Pod koniec kwitnienia borówki, trzeba zmienić pożywki podawane roślinom. W niektórych sytuacjach wskazane może być dodatkowe nawożenie posypowe oraz dolistnie. Jak poprawnie nawozić borówki pod koniec kwitnienia – podpowiada Michał Wojcieszek z firmy YARA Poland.  

W tym roku do nawożenia borówki wprowadziliśmy nowy wieloskładnikowy nawóz Superba Blue o  składzie 13-16-22 + Mg + mikro. Na plantacjach w pełni owocujących w okresie kwitnienia należy podawać około 30 kg tego nawozu na tydzień. Po kwitnieniu zalecamy zwiększenie tej dawki do 50 kg w ciągu tygodnia. W ten sposób mamy pewność dobrego odżywienia zarówno szybko rosnących młodych pędów jak również tworzących się owoców – podkreśla Michał Wojcieszek z firmy YARA Poland.

W sytuacji dużego obłożenia krzewów owocami można oprócz samej fertygacji można zastosować nawożenie posypowe. Do tego celu może być użyta Unika Calcium, czyli saletra potasowo wapniowa. To pozwala dostarczyć dużą ilość szybko i łatwo dostępnych składników odżywczych, potrzebnych w okresie wzrostu owoców.

kwitnienie borówki
Gdy zapowiada się obfite plonowanie borówki, warto zadbać o dobre odżywienie roślin

Pod koniec kwitnienia borówki warto będzie w nawożeniu dolistnym zastosować YaraVita Frutrel. Jest to nawóz długo utrzymujący się na powierzchni liści, a więc długotrwałym efektem działania. Cechą tego nawozu jest wyjątkowe połączenie dwóch składników, czyli fosforu i wapnia. Zapewnią one odpowiednią ilość energii na czas tworzenia się owoców. Wapń jest też potrzebny do intensywnych podziałów komórkowych i będzie miał wpływ na końcową wielkość owoców – podkreśla ekspert z firmy YARA Poland.

Jak nawozić borówki pod koniec kwitnienia?

Poprzedni artykułNowe, biologiczne rozwiązania w tunelowej uprawie malin. Również dla malin w uprawie polowej
Następny artykułKwitnienie malin i aktualne zalecenia nawozowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj