Kondycjonowanie sadzonek truskawki przed ich posadzeniem

truskawka, kondycjonowanie sadzonek truskawkiW ramach projektów realizowanych na Demo Farmy Grupy Truskawkowej Osadkowski SA (czyt. też…) ocenia się m.in. wpływ różnego rodzaju preparatów na wzrost roślin po posadzeniu. Taka ocena prowadzona jest z zastosowaniem mieszaniny produktów Terra Sorb Complex i BlackJak.

Zastosowanie tej mieszaniny oceniane jest na Demo Famie Grupy Truskawkowej Osadkowski SA, na nowo założonej plantacji odmian 'Florence’, 'Malwina’, 'Jive’ oraz 'Faith’, których sadzonki dostarczone zostały m.in. przez szkółkę Flevoplant.

Jak informuje dr Zbigniew Jarosz, aby zapewnić właściwy wzrost roślin po posadzeniu warto zadbać o zapewnienie właściwej proporcji między tlenem a wodą w glebie. Jednym z elementów poprawiających właściwości fizyko-chemiczne gleby jest kondycjonowanie sadzonek poprzez moczenie ich w roztworze właściwie dobranego preparatu zawierającego substancje humusowe.

W celu oceny skuteczności takich produktów, rośliny sadzono 30 kwietnia moczono w roztworze preparatów BlackJak i Terra Sorb Complex. Na podstawie oceny przeprowadzonej w pierwszych dniach lipca stwierdzono, że rośliny na części plantacji z kondycjonowaniem sadzonek charakteryzowały się silniejszym wzrostem, zarówno części nadziemnej – miały większe liście i większą liczbę rozłogów oraz miały również zdecydowanie większy system korzeniowy w porównaniu do roślin kontrolnych.

truskawka, BlackJak, Terra Sorb Complex,
Po lewej roślin z rzędów kontrolnych, po prawej z części plantacji, gdzie rośliny przed posadzeniem traktowano mieszaniną preparatów BlackJak i Terra Sorb Complex

Jak informował Szymon Kamiński z firmy BioAgris, BlackJak jest ekstraktem z leonardytów zawierającym substancje humusowe, a jego zastosowanie w uprawie roślin wpływa nie tylko na lepsze ukorzenienie się roślin, ale również na ich wzrost wegetatywny. Preparat do kondycjonowania sadzonek poleca stosować w dawce 0,2 l na 100 litrów wody z dodatkiem preparatu Terra Sorb Complex w dawce 100 ml na 100 litrów wody. Zabieg ten przynosi bardzo duże korzyści i kosztuje zaledwie około 20 zł/ha.Jak widać, po wykopaniu losowo wybranych sadzonek różnice po zastosowaniu preparatów są spektakularne. Muszę jednak powiedzieć, że nasze wieloletnie doświadczenia pokazują, że zastosowanie zaproponowanej przez nas mieszaniny tak właśnie wpływa na posadzone rośliny – mówił Sz. Kamiński.

Według Alberta Zwierzyńskiego z firmy Osadkowski SA, w celu maksymalnego wykorzystania zaproponowanej technologii po ukorzenieniu się roślin należy na bieżąco usuwać wyrastające rozłogi i kwiaty, co zapewnia właściwy wzrost posadzonych sadzonek oraz zawiązanie optymalnej liczby koron gwarantujących dobre plonowanie roślin w kolejnym sezonie.

Poprzedni artykułTargi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2016 w nowej dogodnej lokalizacji
Następny artykułNawożenie owocujących plantacji truskawek po zbiorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj