Global Berry Congress 2020 – online
W tym roku Global Berry Congress miał formułę zdalną. Wydarzenie odbyło się 10 grudnia 2020 roku. Organizatorzy imprezy z Eurofruit zadbali o możliwość nawiązywania kontaktu z firmami z branży. Główną atrakcją eventu była konferencja. Wykłady trwały równolegle w 3 panelach.

Ważne kwestie branżowe

Mike Knowles, Eurofruit, otwiera Kongres

W pierwszym panelu poruszono wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem sektora owoców miękkich w Europie i na świecie. Wiele uwagi poświęcono kwestii zrównoważonego rolnictwa. Temat ten poruszany był przez prezenterów z Wielkiej Brytanii, Holandii a także Chile. Druga sesja tego panelu dotyczyła nowych trendów i możliwości rynkowych. Ta część Global Berry Congress posłużyła za platformę do rozważań nad wariantami zaopatrzenia Europejskiego rynku w owoce jagodowe. Uczestnicy przedyskutowali także możliwości jakie niesie ogrodnictwo wertykalne czy instrumenty, dzięki którym produkcja jagodowych staje się coraz bardziej precyzyjna. W trzeciej części pierwszego z paneli konferencyjnych mówcy poruszyli sprawy związane z ograniczeniem odpadów poprzez prognozowanie wielkości zbiorów czy pakowanie jagód lepiej spełniające oczekiwania konsumentów. W ostatniej odsłonie pierwszego panelu eksperci próbowali przewidzieć możliwe kierunki rozwoju branży. Szczególnie dużo uwagi poświęcili produkcji borówki w RPA. Przekazali też pewne informacje związane z hodowlą nowych odmian i nowymi koncepcjami uprawy poszczególnych gatunków.

Inspiracje i innowacje

Taki tytuł miał drugi z konferencyjnych paneli. W jego pierwszej części mówiono o utrzymaniu wysokich standardów w produkcji owoców jagodowych. Chodziło zarówno o zagadnienia jakościowe jak i kwestie związane z transparentnością produkcji. W drugiej sesji specjaliści przyjrzeli się potencjałowi krajów, które dziś nie należą (jeszcze) do czołówki producentów jagodowych w Europie. Rozmowy dotyczyły potencjału Mołdawii i Ukrainy. Niektórzy z ekspertów sporo uwagi przy tym poświęcili nowym trendom i koncepcjom monitorowania standardów jakości w całym łańcuchu dostaw. Trzecia i ostatnia sesja drugiego panelu była szczególnie ciekawa dla plantatorów malin. Kończący ją wykład dotyczył bowiem najnowszych osiągnięć w hodowli odmian tego właśnie gatunku. Zaprezentowano w nim holenderskie osiągnięcia.

Znaczenie oryginalności produktu na Global Berry Congress

Allesandro Marianni z Infia Group na Global Berry Congress

Oryginalność, przykuwanie uwagi, rozpoznawalność – te cechy produktu jednostkowego stały się przedmiotem rozmów w trzecim panelu podczas Global Berry Congress. Nie dziwi zatem, że wiele uwagi poświęcono pakowaniu owoców. Swe stanowisko i opinie na temat konfekcjonowania jagód zaprezentowali przedstawiciele 4 dużych producentów opakowań jednostkowych. W panelu tym dyskutowano także o nowych technologiach wkraczających na europejskie plantacje. Zaprezentowano m.in. zagadnienia związane z mechanizacją zbiorów owoców czy bezglebową uprawą krzewów. Jedna z sesji została z kolei poświęcona w całości przechowalnictwu owoców oraz zapewnianiu im dobrych warunków w obrocie handlowym.

Więcej w czasopiśmie Jagodnik

Global Berry Congress to ważne wydarzenie w branży owoców jagodowych. W tegoroczną edycję zaangażowało się 14 sponsorów oraz 25 wystawców. Podczas dnia konferencyjnego głos zabrało 40 prelegentów. Najciekawsze wystąpienia zrelacjonujemy dla Państwa szczegółowo na łamach czasopisma „Jagodnik”.
Poprzedni artykułSpada liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce, ale ich powierzchnia rośnie
Następny artykułMiseczniki i tarczniki w uprawach sadowniczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj