Narasta problem zmęczenia gleb. W wiodących strefach uprawy jagodowych jest on szczególnie silny. Na szczęście są możliwości przywracania glebie żyzności, oczyszczania jej z patogenów, także w sytuacji braku poprawnego zmianowania. Będziemy o nich rozmawiać w trakcie webinarium w czwartkowy wieczór 1 lutego.

Dlaczego nie rośnie?

Czasem pomimo zakupu dobrej jakości materiału nasadzeniowego ze szkółek o sprawdzonej wiarygodności na plantacjach pojawiają się wypady. To smutny widok, gdy pomimo starań i poniesionych nakładów część roślin nie rozwija się prawidłowo, a niektóre umierają po posadzeniu. Problemów, które czyhają w glebie, jest bardzo wiele. Często mają one tę samą przyczynę – brak poprawnego zmianowania. Wieloletnie uprawianie w tych samych stanowiskach jednego gatunku prowadzi do nagromadzenia się problemów. I choć wszyscy właściwie wiedzą o tym, w wielu przypadkach zwyczajnie nie można nic z tym zrobić. Liczba stanowisk w gospodarstwach, na których można by prowadzić produkcję jest ograniczona, możliwości zakupu działek ze świeżą glebą znikome, a wymienić się polami nie bardzo jest z kim, gdyż najczęściej sąsiedzi prowadzą podobny model działalności. W takiej sytuacji po prostu trzeba zadbać o już posiadaną glebę.

Z kim spotkamy się w czwartek

Swój udział w dyskusji nad uzdrawianiem gleby zapowiedzieli trzej specjaliści z branży. Jednym z nich jest dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy. W swym wystąpieniu podejmie m.in. zagadnienia związane z rolą próchnicy w glebie i metodami zwiększania jej udziału w podłożu. Obecny będzie także Stanisław Oboza, który od lat zajmuje się odkażaniem gleby w polskich gospodarstwach ogrodniczych. Przybliży on metody i warunki takich zabiegów, opowie także o tym jak postępować po dezynfekcji stanowiska. W trakcie czwartkowego wieczoru z plantatorami wirtualnie spotka się także dr Marek Reich. W jego wystąpieniu wybrzmią wątki odnoszące się do roli mikroorganizmów dla zdrowotności gleby. Partnerami spotkania są firmy CarboHort, Solfum oraz Chemirol.

Zachęcamy do dyskusji

Problem zdrowotności gleby jest bardzo poważny i zmaga się z nim w większym bądź mniejszym stopniu niemal każdy plantator, który uprawą jagodowych zajmuje się od dłuższego czasu. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w webinarium 1 lutego. Będzie ono transmitowane na żywo w kanale You Tube czasopisma Jagodnik a także na jego Facebook-owym profilu. Tam też, bezpośrednio po rozpoczęciu transmisji otworzą się chaty. Za ich pośrednictwem można do prelegentów nadsyłać pytania. Po zakończeniu wystąpień odbędzie się runda odpowiedzi na nadesłane pytania.

Webinarium pt. „Gleba – jak ją uzdrowić?” już w ten czwartek, 1 lutego, start od godziny 18.00. Zapraszamy!Poprzedni artykułPlantacja borówki zamiera. Jakie są przyczyny?
Następny artykułUgorowanie ziemi – czy będzie konieczne? Działanie KE to także efekt protestów rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj