Jagodnik 6/2017 już w sprzedaży

Patrząc na zmiany, jakie zaszły w produkcji owoców jagodowych w ciągu ostatnich kilku lat, można powiedzieć, że dokonała się swego rodzaju rewolucja. W uprawie każdego chyba gatunku dostępne obecnie technologie pozwalają produkować lepiej i wydajniej, ale – jak się okazuje – nie zawsze opłacalnie (…). Ale samo doskonalenie technologii uprawy nie wystarczy. Trzeba patrzeć szerzej i dalej. Bieżący numer dostępny jest w sprzedaży internetowe – kliknij i zamów.

Czy „ekologia” może się opłacać?

Rosnąca dość dynamicznie liczba konsumentów żywności ekologicznej skłania coraz więcej producentów do przestawiania się na ten typ produkcji. Wymaga to jednak dużej zmiany w myśleniu, a przede wszystkim chęci w zdobywaniu wiedzy, gdyż popełnionych błędów w ekologii, zwłaszcza w agrotechnice i ochronie nie można tak szybko naprawić (w porównaniu z produkcją konwencjonalną).

Trendy na rynku produktów i półproduktów ekologicznych

Zgodnie z prawami ekonomii, większy popyt przekłada się na wyższe ceny. Planowanie ważne jest w każdej dziedzinie, lecz w przypadku sadowniczych upraw ekologicznych, które trzeba prowadzić przez 5 lat, by plantator nie musiał zwracać dopłat, nabiera ono szczególnego znaczenia.

Ekologiczna Lubelszczyzna

W Polsce produkcja ekologicznych owoców jagodowych najpopularniejsza jest w południowo-wschodniej części kraju. Sprzyja temu kilka czynników. Najważniejszym jest łatwość zbytu plonów, gdyż tu właśnie zlokalizowane są zakłady kupujące certyfikowane ekologicznie owoce.

 

Nawożenie plantacji ekologicznych

Zasadą rolnictwa ekologicznego jest stałe podnoszenie żyzności gleby i zapobieganie jej degradacji. Niestosowanie nawozów dozwolonych w rolnictwie ekologicznym nie zawsze jest postępowaniem właściwym z punktu widzenia przepisów krajowych i unijnych.

Truskawkowe doświadczenia w Północnej Nadrenii

Sadownicza stacje doświadczalna Köln-Auweiler wraz z grupą producentów truskawek odwiedzamy już od kilku sezonów, a odbywający się tam raz na dwa lata Dzień Tunelowy spotyka się zawsze z naszym zainteresowaniem.

Truskawki w UK – technologia dostosowana do odmiany

W Wielkiej Brytanii truskawki uprawia się prawie wyłącznie w tunelach, w systemach bezglebowych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dobrej i powtarzalnej jakości owoców oraz zebranie ich w zaplanowanym terminie.

 

Jak profesjonalnie fertygować truskawki

Właściwe odżywianie truskawek odgrywa niebagatelną rolę w ich plonowaniu. Najlepsze rezulaty produkcyjne uzyskuje się tam, gdzie poza posypowym nawożeniem zdecydowano się zbudować i uruchomić system fertygacyjny. Aby owoców było dużo i by były dobrej jakości, ważny jest także odpowiednio ułożony program nawożenia.

Z ziemi włoskiej do polskiej, a z Polski do Włoch

Na wschodnich rubieżach Polski, w miejscowości Kostomłoty zlokalizowana jest szkółka spółki Vivai Mazzoni Polska. To właśnie tam, na powierzchni około 80 ha, co roku produkowane są sadzonki truskawek tzw. zielone (świeże), które przeznaczane są głównie do zakładania nasadzeń w krajach śródziemnomorskich. Z kolei sadzonki frigo czy doniczkowane na potrzeby polskiego rynku (i nie tylko) produkowane są we Włoszech. Dlaczego tak się dzieje?

Plonotwórcza rola kwasów humusowych i nawożenia

Gleba o odpowiedniej strukturze, zasobną w materię organiczną jest jednym z podstawowych warunków, których spełnienie jest niezbędne dla uzyskania wysokich plonów truskawek. Kolejnym jest właściwe nawożenie roślin. Szczególnego podejścia wymagają odmiany truskawki powtarzające owocowanie, które pochodzą z cieplejszego klimatu i powstały w innych warunkach uprawy niż spotykane w Polsce.

Półfinał Malinowego Factory 2017

Projekt Malinowe Factory realizowany jest w gospodarstwie dr. Pawła Krawca już 3. sezon. Bieżący rok jest wyjątkowy, bowiem kolekcja odmian rosnących w tunelu prowadzona jest na dwa zbiory w ciągu sezonu. W czerwcu rozpoczęły się zbiory owoców z pędów dwuletnich i dlatego też 18 czerwca odbyło się półfinałowe spotkanie. Finałowe planowane jest na 27 sierpnia i wtedy dokonamy pierwszego podsumowania tegorocznych działań w ramach tego projektu.

A miało być tak malinowo…

Na łamach „Jagodnika” najczęściej pokazujemy gospodarstwa, w których produkcja owoców jagodowych prowadzona jest na wysokim poziomie i uzyskuje się w nich wysokie plony owoców dobrej jakości. Na takie jagody w ostatnich latach jest duże zapotrzebowanie, co gwarantuje wysoka opłacalność ich produkcji.

Maliny – główny kierunek

Położona w Koźniewicach koło Bełchatowa szkółka Rubus, należąca do firmy Fieldstone Investments, w założeniach miała być nastawiona na produkcję materiału szkółkarskiego borówki wysokiej i jagody kamczackiej. Z czasem jednak okazało się, ze głównym kierunkiem jej działalności będą maliny.

 

Kwitnienie i spoczynek maliny dwuletniej

Uprawne odmiany malin wywodzą się od gatunku maliny właściwej – Rubus idaeus L.Według systematyków, dzieli się ten gatunek – o owocach czerwonych lub żółtych – na pięć podgatunków, w zależnosci od miejsca pochodzenia.

Narastający problem z przebarwiaczem

Z roku na rok coraz więcej plantacji malin atakowane jest przez mikroskopijnego szkodnika – przebarwiacza malinowego. Rozprzestrzenił się on za sprawą coraz powszechniejszej uprawy maliny odmiany ‘Glen Ample’. Z zaatakowanych plantacji przemieszcza się on na sąsiednie, równocześnie żerując na coraz większej liczbie odmian.

1 lipca oficjalnym Dniem Polskiej Borówki

W tym roku, już po raz drugi, obchodziliśmy 1 lipca Dzień Polskiej Borówki. Inicjatywa ta, podjęta na Konferencji Borówkowej 2016, szybko została podchwycona przez producentów borówki wysokiej i to dzięki ich zaangażowaniu i staraniom jest kontynuowana.

Z pasji do borówki

Wiedza, pasja i precyzja konieczne są przy prowadzeniu praktycznie każdej uprawy ogrodniczej, a już zwłaszcza przy produkcji borówki wysokiej. Dzięki tym przymiotom, udaje się doskonale prowadzić plantacje borówki Joannie i Pawłowi Kretom, których gospodarstwo położone jest w Daltrozowie koło Białobrzegów.

 

Wiosenne mrozy na plantacji borówki wysokiej

Borówka wysoka, podobnie jak malina oraz porzeczki, jest gatunkiem pochodzącym z klimatu umiarkowanego. Dziko rosnące gatunki borówek charakteryzują się wysoką mrozoodpornością, dochodzącą do –30°C. Warunki klimatyczne panujące w Polsce sprzyjają tej uprawie. Dla prawidłowego rozwoju owoców i ich dojrzewania borówki potrzebują temperatur powyżej 15°C.

Im szybciej schłodzone, tym dłużej świeże

Mówiąc o jakości borówki zazwyczaj mamy na myśli takie cechy owoców, jak wygląd, wielkość, kolor czy wreszcie smak. Jagody mogą te parametry szybko utracić na skutek niewłaściwego zbioru i działań pozbiorczych. Jak tego uniknąć? Mówili o tym podczas V Konferencji Borówkowej Mateusz Pilch i Jarosław Bień z Polish Berry Cooperative.

Formowanie zagonów i ich ściółkowanie

W ostatnich dniach kwietnia w okolicach Przemyśla firma Agrimpex zorganizowała pokaz rozkładania agrowłókniny, z użyciem maszyny włoskiej firmy Ortiflor. Agrimpex użycza obecnie tego urządzenia swoim klientom, oferując w ten sposób plantatorom dodatkowe wsparcie agrotechniczne.

Plantacja jagody kamczackiej na 5+

Gospodarstwo prowadzone przez Piotra Trawickiego, wspólnie z Karolem Łangowskim i Piotrem Lisem, opisywaliśmy już w 2. numerze „Jagodnika” w 2016 roku. Był to obraz plantacji w kilka miesięcy po posadzeniu roślin. Gdy jednak odwiedziłem to gospodarstwo ponownie w czerwcu ubiegłego roku i kolejny raz podczas zbiorów w tym roku, byłem zachwycony kondycja, wielkością i wigorem rosnących tam krzewów

Rewersja koloru jeżyny

W upalne lata jednym z poważniejszych problemów w uprawie jeżyny jest rewersja koloru, która dyskwalifikuje owoce w obrocie handlowym. Owoce podczas zbioru wyglądają na dojrzałe, jednak po przechowaniu w chłodni (zwykle od 1 do 5 dni) w temperaturze 1-2°C pestkowce robią się czerwone i wyglądają na niedojrzałe.

Wizyta zarządu IBA Polsce

Polska jest czołowym producentem owoców czarnej porzeczki na świecie. Krajowa produkcja to ponad połowa światowego ich wolumenu. Nie dziwi zatem, że w przededniu zbiorów kraj nasz odwiedzili członkowie zarządu International Blackcurrant Association (IBA) wraz z kluczowymi pracownikami oraz współpracownikami tej organizacji. Miałem okazje zadać im kilka pytań.

Fertygacja – czy taka trudna?

Początek lata to okres, w którym sady i plantacje roślin jagodowych wymagają intensywnego nawadniania. Podane wczesną wiosna nawozy posypowe powoli kończą lub skończyły swoje działanie. Intensywnie nawadniane, a co za tym idzie silnie rosnące i plonujące w tym czasie rośliny, wymagają regularnego podawania nawozów, a najlepsza w tym czasie metoda ich aplikacji jest właśnie fertygacja.

Organizacja rynku świeżych owoców (cz. II) – Prognozowanie

Wraz ze zbliżającym się sezonem na owoce miękkie, każdy producent i pośrednik coraz częściej dostaje od swych klientów zapytania o ilości dostępne w najbliższym okresie, najlepiej z podziałem na tygodnie kalendarzowe, odmiany, a jeszcze lepiej – z podanymi „na sztywno” cenami.

A ile to kosztuje?

Uprawy roślin jagodowych praktycznie każdego asortymentu rozwijają się niezwykle szybko. Bardzo często są to duże inwestycje, związane z budową tuneli i systemów uprawy oraz całą potrzebną do tego infrastrukturą. Jedno jest pewne – Polacy lubią nowe rozwiązania, nie boją się inwestować i potrafią czerpać z tego zyski. Tak jest i w przypadku owoców jagodowych, zwłaszcza produkowanych pod osłonami. Ale…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here