Nowości w ofercie BCS na 2015 rok

Bayer CropScienceBayer CropScienceKonferencja prasowa zorganizowana 20 stycznia w Warszawie przez Bayer CropScience (BCS) była doskonałym momentem do podsumowania minionego sezonu i przedstawienia nowości na ten sezon w zakresie ochrony upraw rolniczych i sadowniczych oraz nasiennictwa.

Miony rok najlepszy od 5 lat


Jak informowała Iwona Krych-Stec z firmy BCS, miniony sezon dla tego przedsiębiorstwa był najlepszym od pięciu lat, gdyż w samej tylko Polsce odnotowano 14% wzrost sprzedaży pestycydów. Taki wzrost udało się osiągnąć nie tylko dzięki bogatej i stale poszerzanej ofercie produktowej, ale również licznym działaniom informującym rolników i ogrodników i rolników jak stosować te produkty aby osiągnąć maksymalne korzyści z zastosowania środków ochrony roślin w różnego rodzaju uprawach. Tegorocznymi nowościami kierowanymi dla producentów rolnych są dwa preparaty, pierwszym jest Boogie Xpro 400 EC (fungicyd o szerokim spektrum zwalczanych chorób zbóż) oraz Biscaya 240 OD (zoocyd do zwalczania szkodników rzepaków).

Dla ogrodnictwa

W przypadku produktów, które powinny najbardziej zainteresować producentów roślin jagodowych warto zwrócić uwagę na zarejestrowany w ubiegłym roku preparat o nazwie Luna®Sensation 500 SC. W Polsce dostępny jest od czerwca 2014 do ochrony truskawek przed szarą pleśnią i chorobami liści. W grudniu 2014 środek Luna Sensation 500 SC uzyskał rozszerzenie etykiety o ochronę truskawek przed antraknozą i skórzastą zgnilizna owoców.

Warto również zwrócić uwagę na preparat Envidor® 240 SC. Ten akarycyd był dotychczas zarejestrowany do ochrony jabłoni, śliw i róż przed roztoczami. Na początku sezonu 2015 oczekiwane jest rozszerzenie rejestracji Envidoru o stosowanie go w ochronie truskawek, porzeczek, malin oraz czereśni i wiśni. Nowa rejestracja będzie cennym uzupełnieniem programów ochrony przed roztoczami zwłaszcza w uprawach jagodowych.

Iwona Krych–Stec z firmy BCS poinformowała również o 58. Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, organizowanej przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach przy współpracy Bayer CropScience. W tym roku odbędzie się ona 19 lutego 2015 roku w trakcie trwania targów TSW 2015, które odbędą się w Centrum EXPO XXI w Warszawie 19-20.02.2015. Połączenie konferencji Ochrony Roślin z targami TSW w jednej lokalizacji, jest przykładem integrowania działań na rzecz polskiego ogrodnictwa, będzie to okazja zapoznania się z szeroką ofertą wykładową i stoiskami licznych wystawców w części targowej.

Nowości dla sektora rolnego


Jak informował Dariusz Szymański w nowym ulepszonym systemie Univo Xpro, w pierwszym zabiegu fungicyd Aviator® Xpro zastąpiony został przez Boogie® Xpro 400 EC. Produkt ten oprócz substancji czynnych zawartych w Aviatorze uzupełniony został o spiroksaminę, specjalizującą się w szybkim wyniszczaniu mączniaka prawdziwego. Teraz wszędzie tam, gdzie zboża wysiane zostały we wczesnych terminach, przy zagęszczonych łanach i odmianach podatnych na mączniaka prawdziwego, Boogie Xpro będzie dobrym wyborem. Boogie Xpro składa się z protiokonazolu 100g/l, biksafenu 50 g/l oraz spiroksaminy 250 g/l. Ten trzyskładnikowy fungicyd łączy w sobie wysoką skuteczność działania wyniszczającego z długim okresem zapobiegawczym.

Z kolei Biscaya® 240 OD to insektycyd do stosowania w rzepaku jarym i ozimym. Działa długo i systemicznie, na szkodniki kontaktowo i żołądkowo. To insektycyd w nowoczesnej formulacji OD, co zapewnia doskonałą skuteczność biologiczną poprzez lepszą penetrację w roślinie, zoptymalizowaną retencję i odporność na zmywanie przez deszcz. Działa selektywnie, jest łagodniejszy dla użytkownika i środowiska, ma szerokie okno aplikacyjne i może być stosowany w okresie kwitnienia rzepaku.

Przedstawiciele firmy BCS zwracali uwagę o roli sygnalizacji w zwalczaniu szkodników, która jest podstawą do wykonania zabiegu w optymalnym terminie. Dlatego cały czas zachęcają do korzystania informacji dotyczących aktualnego stanu zagrożeń występowania chorób i szkodników – mapka tych zagrożeń zamieszczona jest na naszej stronie internetowej www.bayercropscience.pl.

Nowa odmiana rzepaku

tomasz kowal, bayer
W tym roku BCS wprowadza na rynek także nową odmianę mieszańcową rzepaku jarego o nazwie Dodger (rejestracja COBORU w 2014 r.). Jak informował Tomasz Kowal z firmy BCS, odmiana ta osiągnęła w doświadczeniach rejestracyjnych w 2014 r. najlepszy wynik plonowania tj. 116% wzorca. Również średni, wysoki wynik plonowania za ostatnie 3 lata 111% wzorca pozwala twierdzić, że Dodger jest odmianą godną polecenia dla rolników chcących uzyskiwać wyższe od przeciętnych plony rzepaku jarego. Odmiana Dodger zostanie wprowadzona jako jedna z grupy odmian InVigor. Pod marką InVigor, Bayer CropScience wprowadza na rynek nowe odmiany mieszańcowe rzepaku jarego i ozimego, które charakteryzują się najlepszymi parametrami np. bardzo wysokim plonem – mówił Tomasz Kowal

Pod hasłem – Bioróżnorodność

Dorota Kasza, Bayer
W dalszym ciągu jest kontynuowana akcja Grunt to bezpieczeństwo – Bioróżnorodność o której informowała Dorota Kasza z firmy BCS. W roku 2015 w akcji Grunt to Bezpieczeństwo będzie dedykowany owadom pożytecznym, w tym zapylającym. Bayer CropScience już rozpoczęła wykłady dla rolników przybliżające tematykę ochrony fauny pożytecznej i będzie je kontynuować podczas całego roku także na spotkaniach z uczniami szkół o profilu rolniczym i ogrodniczym. Prowadzone są także zajęcia w BayLab dla najmłodszych o bioróżnorodności.

Źródło: mat. prasowe firmy Bayer CropScience

Poprzedni artykułCięcie krzewów borówki po roku obfitego owocowania
Następny artykułJagodnik 1/2015 – już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj