Projekt Borówkowe Factory w tym roku jest wyjątkowo obfity w różne obserwacje i doświadczenia z zakresu uprawy borówki. Oceniamy odmiany (19 pozycji), rośliny z różnych szkółek, programy nawożenia i ochrony jak tez różne techniki uprawowe. Efekty tych działań można będzie zobaczyć już 8 września podczas finałowego spotkania Borówkowego Factory 2023.

Jedyne takie miejsce

Borówkowe Factory to niewątpliwie jedyne takie miejsce w Polsce (a prawdopodobnie również w Europie), gdzie można zobaczyć tak bogatą kolekcję odmian borówki typu północnego (higch chill). Ogółem w naszej kolekcjo zgromadziliśmy serię 19 odmian borówki. W kolejności dojrzewania są to pozycje: ‘Duke’ (FC, Kusibab, Schrijnwerkers), ‘Draper’ (FC, Schrijnwerkers), ‘Top Shelf’ (FC), ‘Blue Ribbon’ (FC), ‘Megas Blue’ i ‘Titanium’ (Schrijnwerkers), ‘Valor’ (FC), ‘Calypso’ (FC, Schrijnwerkers), ‘Clockwork’ (FC), ‘Bluecrop’ (Kusibab), ‘Cargo’ (FC), ‘Chandler’ (Kusibab), ‘Liberty’ (FC, Kusibab), ‘Last Call’ (FC), ‘Aurora’ (FC, Kusibab). W tym roku naszą kolekcję wzbogaciły 4 kolejne odmiany zawarte w katalogu Fall Creek Collection: ArabellaBlue® 'FC14-062′, LunaBlue® 'FC12-205′, LoretoBlue™ ‘FC11-118’ i PeachyBlue 'ZF08-029′. Ten rok jest jednocześnie pierwszym kiedy możemy ocenić potencjał plonowania tychże odmian. Owoce są zbierane i ważone, oceniane są tez ich parametry jak wielkość, trwałość i twardość. Te wszystkie badania i obserwacje prowadzi dr Paweł Krawiec, który podczas spotkania podzieli się swoimi refleksjami z tego sezonu.

Podczas Borówkowego Factory prezentowane są praktyczne uprawy borówki

W warunkach stricte produkcyjnych

Jak każda plantacja tak również ta prowadzona w ramach Borówkowego Factory narażona jest na różne zdarzenia losowe. W 2021 roku silne gradobicie pod koniec czerwca zdewastowało plantację. Stracone zostały owoce a cały wysiłek włożony został w odbudowanie potencjału krzewów. Jak to się udało ocenicie państwo sami już 8 września.

Jak rosną i plonują te same odmiany w różnych technologiach uprawy? To również pokażemy podczas wrześniowego spotkania. Borówki uprawiane są na podwyższonych zagonach z okryciem z agrotkaniny i bez, w donicach z różnymi rodzajami podłoża. Uprawa prowadzona jest w otwartym gruncie, pod daszkami i w tunelach. Różnice są naprawdę znaczące. Warto to zobaczyć!

W programie Borówkowego Factory znalazło się szereg praktycznych informacji o produktach i rozwiązaniach dedykowanych owoczesnej uprawie borówki. Jakie środki ochrony i nawozy warto stosować, kiedy i w jaki sposób? Jak poprawić żyzność gleby? Jak zapewnić optymalne zapylenie kwiatów i uzyskać dorodne, wyrośnięte owoce? Zamiast samemu szukać odpowiedzi na te pytania warto skorzystać z gotowych sprawdzonych już rozwiązań jakie wypracowaliśmy w naszym projekcie.

Zapraszamy serdecznie na praktyczne spotkanie poświęcone nowoczesnej uprawie borówki. 8 września 2023 widzimy się w Karczmiskach!

Karczmiska Drugie  – Gospodarstwo Dr Pawła Krawca, Karczmiska ul. Owocowa 16
Wstęp na spotkanie płatny 120 zł/osobę lub 80 zł/osoby dla prenumeratorów czasopisma Jagodnik (płatne w dniu spotkania). Podczas spotkania będzie tez możliwość nabycia prenumeraty Jagodnika w promocyjnej cenie!  

Program spotkania Borówkowe Factory 2023

10.00 – 11.00 Rejestracja uczestników

11.00 – 11.20 Powitanie uczestników

11.20 – 11.40 Czy powinniśmy sadzić nowe odmiany?  Dyskusja ekspertów

11.40 – 13.40 – Zwiedzanie kolekcji Borówkowe Factory 

  • Ocena tegorocznego sezonu – dr Paweł Krawiec, Horti Team
  • Uprawa na zagonach. Które tkaniny sprawdzają się najlepiej – Tomasz Poliszak, Agrimpex
  • Zbilansowane nawożenie borówki i prosty sposób na fertygację – Michał Wojcieszek, Yara
  • Plonowanie odmian w kolekcji – Marcin Wereszczuk, Fall Creek
  • Zdrowotność roślin a bezpieczna produkcja – Krzysztof Krupa, Sygenta Polska
  • Systemy nawodnienia dla upraw zagony/pojemniki – Łukasz Głuszcz, Milex
  • Poprawa zapylenia – nowe możliwości wykorzystania pszczół samotnic – Przemysław Kapka, Osmia Future

13.40 – 15.40 Zwiedzanie pozostałych doświadczeń – plantacje towarowe (‘Duke’, ‘Bluecrop’)

  • Poprawa żyzności gleby/podłoża, czyli jak podnieść poziom próchnicy w glebie – Dezyderiusz Mietlicki, Radosław Łaźny, Carbohort
  • Nowe nawozy do nawożenia borówki – Diana Wieczorek, ICL
  • Czy warto organizować samozbiory – Marcela Krawiec, Horti Team
  • Nawożenie i biostymulacja – stabilne plony w każdym sezonie – Bartłomiej Drzazga & Dorota Furmaniak, Timac Agro Polska
  • Prawidłowa diagnostyka podstawą właściwej ochrony – Karolina Felczak Konarska, Fertico
  • Szara pleśń pod kontrolą – Przemysław Kostrzewski, BASF
  • Czy warto mieć stację meto w swoim gospodarstwie – AgroNetPro
  • Choroby i szkodniki borówki, a możliwości zwalczani – Tomasz Gasparski, Bayer Polska 

15.40 – 17.00 Wspólne grillowanie i dyskusje kuluarowe

UWAGA! Na spotkanie można przywieść próbki roślin i gleby gdzie występują problemy ze wzrostem roślin. Objawy chorobowe można będzie skonsultować lub zlecić badania w laboratorium FERTICO!

Zarejestruj swój udział! Skorzystaj z praktycznej wiedzy ekspertów borówkowego rynku!  

 







Poprzedni artykułPrawidłowa diagnoza patogenów w uprawie malin – dlaczego taka ważna?
Następny artykułJak zadbać o plantacje truskawek zakładane w sierpniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj