Groźne szkodniki na plantacjach jagodowych – nie przegap najlepszego terminu ich zwalczania!

Uszkodzenia spowodowane przez kwieciaka malinowca




Liczba gatunków szkodników jagodowych jest niestety wysoka. Żerują one na korzeniach, pędach, liściach, pąkach i owocach. Przyczynia się to do strat o znaczeniu ekonomicznym, które niekiedy mogą przekreślić finansowe uzasadnienie prowadzenia upraw.

Groźne szkodniki na plantacjach jagodowych już niebawem się uaktywnią. Sprzyja temu ciepła pogoda, wiosna, która powoli zaczyna się w Polsce. Regulacja populacji niektórych z nich już niebawem znacznie ułatwi prowadzenie skutecznej ochrony roślin w kolejnych fazach sezonu. Poniżej przegląd najgroźniejszych szkodników jagodowych i podane rozwiązanie do ich efektywnego zwalczenia.

Kwieciak malinowiec

kwieciak
Dorosłe kwieciaki bez trudu można znaleźć na plantacji

Wraz z ustąpieniem zimy, gdy powietrze ogrzewa się do wartości powyżej 12°C, można zaobserwować na plantacjach dorosłe osobniki kwieciaka malinowca. Efektem ich obecności na liściach truskawek są małe otwory. Ich średnica to ok. 2 mm. Co gorsza, samice składają jaja do pąków. Podcinają także ich szypułkę. To nie pozostaje bez wpływu na zdolność produkcyjną rośliny. Samica kwieciaka malinowca przez całe swe życie może złożyć do 60 jaj. Może zatem uszkodzić tyle samo pąków kwiatowych. Nie będą się one otwierać, zwiędną, a w końcu opadną. Szkodnik w kwaterach pozbawionych ochrony, lub kiepsko chronionych, może uszkodzić do 30% pąków truskawki. Przy intensywnym nasileniu obecności kwieciaka malinowca może ulec zniszczeniu nawet 80% pąków na roślinach. Szkodnik chętnie żeruje także na malinach.

Kistnik malinowiec

Chrząszcz kistnika malinowca

Dorosłe osobniki tego gatunku są szaroczarne lub brązowe, z żółtymi włoskami. Ich ciało ma długość ok. 4 mm. Wiosną w liściach wyjadają podłużne otwory między nerwami. Jaja składane są na kwiatach, pod liśćmi, jak i na zawiązkach owoców malin. Szkody powodują przede wszystkim szarobrązowe larwy. Prowadząc żer na dnie kwiatowym, odpowiadają za uszkodzenia jego powierzchni. Odżywiają się także rozwijającymi się owocami. W niektóre lata szkodnik ten czyni znaczne straty, a obecność larw w owocach dyskwalifikuje je ze sprzedaży świeżorynkowej, jak i do mrożenia w klasie ekstra.

Zmienik lucernowiec

Zmiennik na liściu truskawki

Te szkodniki jagodowe przezimowują w resztkach roślinnych bądź w pozostałościach ściółki na plantacji oraz w jej pobliżu. Wraz z nadejściem wiosny, przelatują do kwater uprawnych, gdzie żerują np. na truskawkach. Ciało dorosłego owada osiąga długość 5–6 mm. Jest lekko owalne, a wraz z przechodzeniem przez kolejne stadia rozwojowe zmienia barwę: od żółtawej przez zielonkowoszarą do brązowawej. Samice składają jaja w kielichach kwiatowych i ogonkach liściowych. Zarówno larwy, jak i dorosłe szkodniki odżywiają się organami generatywnymi truskawek. Następnie na przełomie lipca i sierpnia pojawia się drugie pokolenie zmieników, które na plantacjach jest obecne jeszcze we wrześniu.

Mszyce

Mszyce na liściu borówki

Na jagodowych często żerują mszyce. Np. na malinach dość powszechne są mszyca malinowa i mszyca malionianka. To roślinożerne owady o niewielkich wymiarach ciała, wynoszących 1,0–2,5 mm. Ich obecność sprawia, że liście deformują się i zwijają. Co gorsza, organizmy te mogą być wektorami groźnych wirusów. Żerowanie mszyc pozbawia rośliny znacznych ilości substancji pokarmowych. Ich zwalczanie należy rozpocząć wiosną, zwłaszcza że w ciągu jednego sezonu, może wystąpić kilka, a nawet kilkanaście pokoleń tego szkodnika.

Mospilan 20 SP – pewne, sprawdzone rozwiązanie na szkodniki jagodowe!

Mospilan 20 SP, to produkt o działaniu systemicznym i wgłębnym. Posiada niebywale szeroki zakres rejestracji.

Można go używać do ochrony:

– agrestu,

– borówki wysokiej,

– maliny,

– porzeczek

– truskawki.

Z Mospilan 20 SP wyeliminujesz powyższe szkodniki jagodowe, przestrzegając zapisów etykiety dołączonej do produktu. W przypadku likwidacji opisanych powyżej zagrożeń dawka każdorazowo wynosi 0,2 kg/ha. W większości upraw jagodowych produkt ten można stosować od momentu wylęgania się larw, tj. fazy pierwszego liścia do końca kwitnienia. Produkt jest bezpieczny dla owadów zapylających i korzystnej mikroflory. W truskawce Mospilan 20 SP może zostać użyty w okresie pojawienia się chrząszczy, w fazie rozwoju kwiatostanu, gdy pąki kwiatowe rozluźniają się. Zalecana ilość wody do sporządzania cieczy roboczej to 200–750 l/ha. Zależnie od zagrożenia, w ciągu sezonu można wykonać 1 lub 2 zabiegi z wykorzystaniem tego efektywnego, wypróbowanego preparatu.

materiał promocyjny firmy Sumi Agro







Poprzedni artykułJagoda kamczacka, minikiwi, rokitnik – trzy najbardziej oczekiwane superowoce 2022 roku
Następny artykułJakie będą ceny przemysłowych malin w 2022 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj