Po okresie chłodów i intensywnych opadach deszczu wreszcie rozpoczęło się kwitnienie borówki. Warto w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie roślin, tak by właśnie teraz gdy ich zapotrzebowanie na energię jest najwyższe miały zapewnione jak najlepsze warunki do wzrostu. Jak to zrobić – podpowiada Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex.

Na wielu plantacjach borówki jeszcze do tej pory (20 maja) widać skutki przechłodzenia roślin w postaci fioletowych czy purpurowych przebarwień najmłodszych liści. Świadczy to o zahamowaniu pobieraniu fosforu, który staje się dostępny dla roślin dopiero w momencie gdy temperatura gleby w strefie korzeni osiągnie co najmniej 12°C. W takiej sytuacji wskazane jest jak najbardziej dodatkowe wsparcie roślin. By zapewnić łatwo dostępny dla roślin fosfor można zastosować ASX Polifosforan Amonu NP 11-37, nawóz, który może być podawany w formie fertygacji oraz nawożenia dolistnego na przemian z ASX Tiosiarczan Wapnia. Warto dodatkowo wzmocnić rośliny w czasie kwitnienia stosując produkt Maral (fertygacja – 2-3 l/ha, nawożenie dolistne – 1,5 l/ha). Podanie Maralu w sytuacji gdy ciągle mamy zimną glebę jest bardzo efektywne i pozwala szybko dostarczyć roślinom energii. Pobudza rozwój systemu korzeniowego a rośliny staja się lepiej odżywione. Maral można stosować również dolistnie, zwłaszcza teraz gdy masa liściowa jest już rozwinięta – podkreśla K. Zachaj. Maral doskonałe działa w warunkach stresu termicznego, a zawarte w nim składniki pozwalają szybko zregenerować chwilowe osłabienie.

Początek kwitnienia borówki to dobry moment na dodatkowe wsparcie roślin odpowiednimi nawozami dolistnymi

Warto już w czasie kwitnienia pomyśleć o zastosowaniu nawozu wapniowego jakim jest Metalosate Calcium. Jest to na tą chwile jeden z najlepszych nawozów wapniowych na rynku – szybko działający i skompleksowany aminokwasami roślinnymi. Zastosowanie Metalosate Calcium przed kwitnieniem lub gdy proces ten się rozpoczyna, powoduje wyzwolenie w roślinach pompy wapniowej, czyli zachęca rośliny do pobierania wapnia z gleby – podkreślał K. Zachaj.  Oba nawozy – zarówno Maral jak i Metalosate Calcium – są bardzo szybko przyswajane przez rośliny co również wpływa na wysoką skuteczność ich działania.

Więcej informacji i bieżące rekomendacje w materiale filmowym:

Zaczyna się kwitnienie borówki. Jak wspomóc rośliny?
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here