Na wrocławskiej giełdzie „Targpiast”
Wrocławskie targowisko „Targpiast” obfituje świeżymi produktami natomiast brakuje na nim klientów, którzy hurtowo nabyliby towar – komentuje sprzedająca truskawki i maliny pani Anna Szulc. „Targpiast” zajmuje teren o powierzchni ponad 11 ha i jest czynny we wszystkie dni tygodnia przez całą dobę.


Popularność targowiska jest wysoka, bo jak podają bileterzy przez 12 godz. w jednej kasie sprzedawanych jest około 470 biletów na różne typy pojazdów (ceny biletów wjazdu jednorazowego dla kupujących 3-7 zł, a dla sprzedających 31-138 zł). Głównymi nabywcami towaru są Polacy, ale często na placu spotkać też można Czechów, kupujących coraz częściej w detalu.

Handlujący w sektorze owoców krajowych nie są zadowoleni z tegorocznego sezonu.
Na ich opinię wpływa wiele czynników, np. niższe plony, mała sprzedaż czy duża konkurencja ze strony handlowców (im zależy tylko na tym by kupić tanio, a sprzedać drogo).
Chcielibyśmy sprzedawać tyle towaru co w ubiegłych latach, ale niestety ten rok jest gorszy – podsumował pan Arkadiusz, który dla zachęty klientów tworzy mix owoców (malina, agrest, porzeczka czarna, czerwona i biała) w cenie 9 zł za 0,5 kg. Towar sprzedawany na targowisku pochodzi głównie z Dolnego Śląska, nierzadko nawet z bliskich okolic Wrocławia takich jak Trzebnica czy Oleśnica. Handlowcy, którzy tylko przerzucają towar, zawyczają mają znaczną przebitkę na zakupionych od producentów owocach. Truskawki deserowe odmiany ‘Elsanta’ w połowie lipca (15-21 lipca) kosztowały 4,5 zł za opakowanie 0,5 kg. Natomiast w ubiegłym tygodniu (22-28 lipca) truskawkę można było kupić nawet za 2,5 zł/kg, najdroższa była po 11 zł/kg. Ceny malin wahają się 7 -13 zł/kg, niestety jak informuje w/w pani Anna, przy takiej cenie sprzedaż tych owoców staje się nieopłacalna. Agrest porównywalnie z ubiegłym tygodniem kupić można za 5,5-7,5 zł/kg. Duży przeskok zauważalny jest w cenach borówki amerykańskiej. 22 lipca ceny zbytu kształtowały się na poziomie 21-27 zł/kg, w ostatnich dniach spadły do 13-14 zł/kg. Najlepiej sprzedająca się porzeczka kosztuje 4-6 zł/kg (czarna) i 2,5-4 zł/kg (czerwona). I właśnie porzeczek można najwięcej (pewnie za sprawą zakończonego już w większości regionów kraju skupu tych owoców przez zakłady przetwórcze) w ostatnich dniach spotkać można w sektorze owoców krajowych na placu „Targpiastu”. Jej producenci sprzedają tych owoców około 300 kg dziennie i to jedyny owoc, z którego sprzedaży handlowcy są zadowoleni.

Więcej zdjeć w GaleriiPoprzedni artykułNa wrocławskiej giełdzie „Targpiast”
Następny artykułIII Dni Otwarte Truskawki w Rabie Wyżnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj