Jagodnik 1/2015 – już w sprzedaży

jagodnik, truskawka, malina

jagodnik, truskawka, malinaWarto produkować owoce jagodowe, ale trzeba też mieć pomysł, jak je zagospodarować, gdzie i komu sprzedać. Do tego z kolei należy dobrać odpowiednie odmiany i technologie uprawy. Jakość – dużo się o niej mówi, ale jeszcze zbyt mało widzi w praktyce. Dziś rynek wymaga produktów najwyższej jakości – dotyczy to nie tylko sieci handlowych oraz firm, które eksportują owoce. Warto za tymi jagodowymi trendami podążać, o czym najlepiej świadczą pozytywne przykłady plantatorów, przedstawione w tym numerze „Jagodnika”. Przypominamy również, wszystkim, którzy tego jeszcze nie zrobili, o opłaceniu prenumeraty na czasopismo „Jagodnik” na 2015 rok – kliknij i zrób to jeszcze dziś.

ABC nawożenia pogłównego

Nawożenie jest jednym z podstawowych czynników decydujących o wielkości i jakości plonu. Optymalizacja tego zabiegu pozwala zatem istotnie poprawić opłacalność uprawy.

 

Deserowe truskawki – efekt wielu czynników

W gospodarstwie Hanny i Jana Andrzejewskich już od wielu lat produkuje się tu wyłącznie truskawki deserowe. Zdobywana przez lata wiedza i doświadczenie sprzyjają prowadzeniu plantacji na bardzo wysokim poziomie, czego efektem są nie tylko wysokie plony, ale również wyjątkowa jakość zbieranych truskawek.

 

geocover
Z nowymi produktami na nowy sezon

urszula sobieskaPowoli, ale jednak pojawiają się nowe preparaty do ochrony upraw jagodowych, zwłaszcza truskawek, przed chorobami i szkodnikami. By jednak dobrze je wykorzystywać, potrzebna jest wiedza o tym, jak działają i w jakich warunkach zastosowane dadzą najlepsze efekty. Takie właśnie informacje przybliżane są podczas spotkań organizowanych przez Bayer CropScience w ramach Forum Doradców Sadowniczych.

 

Deserowe kreacje na Śląsku

fluretteO tym, że warto inwestować w nowe, plenne, o smacznych owocach odmiany truskawek, można się przekonać odwiedzając gospodarstwo Manfreda Skrzypczyka z Księżego Lasu koło Gliwic, który produkcją truskawek zajmuje się dopiero od 2000 roku.

 

Polska specjalność – sadzonki zielone truskawek

Panujący w Polsce klimat sprzyja produkcji sadzonek truskawek, które po wykopaniu jesienią można od razu wykorzystać do zakładania plantacji w krajach południowej Europy. Nic więc dziwnego, że wiele firm zajmujących się w Europie produkcją sadzonek truskawek realizuje ją właśnie w naszym kraju. Tak jest m.in. w przypadku firmy Planasa.

 

Malinowe dylematy sezonu 2014

Minął kolejny sezon malinowy. W porównaniu z 2013 r. produkcja malin w minionym sezonie, jak podaje GUS, nieznacznie wzrosła – do poziomu 124 tys. ton (+2,8%). W związku z tym powstaje pytanie, czy nowe nasadzenia pojawiające się w wyniku korzystnych cen malin dla przetwórstwa istotnie zwiększą podaż surowca?

 

Tunelowe rozwiązania

Ubiegłoroczna październikowa wizyta polskich producentów malin w Wielkiej Brytanii obejmowała farmy firmy Haygrove Ltd. zlokalizowane m.in. Ledbury. Była ona okazją do zapoznania się nie tylko ze sposobem prowadzenia tam upraw, ale również z rozwiązaniami

dotyczącymi konstrukcji tunelowych przeznaczonych specjalnie do uprawy malin.

 

Prowadzenie pędów malin

Wymagania rynku dotyczące jakości owoców malin z roku na rok rosną, a sprostanie im pociąga za sobą wzrost kosztów produkcji. Największy udział w kosztach związanych z produkcją deserowych malin ma robocizna, są to nakłady ponoszone przede wszystkim na zbiór owoców, ale też na prowadzenie pędów.

 

Maravilla’ – dlaczego tak popularna?

Coraz więcej osób interesuje się możliwością uprawy odmian maliny, które sprawdzają się w produkcji owoców na tegorocznych i dwuletnich pędach, co pozwala na dwukrotny zbiór w tym samym roku. Jedną z odmian, która sprawdza się w takiej uprawie, jest chroniona licencją ‘Driscoll Maravilla’, na której przykładzie opiszę tego typu produkcję.

 

 

Markowe maliny

W gospodarstwie Trusmal kilka lat temu postawiono pierwsze tunele foliowe. Był to początek drogi do sukcesu w produkcji deserowych truskawek i malin. Sukces ten udało się odnieść dzięki wytrwałości, kolejnym inwestycjom, zdobywanej przez lata wiedzy i nieustannej dbałości o wysoką jakość i smak produkowanych owoców.

 

Czy kampania jagodowa zaowocuje?

Rozpoczęta w 2014 roku kampania „Niezwykłe Właściwości Zwykłych Owoców” zapowiada się obiecująco. W 2014 r. w Polsce realizowano pilotażowy etap tej kampanii, która ma być kontynuowana przez kolejne 3 lata już na rynkach zagranicznych.

 

Ciecie borówki – nowe możliwości

Nowych plantacji borówki wysokiej w szybkim tempie przybywa, a ich właściciele często nie zdają sobie sprawy z wagi i konieczności zabiegu cięcia. Coroczny przyrost pędów, plon czy też jego brak, mają decydujący wpływ na rozwój krzewów. Zmieniające się krzewy wymuszają na plantatorach zmiany w podejściu do formowania roślin.

 

Borówki pod osłonami

Wśród wyzwań, jakie stoją przed producentami owoców borówki wysokiej, pojawia się konieczność wykorzystania osłon. Mogą być to zarówno foliowe daszki, jak również tunele foliowe. Dzięki nim nie tylko można wpływać na termin zbioru owoców, ale też na ich jakość i, co najważniejsze, zapewnić terminowy zbiór jagód w optymalnej dla owoców fazie dojrzałości.

 

Wspólne cele, pierwsze sukcesy

W przypadku większości owoców produkowanych z przeznaczeniem na rynek deserowy bardziej opłacalna okazuje się ich sprzedaż na rynki zewnętrzne niż zbywanie ich w kraju. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest dysponowanie dużymi partiami owoców oraz posiadanie odpowiedniej infrastruktury do ich przechowywania, sortowania i pakowania co prezentujemy na przykładzie organizacji producentów BerryGroup.

 

Jagodowe wyzwania

Anna i Witold Oryniakowie od kilkudziesięciu lat prowadzą gospodarstwo sadownicze w Małej Wsi koło Belska Dużego. Ciągle widać jego rozwój – w prowadzoną działalność włączyła się również ich córka Ewa, a w ostatnich latach, oprócz uprawianych tu jabłoni, grusz i śliw, pojawiły się też rośliny jagodowe.

 

Podłoża w bezglebowej produkcji owoców miękkich

Produkcję owoców miękkich pod osłonami prowadzi się w Polsce na coraz większą skalę. Pojawiają się jednak pytania: czy przenosić tunel po upływie 3-5 lat uprawy w gruncie na nowe stanowisko, ze względu na pogarszające się warunki glebowe oraz niewielkie możliwości zmianowania, a może wybrać alternatywną uprawę bezglebową?

 

Rozwiązania z Karlsruhe dla jagodowych

Podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowych Targów Szparagowo-Truskawkowych (ExpoSE), połączonych z targami marketingu bezpośredniego (expoDirect), które odbywały się w dniach 19-20 listopada w Karlsruhe. Wzrost liczby wystawców względem poprzedniej edycji (o 10%) oraz większa liczba odwiedzających targi umacnia organizatorów w przekonaniu, że są one główną imprezą w branży zarówno szparagów, jak i truskawek w Europie.

 

Rokitnik – możliwości uprawy w Polsce

Uprawa rokitnika pospolitego może być dochodowa dla naszych producentów oraz dać wiele korzyści dla ludzkiego zdrowia i odżywiania. Obecnie w Polsce istnieje zaledwie kilka plantacji produkcyjnych rokitnika. Największa z nich, o powierzchni 39 ha, znajduje się w województwie podlaskim w okolicach Sokółki.

 

Parodia „integrowanej”

Integrowana ochrona roślin jest sposobem ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polegającym na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności metod niechemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Brzmi to bardzo pięknie, ale popatrzmy jak wygląda szara rzeczywistość.





Poprzedni artykułNowości w ofercie BCS na 2015 rok
Następny artykułWydłużyć zbiory borówki wysokiej (cz. I) – daszki – FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj