W tym roku projekt Borówkowe Factory wzbogaciły 3 nowe odmiany. Zawarte są one w katalogu Fall Creek Collection, a są najnowsze propozycje odmian typu północnego (high chill): ArabellaBlue® 'FC14-062′, LunaBlue® 'FC12-205′ i LoretoBlue™ ‘FC11-118’. Wspólnie z Marcinem Wereszczukiem oceniamy jak przyjęły się rośliny 2 tygodnie po ich wysadzeniu.

Rośliny, które przyjechały z holenderskiej szkółki Fall Creek wysadzono na wysokich zagonach. Wcześniej w miejsca rzędów wprowadzono torf, który został wymieszany z rodzimą glebą. Uformowano zagony i przykryto je białą agrotkanina od firmy Agrimpex. 2 tygodnie po wysadzeniu oceniamy jak przyjęły się rośliny i czy już rozpoczęły wzrost. Już na etapie sadzonki widać bardzo dobry potencjał w postaci 7-8 silnych pędów, które będą budować krzew. Jak sadzić borówki by w pełni wykorzystać ten potencjał? Przede wszystkim nie należy rozluźniać czy rozrywać sytemu korzeniowego po wyjęciu z doniczki. Te powinny być wcześniej namoczone w wodzie by były dobrze uwilgotnione. Sadząc rośliny, górna krawędź powierzchni doniczki powinna być na równo z glebą lub tylko delikatnie przykryta warstwą podłoża, w które sadzimy rośliny – wyjaśnia Marcin Wereszczuk z firmy Fall Creek. Nie należy też ścinać nisko pędów, ponieważ to będzie osłabiać rośliny. Tu pędy zostały tylko nieznaczne skrócone od góry tak by pozbyć się pąków kwiatowych i zapewnić dobry wzrost roślin.

Rośliny borówki 2 tygodnie po posadzeniu

Po 2 tygodniach od posadzenia sprawdzamy bryłę korzeniową. Na jej obrzeżach widać już białe drobne korzonki, co świadczy o wysokim potencjale roślin. Widać też już pojedyncze odrosty wyrastające z korzeni.    

Wszystkie trzy posadzone odmiany wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami owoców pod względem wyglądu, wielkości, smaku i trwałości pozbiorczej. Równie ważny jest skoncentrowany okres dojrzewania owoców. Szczególnie interesująco zapowiada się wczesna odmiana ArabellaBlue®. W kilku miejscach jakie ostatnio odwiedzałem odmiana ArabellaBlue® zapowiada w tym roku bardzo dobre plony. Zawiązanie owoców jest bardzo dobre co świadczy o tym, że rośliny dobrze przezimowały w naszych warunkach – mówi Marcin Wereszczuk.

System korzeniowy borówki – widać liczne białe korzenie co świadczy o tym, że rośliny wznowiły wzrost

Całą kolekcję odmian zgromadzonych w projekcie Borówkowe Factory można będzie obejrzeć 8 września 2023 podczas finałowego spotkania podsumowującego ten sezon.

Jak sadzić borówkiPoprzedni artykułOchrona truskawek przed szarą pleśnią i antraknozą
Następny artykułTechnologicznie o uprawie malin w Roguszynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj