Ceny krajowych truskawek – podsumowanie na koniec maja

Pierwsze truskaki wyjeżdżają na rynek

Ciepła pogoda sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej truskawek. Lepsza jest też ich jakość. Większa podaż przekłada się jednak na niższe ceny. Te zaś wciąż są mocno niestabilne. Ceny krajowych truskawek stopniowo spadają. Im więcej towaru na targowiskach, tym niższe są stawki w obrocie hurtowym.

W Goławinie rozstrzał cenowy

Na giełdzie truskawkowej w Goławinie, gdzie swe owoce oferują głównie producenci z okolic Czerwińska nad Wisłą, ceny krajowych truskawek są mocno turbulentne. W obecnym tygodniu pojawiło się znacznie więcej towaru niż w poprzednim, większa jest też liczba osób zainteresowanych zakupem owoców. Ceny wahają się zależnie od pory dnia i jakości owoców. W dniach 28- 29 maja cena truskawek na targowisku oscylowała w przedziale 8-15 zł za łubiankę. 30 maja widać było delikatne odbicie i za łubiankę płacono 10-16 zł.

Tąpnięcie na Broniszach

Podwarszawskie targowisko Warszawski Rolno – Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. to miejsce, gdzie nabywcy doceniają jakość. Są za nią często skłonni zapłacić więcej niż gdzie indziej. Jeszcze w poniedziałek za najładniejsze truskawki można było otrzymać 35-36 zł za łubiankę. Ceny krajowych truskawek zaczynały się od 11 zł za 2 kg opakowanie. We wtorek nastąpiło jednak załamanie cenowe w efekcie którego stawki w obrocie zmalały średnio o ponad 40%. W dniu 30 maja za owoce truskawek oferowano 9,5-16 zł za łubiankę. Wiele wskazuje na to, że delikatny wzrostowy trend cen, który zarysował się w drugiej połowie zeszłego tygodnia jest już historią i trudno oczekiwać powrotu do notowanych wówczas poziomów cenowych.

Na Zjazdowej ceny podobne jak w Warszawie

Łódzkie targowisko także nie rozpieszcza plantatorów wysokimi cenami za owoce truskawek.  W dniu 30 maja za 2 kg płacono od 8 do 18 zł. Jednak jak przyznają zarządzający rynkiem handel krajową truskawką w Łodzi na większą skalę zaczął się w poniedziałek dopiero, czyli 29 maja. Wcześniej pewne większe partie z upraw tunelowych dowieziono tam 24 maja i wówczas towar ten znalazł nabywców w cenie 20-25 zł za łubiankę. Potem jednak handlowano głównie wieczorami i niewielkimi ilościami. Administratorzy Zjazdowej spodziewają się, że ze względu na prawdopodobne wzmożenie podaży w najbliższych dniach owoce truskawek będą tanieć. Obecnie oferowany wolumen nie jest jednak wciąż na tyle duży, by doprowadzić do jakiegoś gwałtownego załamania a handel przebiega płynnie.

Wrocław też handluje truskawką

Krajowe truskawki są już powszechnie obecne także na targowisku Targpiast. Owoce te 22 maja pojawiły się tam w obrocie po raz pierwszy, a ich ceny wahały się w przedziale 24-26 zł za łubiankę. Ten pułap cenowy utrzymywał się do końca zeszłego tygodnia (24.05. – 20-25 zł/łubiankę, 26.05. – 20-25 zł/łubiankę). W obecnym tygodniu na targowisku truskawki zrobiło się zdecydowanie więcej, co niestety przełożyło się na załamanie cen. W poniedziałek i wtorek (29 i 30.05.) owoce były sprzedawane w cenach 10-16 zł za łubiankę. Z informacji zebranych przez pracowników wrocławskiego rynku hurtowego wynika, że w dniu dzisiejszym na targowisko powinny trafić największe w tym roku ilości krajowych truskawek. Należy mieć nadzieję, że o ile scenariusz ten się ziści, to nie spowoduje to gwałtownego spadku hurtowych cen truskawek we Wrocławiu.

Poprzedni artykułJakie będą zbiory owoców jagodowych w 2017?
Następny artykułSkuteczne rozwiązanie do walki z szarą pleśnią w uprawie truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj