Okres kwitnienia to szczególnie istotny i wymagający moment w sezonie malinowym, podczas którego będzie się kształtował plon, zarówno pod względem wielkości jak i jakości. Aby wspomóc rośliny, poza właściwym nawożeniem doglebowym, powinniśmy zastosować odpowiednie odżywienie pozakorzeniowe, które pozwoli dostarczyć składników potrzebnych w okresie kwitnienia jak i po nim. 

Ważne po zimnej wiośnie

Jednym z głównych makroelementów jest fosfor będący nie tylko nośnikiem energii w roślinie, ale także minerałem potrzebnym do intensywnych podziałów komórkowych podczas rozwoju kwiatostanów. Warunki pogodowe panujące w okresie przed i na początku kwitnienia malin charakteryzują się częstymi spadkami temperatur, co znacząco ogranicza możliwości systemu korzeniowego do pobierania tego pierwiastka. Dlatego tak ważne jest w tym okresie dostarczenie go poprzez opryski. Poza fosforem istotną rolę pełni także bor, będąc niezbędnym do właściwego kształtowania elementów kwiatów, a także cynk, który poprawi tolerancję rośliny na niższe temperatury.

W tunelach gdzie ropoczyna się kwitnienie malin warto już zadbać o dobre odżywienie roślin

Po kwitnieniu i zawiązaniu, w czasie wzrostu zawiązków występuje intensywny podział komórek, mający istotny wpływ na finalną wielkość owoców maliny. Właściwe odżywianie wapniem jest niezbędne do tego procesu, a także do zapewnienia jego odpowiedniej ilości do wbudowania w ściany komórkowe, poprawiając ich sztywność i szczelność. Dzięki temu zawiązki, a w przyszłości owoce charakteryzują się większą tolerancją na infekcje jak i wyższą jędrnością. Trzeba przy tym pamiętać, że jest do pierwszy z kilku pozakorzeniowych zabiegów wapniem, które należy przeprowadzić w sezonie.

Jedna aplikacja na cały sezon

YaraVita Frutrel to jednokrotna aplikacja nawozu w formie oprysku w dawce 3 l/ha, zalecana na początku kwitnienia. Dzięki odpowiednio dobranej formulacji, składniki pokarmowe takie jak: fosfor, azot, wapń, magnez, bor i cynk pozostają na powierzchni organów oraz są równomiernie i długotrwale oddawane, nawet przez kilkanaście dni po oprysku (wykres). Właśnie ta cecha YaraVita Frutrel jest bardzo często podkreślana przez producentów owoców jagodowych  w Polsce jak i innych krajach Europy ze względu na wygodę (jednokrotny oprysk) oraz brak potrzeby wykonywania zabiegów dokarmiania dolistnego w czasie kwitnienia (bezpieczeństwo).

YaraVita FRUTREL to nawóz po wieloma względami wyjątkowy, w którym:

–  skumulowano dużą ilość składników pokarmowych,

– dobrano ich odpowiednie proporcje,

– uzyskano to co jest w praktyce niemożliwe, czyli połączenie fosforu i wapnia,

– wprowadzono skoncentrowany roztwór, najczystszych, wyselekcjonowanych alg morskich oraz wydłużono okres działania składników pokarmowych.

Zalety stosowania YaraVita Frutrel zostały potwierdzone w poprzednich latach na doświadczeniach przeprowadzonych w poprzednich latach podczas Warsztatów Malinowych na plantacji dr Pawła Krawca.

Malinowe Factory – zaczynamy dbać o jakość plonu
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj