27 lipca w holenderskiej siedzibie Fall Creek odbyło się spotkanie w ramach Field & Forum. Wzięto w nim udział przeszło 80 delegatów i klientów szkółki z Niderlandów, Turcji, Polski, Gruzji, Wielkiej Brytanii, Włoch i innych krajów. Była to okazja do poznania nowych trendów na rynku odmian borówki, jak też rozwiązań uprawowych.

To spotkanie ma na celu przedstawienie innowacji w zakresie upraw i sprzedaży borówki. Chcemy Wam pomagać w prowadzeniu waszych jagodowych biznesów i dostarczaniu borówek o jak najlepszej jakości i wyjątkowym smaku – podkreślał Michel Kaczmarek, dyrektor handlowego dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (EMEnA).

Michel Kaczmarek z Francji witał przybyłych na spotkanie gości z całej Europy

Mariusz Padewski przedstawił informacje i wyniki doświadczeń związanych z nowymi ale też już znanymi odmianami borówek, polecanymi dla regionu Europy. Wśród standardów na tę chwilę można wymienić takie pozycje jak ‘Duke’, ‘Draper’, ‘Valor’, ‘Liberty’, ‘Last Cal’l czy ‘Aurora’. Dobre opinie w wielu krajach zyskują też odmiany ‘Blue Ribbon’ i ‘Top Shelf’. Całkiem nową grupą odmian są kreacje oferowane pod wspólnym brendem Fall Creek Collection. Są wśród nich odmiany borówki typu północnego (high chill) takie jak ArabellaBlue® 'FC14-062′, LunaBlue® 'FC12-205′ i LoretoBlue™ ‘FC11-118’. Ciekawa odmianą pod względem walorów smakowych jest też PeachyBlue 'ZF08-029’ należąca już jednak do grupy odmian mid-high chill. Wieskzosć z nich jest już dostępna w regularnej ofercie Fall Creek. Warto jednak przypomnieć że odmiany z grupy Fall Creek Collection są dostępne dla plantatorów, którzy zdecydują się na nasadzenia na poziomie co najmniej 25 ha lub mają przygotowany scenariusz nasadzeń na kilka kolejnych lat. 

Mariusz Padewski omówił nowe borówkowe kreacje

Tradycyjnym punktem spotkania były testy smakowe wybranych odmian borówki. W tym  roku przygotowano ogółem 7 odmian, które uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć i oceniać pod względem wyglądu i smaku. Oceniane były smak, jędrność, chrupkość, shelf life. Ogólnym zwycięzcą została odmiana do niedawna znana pod numerem ZF08-029, która otrzymała już swoją nazwę PeachyBlue.

Testy smakowe odmian borówki

Bardzo ciekawie prezentowała się przygotowana w ostatnim czasie kwatera demonstracyjna z odmianami oferowanymi przez Fall Crek, w tym również tymi z kategorii Fall Creek Collection oraz Sekoya. Choć rośliny w większości pozbawione były już owoców to można było ocenić ich kondycję, wigor, charakter wzrostu w drugim sezonie wzrostu w pojemnikach uprawowych. Kwatera została przygotowana z wykorzystaniem w zasadzie wszelkich dostępnych na tę chwilę rozwiązań technologicznych. Same rośliny posadzono pojemnikach uprawowych, z systemem nawożenia poprzez fertygację. Całość została osłonięta siatka chroniącą przed gradem, ptakami a przy okazji ostrym słońcem i silnym wiatrem. Przygotowano również system ochrony przed przymrozkami oparty na zraszaczach typu flipper. Całość robiła bardzo imponujące wrażenie i zarazem wskazywała jak należy w obecnych czasach zakładać plantacjach, tak by cieszyć się corocznymi zbiorami dorodnych owoców.

Więcej informacji z tego wydarzenia i szczegółów odnośnie nowych odmian, już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK. #KtoCzytaTenWie

lepsze odmiany borówki

Poprzedni artykułOptymalne wykorzystanie muraki w zapylaniu kwiatów na plantacjach roślin jagodowych
Następny artykułRuszyła sprzedaż stoisk na TSW 2023!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj