ma miejsca na błędy

Od kilku lat przybywa w Polsce gospodarstw specjalizujących się w uprawie truskawek w szklarniach. Taka produkcja pozwala uzyskać owoce najwyższej jakości, atrakcyjne wizualnie i o bardzo dobrym smaku, ale zarazem jest niezwykle wymagająca. Każdy nawet najmniejszy błąd może bowiem w tym przypadku wiele kosztować.

Malina

Nie tylko liście, ale również system korzeniowy

W drugiej połowie lipca odwiedziłem gospodarstwo Rafała Podstawki w Klementowicach na Lubelszczyźnie. Od kilku lat plantator ten specjalizuje się w produkcji malin, a ostatnio również jeżyn, które uprawia w tunelach foliowych.

.

Maliny deserowe kontra przemysłowe. Wybór czy konieczność?

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze kierunku produkcji, jest co do zasady cena, jaką za maliny może uzyskać plantator. Jeśli popatrzymy na kształtowanie się notowań malin w ciągu ostatnich kilkunastu lat, w zależności od kierunku ich zbytu, raczej nie ma wątpliwości, przy której technologii uprawy jest szansa na najwyższe ich ceny.

Sympozjum w USA (cz. II). Plantacja lidera, odmiany i światowa produkcja

W pierwszej części relacji z XIII Sympozjum Rubus & Ribes („Jagodnik” 7/2023), które odbyło się 16-18 lipca, przedstawiłam informacje z odwiedzonych podczas tego wydarzenia kilku farm jagodowych. Część ta otwierała sympozjum i była niezwykle interesująca dla fanów owoców jagodowych, gdyż dała możliwość zobaczenia, na jakim etapie rozwoju są światowi liderzy w hodowli i uprawie nowych odmian roślin jagodowych.

Urządzenia i maszyny – Malinowe Factory 2023

Podsumowanie tegorocznej edycji projektu Malinowe Factory, który od kilku lat odbywa się w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach, obfitowało m.in. w prezentacje maszyn i rozwiązań sprzętowych do produkcji owoców. Poniżej relacja z drugiego etapu wydarzenia, a więc spaceru po plantacji, podczas którego można było obejrzeć wykorzystywane urządzenia i maszyny.

Perspektywy dla malin przemysłowych

Uprawiający maliny zderzają się dwoma ogromnymi problemami – coraz niższą opłacalnością produkcji oraz brakiem rąk do pracy, zwłaszcza przy zbiorach owoców. By zatem utrzymać nadal produkcję malin w Polsce, konieczne jest wdrażanie nowych systemów uprawy. Tego właśnie zagadnienia dotyczyło spotkanie dla plantatorów, które odbyło się w miejscowości Kożuchówka, a zorganizowała je spółka Greenyard Frozen Poland.

Borówka wysoka

Agrotechnicznie o „fabryce” borówek (cz. I)

Plantacja borówki wysokiej prowadzona w ramach projektu Borówkowe Factory jest kolekcją kilkunastu odmian tego gatunku, uprawianych w kilku systemach. Podczas tegorocznego finału projektu, który prowadzony jest w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach koło Opola Lubelskiego, dyskutowano o uzyskanych wynikach doświadczeń.

Perspektywy 

Podczas tegorocznego spotkania członków International Blueberry Organization (Lublin, 3-6 lipca) wiele poruszanych kwestii dotyczyło przyszłości rynku borówek. Na ten temat wypowiadali się eksperci z całego świata, wskazując na trendy i wyzwania w zakresie sprzedaży i kreowania popytu na borówki.

.

Kierunek hodowli borówki wysokiej w InHort w Skierniewicach – jakość owoców

Według oficjalnych danych uzyskanych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2022 roku, powierzchnia nasadzeń borówki wysokiej w Polsce wynosi obecnie ok. 11,9 tys. ha, a roczna produkcja tych owoców szacowana jest na ponad 63 tys. ton. Z taką skalą produkcji nasz kraj plasuje się na drugiej pozycji w Europie i na ósmym miejscu na świecie.

Nowe odmiany z doliny Sanu

W gospodarstwie szkółkarskim, prowadzonym przez Pawła Korfantego, Beatę Husak oraz Franciszka Korfantego i Adama Czecha w miejscowości Załuż koło Leska, od kilku lat trwają intensywne prace hodowlane ukierunkowane na nowe odmiany haskapu japońskiego oraz borówki wysokiej. O tym, jakie są tego efekty i kiedy możemy oczekiwać nowych odmian w obrębie tych dwóch gatunków, rozmawiałem z Pawłem Korfantym.

Zagospodarowanie owoców

W sezonie 2023 miałem okazję odwiedzić kilka gospodarstw borówkowych. W każdym inaczej organizowana jest sprzedaż owoców. Czasem chodzi o zagospodarowanie dłuższej części łańcucha dostaw, niekiedy o szukanie oszczędności, zawsze jednak celem było poprawienie relacji nakładów związanych z przygotowaniem owoców do sprzedaży, do uzyskiwanego przychodu.

Porzeczka

Plonowanie polskich odmian porzeczki czarnej w ostatnich latach

Polska od wielu lat jest największym producentem i eksporterem owoców czarnej porzeczki zarówno w Europie, jak i na świecie. Wysoka produkcja tych owoców oraz pozycja w światowych rankingach są, między innymi, efektem postępu biologicznego w postaci odmian porzeczki czarnej wyhodowanych w IO-PIB (InHort) w Skierniewicach.

.

Rynek porzeczek

Wzrost cen porzeczek w 2022 roku dał producentom nadzieję na „lepsze czasy”. W bieżącym sezonie szybko przyszło jednak rozczarowanie. Zapasy porzeczek w mroźniach, małe zainteresowanie ze strony krajowych przetwórców oraz spadek popytu na rynkach światowych doprowadziły do obniżenia zarówno cen skupu, jak i notowań transakcyjnych.

Technika

Maszyny nie tylko do upraw borówek

Firma Hydro-Masz z Zapola koło Sieradza od lat zaopatruje okolicznych rolników w ciągniki i maszyny. Uwagę zarządzających nią przykuł jednak w ostatnim czasie dynamicznie rozwijający się w Polsce rynek borówki. Zdaniem Marcina Sęcerskiego, współwłaściciela tego rodzinnego przedsiębiorstwa, ma ono w swojej ofercie pewną lukę i zamierza ją wypełnić.

Targi / konferencje

Perspektywy dla żywności ekologicznej. BioExpo 2023 

W Nadarzynie od 5 do 7 października odbywały się targi żywności ekologicznej BioExpo 2023. Wydarzeniu temu towarzyszyło Polskie Forum Żywności Ekologicznej, które stało się płaszczyzną do wymiany poglądów i informacji dotyczących m.in. przyszłości rynku produktów oznaczonych „zielonym liściem”. 

Aktualności

Dwie ważne konferencje podczas TSW 2024

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2024, które odbędą się w Kielcach w dniach 17-18 stycznia, charakteryzować będzie rekordowa w dotychczasowej historii tego wydarzenia zarówno liczba wystawców, jak i wielkość powierzchni wystawienniczej. Podczas TSW 2024 odbędą się też ważne branżowe konferencje przeznaczone m.in. dla producentów owoców jagodowych. Chcemy zaprosić zwłaszcza na dwie z nich.

Wolna strefa

Czy coś w kieszeni zostało? 

Krzysztof Żabówka

Minął kolejny rok produkcji owoców jagodowych. W wielu gospodarstwach zbiory trwały nawet do połowy listopada. Dotyczyło to zwłaszcza malin uprawianych w tunelach i zbieranych z pędów tegorocznych. Długi był również okres zbioru truskawek odmian powtarzających owocowanie produkowanych w tunelach. Sezon dość trudny, ale jak wiemy – zgodnie z polską mentalnością – każdy rok jest trudny…







Poprzedni artykułI Bieg po Truskawkę
Następny artykułSadowniczy poseł na czele Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj