Uprawa truskawek na przyspieszony zbiór budzi coraz większe zainteresowanie plantatorów. By dobrze na tym zarobić należy kierować do sprzedaży owoce jak najwyższej jakości, po które klienci chętnie będą wracać podczas zakupów. W 7 numerze tegorocznego Jagodnika prezentujemy dwa gospodarstwa, w których produkuje się wczesne truskawki w tunelach.

Wczesne truskawki u Truskawkowi.Pl

Pierwsze z opisywanych gospodarstw prowadzone jest przez Artura i Katarzynę Mieszkowskich pod nazwą TruskawkowiPl, a zlokalizowane w miejscowości Gawarzec Dolny. W 2020 roku rozpoczęto taką produkcję na powierzchni 0,7 ha, w tunelach dostarczonych przez firmę Haygrove. Są to obiekty pojedyncze o szerokości nawy 9 m. Po pierwszym sezonie powierzchnię upraw tunelowych zwiększono do 2,1 ha, z czego 0,5 obsadzono malinami. Rozpoczęcie uprawy w tunelach to nie tylko duża inwestycja ale też wyzwanie produkcyjne. Sama inwestycja w tunele nie oznacza jeszcze sukcesu. Dodatkowo trzeba umieć poprowadzić taką produkcję, zapanować nad roślinami i wypracować najlepszą strategię uprawy  – podkreśla Pan Artur. Jego działania związane z uprawą truskawek pod osłonami wspomagają doradcy z firmy Delphy. W sezonie 2021 zbiory wczesnych truskawek w tym gospodarstwie rozpoczęły się już 12 maja. Mimo opóźnienia w zbiorach, plantatorzy dobrze ocieniają miniony sezon. Po nasze owoce przyjeżdżają głównie kupcy z dużych miast, Poznania, Bydgoszczy, Torunia czy Warszawy. Mamy też własne punkty sprzedaży detalicznej w Warszawie i Legionowie, w których truskawki sprzedają się nam bardzo dobrze – podkreśla Artur Mieszkowski.

wczesne truskawki z tuneli
Zbiory truskawek w tunelach w gospodarstwie Artura i Katarzyny Mieszkowskich

W artykule zamieszczonym w  7 numerze Jagodnika przeczytacie dokładnie jak prowadzona jest uprawa, jakie odmiany sprawdzają się najlepiej i jakie wnioski wyciągnęli gospodarze po 2 sezonach uprawy wczesnych truskawek w tunelach.

W tunelach zblokowanych wczesne truskawki również się udają

Drugie z opisywanych w artykule gospodarstw prowadzone jest przez Michalinę i Piotra Kamińskich ze Starego Boguszyna. Sezon 2021 był zarazem drugim rokiem prowadzania uprawy truskawek w tunelu zblokowanym o powierzchni 1 ha. Posadzono odmianę ‘Quicky’ (z firmy Vivai Mazzoni). Truskawki rosną na podwójnych zagonach wyłożonych czarną folią. W uprawie tego typu nawożenie prowadzi się wyłącznie poprzez fertygację, korzystając głównie z nawozów wieloskładnikowych i biostymulujących z firmy Timac Agro Polska. Wczesne truskawki z tuneli zaczęto zbierać tu 13 maja, czyli dwa tygodnie wcześniej względem początku zbiorów tej samej odmiany z produkcji polowej. Więcej szczegółów w JAGODNIK, nr 7/2021.

Uprawa truskawek i pierwsze ich zbiory w gospodarstwie PP. Kamińskich

Czytając Jagodnik nr 8/2021 poznacie historię dwóch kolejnych gospodarstw, gdzie prowadzona jest produkcja wczesnych truskawek. Warto korzystać z doświadczeń innych, warto czytać Jagodnik – najlepiej w Prenumeracie.  

Wczesne Truskawki w tunelachPoprzedni artykułKongres Produkcji Podstawowej i dwa inne wydarzenia branżowe
Następny artykułNowy patogen na plantacjach truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj