Maliny na zbiór przyśpieszony
Ten rok wyjątkowo sprzyja tym producentom, którzy uprawiają maliny na zbiór przyspieszony w tunelach. W ubiegłym tygodniu pojawiały się już pierwsze owoce, a w obecnym rozpoczęły się już regularne zbiory owoców najwcześniejszych odmian.

Janusz Figura prowadzi nieduże gospodarstwo w miejscowości Jeziorszczyzna koło Kazimierza nad Wisłą.

Pierwsze dojrzewające owoce na odmianie ‘Radziejowa’

Uprawia w nim maliny w tunelach. Postawił na odmiany owocujące na pędach dwuletnich, które uprawia w tunelach pojedynczych typu gotyckiego. Takie obiekty mogą być przykryte folią przez cały rok i lepiej się je wietrzy latem – uzasadnia Pan Janusz. Uprawia różne odmian. Sprawdzona jest ‘Laszka’, dobrze oceniana jest też odmiana ‘Radziejowa’, która rośnie tu już 3 rok. W tym roku właśnie ona zaowocowała jako pierwsza. Pan Janusz pozytywnie ocenia tę odmianę, choć podkreśla, że potrafi być bardzo chimeryczna. Źle i szybko reaguje na nadmiar wody oraz wszelkie inne warunki stresowe. Objawia się to słabszą kondycją roślin, a nawet ich zamieraniem. Może być też podatna na przemarzanie pąków w okresie zimowym. Kolejną odmianą uprawnią w tunelach jest ‘Sokolica’, która w tym roku zaowocowała wyjątkowo obficie.

Odmiana ‘Radziejowa’ daje możliwość uzyskania wysokiego plonu owoców

W gospodarstwie tym uprawiane są też jeżyny,

Janusz Figura prezentuje wzrost pędów u jeżyny ‘Ruben’

oprócz polskich odmian jak ‘Gaj’, ‘Polar’, ‘Ruczaj’ rośnie odmiana ‘Ruben’ owocująca na tegorocznych pędach. Posadzono ją w ubiegłym roku i zbierano już wtedy pierwsze owoce. W tym roku zostawiono część ubiegłorocznych pędów, na których widoczne są już pierwsze owoce. Odmian ta wyjątkowo silnie rośnie – 1-jednoroczne przyrosty miały już po 2 m wysokości pod koniec maja. Jakość owoców u tej odmiany jest wysoka, pytanie jak się sprawdzi pod względem plonowania.

Pierwsze owoce malin, przy wysokiej ich jakości, bez trudu znajdują nabywców. Na Warszawskich Broniszach sprzedawano je około 20 maja po 32 zł/kg.

Leszek Jakubiak prezentuje pierwsze owoce odmiany ‘Radziejowa’

Również w gospodarstwie Leszka Jakubiaka uprawia się maliny w tunelach zblokowanych Haygrove na powierzchni przeszło 2 ha. Do tej pory rosła tu ‘Laszka i Tulamen’, tę ostatnią w ubiegłym roku zastąpiono odmianą ‘Radziejowa’. Posadzono dobrej jakości sadzonki jesienią, i pierwsze dojrzałe owoce u tej odmiany były już widoczne koło 16 maja, a po 20 maja rozpoczęto już ich zbiory. Podstawową odmianą w produkcji jest cały czas ‘Laszka’. Sprawdza się w uprawie jak i w sprzedaży, przy odpowiedniej pielęgnacji i prowadzeniu roślin daje też wysokie plony. Przyśpieszona produkcja malin w tunelach wymaga jednak wielu specjalnych zabiegów. Chodzi nie tylko o sam sposób prowadzenia roślin, ale również utrzymanie właściwego klimatu w tunelach. Zwłaszcza w okresie kwitnienia trzeba dobrze wietrzyć tunele, jak również zapewnić właściwą liczbę owadów zapylających. Tu zadanie to spełniły w tym roku trzmiele, a dzięki dobrej ich pracy zapowiada się nie tylko wysoki plon owoców ale również wysoka jakość owoców malin.

Wzrost roślin odmiany ‘Laszka’ w tunelach

Więcej o produkcji malin w tunelach na „Malinowym Factory” (szczegóły tutaj). Finał już 31 maja 2014. Przyjedź, zobacz i dowiedz się jak uprawiać wysokiej jakości maliny deserowe pod osłonami.

altPoprzedni artykułKomunikat XV z 26 maja dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA
Następny artykułLuna – już do ochrony truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj