Czy warto korzystać z doradztwa?

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, doradztwo, DLV

Prowadzenie upraw roślin jagodowych, zwłaszcza w nowych technologiach (systemy bezglebowe z fertgacją) wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Posiąść je można po kilku latach prowadzenia tego typu produkcji. Popełnione w tym czasie błędy mogą jednak sporo kosztować – spadkiem plonu, jakości, czy nawet całkowitą utratą plonu. Dlatego w wielu krajach producenci korzystając z usług firm doradczych, których specjaliści przez cały sezon nadzorują prowadzenie uprawy.

W większości gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji owoców jagodowych w Wielkiej Brytanii korzysta się z usług doradców, którzy przez cały sezon nadzorują daną uprawę i pomagają w jej prowadzeniu. Doradca wizytując farmę co około 2 tygodnie, sprawdza stan zdrowotności roślin i ich kondycję, przygotowuje zalecenia na najbliższe tygodnie co do dalszego prowadzenia ochrony, nawożenia, utrzymania klimatu i niezbędnych do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. Każda wizyta kończy się przygotowaniem raportu o stanie danej uprawy i zaleceniami dla farmera.

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, doradztwo, DLV
Mariusz Padewski, doradca z DLV UK

Jako doradcy, a zarazem osoby odwiedzające wiele podobnych upraw, mamy też pewien punkt odniesienia i jesteśmy w stanie ocenić, czy dana uprawa wygląda i owocuje normalnie, czy też odbiega od normy. Zadaniem doradcy jest niedopuszczenie do problemów we wzroście i owocowaniu roślin lub wyeliminowanie komplikacji we wczesnej fazie. Osoby niekorzystające z doradztwa zwykle w takich sytuacjach reagują zbyt późno i wtedy jest to już jak gaszenie pożaru, a nie zapobieganie, które zresztą w efekcie końcowym jest dużo tańsze – mówi Mariusz Padewski z firmy DLV UK w Wielkiej Brytanii, w wywiadzie dla Jagodnika (pełen tekst w czasopiśmie Jagodnik nr 5/2014). Korzystanie z takiego doradztwa daje wiele korzyści. Doradcy pomagają chociażby prawidłowo prowadzić nawożenie, co mniej więcej 2 tygodnie pobierają próbki podłoża i liści do analizy i na tej podstawie przygotowują programy nawożenie na kolejne tygodnie. Poprawne nawożenie, nawadnianie, utrzymanie właściwego klimatu i zdrowotności roślin to zdaniem Mariusza Padewskiego, najważniejsze czynniki mające wpływ na prawidłowy wzrost i plonowanie roślin.

technologia uprawy, truskawka, malina, borówka wysoka, doradztwo, DLV
Współpraca z doradcami, procentuje wysokimi plonami malin

Najlepiej o efektach pracy doradców świadczą uzyskiwane plony owoców oraz ich jakość. Angielscy farmerzy nie maja powodów do narzekań uzyskując w ciągu sezonu plony truskawek około 1-1,2 kg/rośliny z odmian tradycyjnie owocujących (przy dwóch zbiorach) a przy odmianach powtarzających owocowania nawet 1,5-1,8 kg/rośliny. Również w przypadku malin uzyskuje się dobre wyniki w produkcji z plonami do 1,8 kg/pędu. To najlepiej świadczy o zasadności korzystania z fachowego doradztwa.

Pełen wywiad z Mariuszem Padewskim w 5 numerze czasopisma Jagodnik.





Poprzedni artykułKolejne spotkanie KSPCP w Skierniewicach
Następny artykułZadbać o pszczoły przed zimą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj