Komunikat XV z 26 maja dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA

zbiór truskawek, grupa truskawkowaPrzebieg pogody w mijającym miesiącu był skrajnie niekorzystny dla roślin. Po fali ochłodzenia, które w niektórych rejonach spowodowały znaczne straty w postaci przemrożenia kwiatów, nastąpił kilkudniowy okres obfitych opadów połączony z całkowitym zachmurzeniem. Ta niekorzystna aura spowodowała spowolnienie rozwoju roślin.

Po opadach gradu

grad, truskawka, grupa truskawkowa
Przebarwiający się liść po jego uszkodzeniu przez grad

W sobotę i niedzielę (tj. 17 i 18 maja) w wielu rejonach odnotowano intensywne gradobicia, które spowodowały znaczne uszkodzenia owoców i liści roślin. Lokalne gradobicia trwały nawet 15 minut, a średnica gradu dochodziła do 2,0 cm.

Po gradobiciu, będącym mechanicznym uszkodzeniem roślin (fot. 1), należy bezwzględnie wykonać zabieg zabezpieczający powstałe uszkodzenia przed rozwojem chorób (więcej na ten temat w komunikacie, którzy dostali członkowie Grupy Truskawkowej).

Do zabiegów zabezpieczających rośliny przed rozwojem chorób należy włączyć również nawozy korzystnie wpływające na poprawę funkcjonowania roślin np. TerraSorb Complex (1,0-1,5 l/ha), AminoQuelat Ca (2,0 l/ha),  AminoQuelant Mg (2,0 l/ha) lub mocznik 0,2-0,3% roztwór (tj. 2-3 kg mocznika na 1000 litr wody). Wybór konkretnego nawozu należy uzależnić od aktualnego stanu odżywienia roślin oraz bieżących uwarunkowań agrotechnicznych.

 

uszkodzenia gradowe, truskawka
Pęd kwiatostanowy, trzykrotnie uszkodzony przez grad w 2013 roku. W dwóch miejscach rany nie doszło do porażenia natomiast w trzecim zaistniała infekcja ze strony patogenów grzybowych

W czasie upałów

W ostatnich dniach wystąpiła fala upałów z temperaturom dochodzącą do 30ºC. Według prognozy pogody w nadchodzących dniach temperatury powietrza około 30ºC będą się utrzymywały. Oczywiście tak gwałtowna i duża zmiana warunków termicznych będzie dla roślin również silnym czynnikiem stresowym. Aby zminimalizować szkodliwy wpływ stresu termicznego na rośliny, należy wykonać zabieg dokarmiania pozakorzeniowego krzemem (więcej w komunikacie przygotowanym dla Grupy Truskawkowej).

Na plantacjach charakteryzujących się niską zawartością potasu w glebie, na których istnieje ryzyko słabszego odżywienia roślin tym składnikiem, można zastosować zabieg nawozem AminoQuelant K low pH (2 l/ha). Potas jest głównym pierwiastkiem odpowiadającym za prawidłowy przebieg transpiracji a jego niedobór może powodować poważne zakłócenia tego procesu. Nadmierna transpiracja w okresie zapowiadanych upałów może zachwiać prawidłową gospodarkę wodną roślin, a w skrajnych przypadkach powodować nawet i więdnięcie.

——————————————–

Jest to fragment komunikatu XIII z dnia 19 maja 2014 wysyłanego do Grupy Truskawkowej w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA.  Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2014. Aby móc skorzystać z systemu i otrzymywać regularnie pełne komunikaty oraz skorzystać z wizyt lustracyjnych należy przystąpić do Grupy Truskawkowej. Aby to zrobić należy czytelnie wypełnić ankietę, podpisać ją i odesłać na adres e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl więcej informacji udziela Albert Zwierzyński – specjalista ds. sadownictwa, tel. + 48 883 310 179.


Poprzedni artykułDzień otwarty KSPCP i Bayer CropScience podczas Konferencji Porzeczkowej – 5 czerwca 2014
Następny artykułMaliny na zbiór przyśpieszony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj