Nawożenie malin letnich i jesiennych przed kwitnieniem- Malinowe Factory 2022

Hubert Tabor, Yara Poland



Nawożenie malin to jeden z głównych czynników determinujących ilość i jakość polonu. W dniu 26 kwietnia doradca firmy Yara Poland Hubert Tabor odwiedził plantację malin dr Pawła Krawca w Karczmiskach, gdzie realizowany jest projekt Malinowe Factory 2022. Tam przedstawił swoje rekomendacje dotyczące żywienia roślin, głownie w oparciu o produkty dolistne.

Nawożenie w okresie trudnej wiosny

Wiosna to okres w którym maliny jesienne uprawiane w tunelach budują bardzo intensywnie pędy i liście, wzrost wegetatywny jest niezwykle bujny. Jednocześnie mamy do czynienia z niskimi temperaturami w nocy, a gleba nie wszędzie jest jeszcze dostatecznie ogrzana, by maliny mogły pobierać z niej składniki pokarmowe w optymalnych ilościach. Z uwagi na to warto wspomóc je podając im składniki na liście. To szybka i efektywna metoda dokarmienia ich w celu zapewnienia nieskrępowanych możliwości szybkiego wzrostu – mówił H. Tabor. Zaznaczył, ze w różnych regionach Polski wegetacja może mieć odmienny stan zaawansowania. Jednak za punkt wyjścia do sformułowania zaleceń przyjął sytuację zastaną w Karczmiskach.

Maliny na zbiór jesienny – co w pierwszej kolejności?

Sugerowałbym, by roślinom uprawianym na zbiór jesienny w takiej fazie fenologicznej jaką tu widzimy podać KristaLeaf Foto w dawce 3 kg/ha. To pomoże wysycić składnikami odżywczymi liście, pozwoli zbudować części zielone które będą także w karmić owoce. Ten nawóz zawiera też fosfor, pierwiastek który daje roślinom energię oraz magnez ważny z uwagi na produkcję chlorofilu. – mówił H. Tabor.  Troska o kondycję liści to ważne ogniwo procesu produkcyjnego. Maliny o ciemnych, chłonnych liściach będą w stanie wydać bardziej obfity plon. Aplikacja KristaLeaf Foto w odstępach 7 dniowych pozwala na osiągnięcie takiego właśnie efektu.

Od czego zacząć na plantacji na letni zbiór?

Zdaniem eksperta z firmy Yara w tunelach, gdzie uprawiane są maliny na zbiór letni nastał idealny moment na zastosowanie preparatu YaraVita Frutrel. Tuż przed kwitnieniem rośliny potrzebują wielkiej ilości makro i mikroelementów. Zwłaszcza fosfor powinien znaleźć się w centrum uwagi – zimna wiosna  utrudnia jego pobieranie z gleby. Ale nawóz wymieniony przez H. Tabora zawiera także cynk i bor – ważne mikroskładniki w trakcie kwitnienia. Jest w nim również wapń wzmacniający ściany komórkowe.

Co dalej?

O tym H. Tabor mówi na poniższym filmie. Zachęcamy do jego obejrzenia:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułMacfrut 2022 – powrót na właściwe tory
Następny artykułJapońskie ciągniki marki ISEKI na pokazach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj