W ostatnich latach cieszy coraz większa aktywność plantatorów w zakresie korzystania z owadów zapylających w jagodnikach. Ich obecność i aktywność przekłada się nie tylko na ogólną wielkość plonu ale i na jakość handlową poszczególnych jagód. W gospodarstwie Tomasza Woźniaka w Jastkowie, gdzie produkuje się porzeczki deserowe, kwiaty zapyla murarka ogrodowa.

Osmia Box – nowe rozwiązanie o polepszonych parametrach

Położyliśmy nacisk na jakość kokonów. W nowej konstrukcji ula, tj. Osmia Box, możemy regulować temperaturę i wilgotność wewnątrz kanałów gniazdowych. To ważne w okresie wzrostu larw i przepoczwarzaniu się w osobniki dorosłe. Zbyt wysoka temperatura i wilgotność powietrza mogą mieć zły wpływ na wzrost populacji murarek. Także samo rozmieszczenie uli ma znaczenie. W tym gospodarstwie na obecne miejsca ule przyniesione i zainstalowane zostały przez właściciela gospodarstwa. Korzystał on jednak z pomocy aplikacji BeeGrow. Jedną z jej funkcjonalności jest właśnie sugerowanie miejsc, gdzie pozostawione ule przyniosą najwięcej korzyści w zakresie zapylania. – mówił Przemysław Kapka z Osmia Future.

Oznaczenie ułatwiające identyfikację uli

Serwis po sezonie

Po sezonie Osmia Future zapewnia serwis uli. Dzięki kodom QR na ulach możliwe jest precyzyjne oszacowanie liczby kokonów, a  także dokonanie korekt w rozmieszczeniu uli na plantacji. Więcej na temat uli Osmia Box jak i całego systemu, którego są one elementem, szef Osmia Future mówi na poniższym filmie:







Poprzedni artykułFolie do ściółkowania zagonów i nie tylko. Co warto wiedzieć?
Następny artykułCoraz lepsze odmiany borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj