Ważne zabiegi na plantacjach letnich odmian maliny po zbiorze owoców
Plantacje letnich odmian maliny, a przynajmniej te, z których planuje się zbierać owoce w kolejnym sezonie, wymagają odpowiedniej staranności i właściwego przygotowania do plonowania. W tym celu konieczne jest usunięcie 2-petnich pędów i zadbanie o zdrowotność tegorocznych przyrostów.

O tym jakie zabiegi należy prowadzić na tego typu plantacjach informuje Michał Malicki z firmy UPL w trakcie wizyty na plantacji letnich odmian maliny przeznaczonych na zbiór kombajnowy w jednej z kwater projektu Malinowe Factory 2023.

 

Podczas zabiegu czyszczenia polegającego na usuwaniu pędów 2-letni, należy zwracać uwagę na zdrowotność tegorocznych przyrostów pod kontem porażenia ich przez choroby czy szkodniki. Kontrolę tą warto realizować szczególnie w miejscu podstawy pędów. W celu ograniczenia rozwoju patogenów grzybowych można sięgnąć w tym czasie po fungicydy miedziowe, a w następnej kolejności po te zawierające pirymetanil jak np. Pyrus 400 SC. Ważne jest, aby te zabiegi wykonać jak najszybciej, szczególnie w tych regionach gdzie notowane są w ostatnich tygodniach znaczące opady deszczu.

Należy również kontrolować zachwaszczenie plantacji. W przypadku zwalczania chwastów jednoliściennych dobrym rozwiązaniem będzie obecnie zastosowanie graminicydów, takich jak np. Select Super 120 EC. 

Prowadzone obecnie nawożenie powinno być skierowane na wygaszanie siły wzrostu pędów. W celu utrzymania dobrej zieloności liści i właściwej kondycji odgrywającej ważną rolę w budowaniu silnych pąków generatywnych można sięgnąć po rozwiązania zwiększające odporność roślin na niekorzystne warunki pogodowe jak np. Asahi SL.

Warto również lustrować plantacje na obecność zwójkówek uszkadzających liście. Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem w ich zwalczaniu jest produkt XenTari WG. Jest to biologiczny insektycyd o działaniu żołądkowym przeznaczony do selektywnego zwalczania gąsienic motyli. Zawiera Bacillus thuringiensis w ilości 540 g/kg.

Poprzedni artykułJak zadbać o plantacje truskawek zakładane w sierpniu?
Następny artykułRak bakteryjny zagraża borówkowym plantacjom – lustracja kwatery w projekcie Borówkowego Factory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj