W tunelach gdzie ropoczyna się kwitnienie malin warto już zadbać o dobre odżywienie roślin

W tunelach zaczyna się kwitnienie malin, w uprawach polowych trzeba jeszcze na ten etap zaczekać. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to okres kwitnienia jest kluczowy z perspektywy jakości plonu. Warto się zatem dobrze przygotować i w odpowiednim momencie wykonać zabiegi, które uchronią owoce przed chorobami takimi jak rdza maliny czy szara pleśń.

Najgroźniejsze choroby malin

W projekcie Malinowe Factory po raz kolejny uczestniczy firma Bayer. Posiada ona w swoich zasobach dość spory asortyment środków do ochrony malin  – i to zarówno przed najgroźniejszymi chorobami jak również szkodnikami. W okresie kwitnienia warto sięgnąć po nasz fungicyd Luna Sensation 500 SC, który zwalcza szarą pleśń oraz zamieranie pędów malin i rdze maliny – przypomina Barbara Witkowska z firmy Bayer. Zawiera on dwie substancje aktywne (fluopyram i trifloksystrobina) i ma wielokierunkowe działanie: kontaktowym, systemicznym i mezostemicznym. Ważne by preparat ten stosować nie częściej jak 2 razy w sezonie. Uzupełnieniem do ochrony fungicydowej może być znany dobrze znany środek Teldor 500 SC, przeznaczony do zwalczania szarej pleśni.

Kolejną możliwość zapobiegania występowaniu chorób grzybowych stwarza biologiczny preparat Serenade ASO. Ten biofungicyd zawiera w swoim składzie grzyb Bacillus subtilis szczep QST 713. W uprawie malin przeznaczony jest do zwalczania szarej pleśni, ale warto pamiętać, że ma on typowe działanie zapobiegawcze.

Do ochrony przed rdza maliny, która w ostatnich latach stała się dość powszechna na plantacjach malin w prawie całej Polsce warto wykorzystać dwa skuteczne preparaty Luna Experience 400 SC i Zato 50 WG.

Takich objawów warto szukać na liściach dokonując lustracji malin

Szkodniki w malinach

Firma Bayer posiada dość spory zasób środków do walki ze szkodnikami. Do zwalczania przędziorków można po raz ostatni w tym sezonie użyć środka Envidor (można go stosować do 7.01.2022).

Nowym produktem do ochrony malin i innych gatunków jagodowych przed szkodnikami (w uprawie malin – mszyce i przędziorki) jest z kolei produkt FiTTER. Działa on na szkodniki kontaktowo, tak więc podczas wykonywania zabiegów należy pamiętać o dokładnym pokryciu cieczą opryskiwanych roślin. Warto użyć tego produktu 2-3-krotnie by skutecznie wyeliminować zwłaszcza uciążliwe szkodniki, takie jak przędziorki.

Więcej informacji w przygotowanym materiale filmowym:
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here