Szara pleśń w jagodowych – rozwiązanie na Scalę potrzeb

scala



Szara pleśń to choroba odnotowywana we wszystkich sezonach i niemal na każdej plantacji. Wywoływana przez gronowca szarego (Botrytis cinerea) może w niektórych gatunkach prowadzić do utraty nawet 80% plonu. Walczyć z nią muszą także plantatorzy roślin jagodowych. Z pomocnymi rozwiązaniami przychodzi firma BASF. Dzięki rozszerzeniu rejestracji uzyskanym w 2020 roku fungicyd Scala można obecnie stosować w ochronie kolejnych gatunków roślin uprawnych, takich jak truskawka, malina, jeżyna, borówka wysoka, porzeczka czerwona, czarna i biała oraz agrest.

Szara pleśń – stałe zagrożenie o zmiennym natężeniu

Szara pleśń to problem niemal wszystkich producentów owoców i warzyw. Choroba ta gotowa jest porazić każdą plantację, o ile tylko pojawią się ku temu sprzyjające warunki pogodowe i luka w ochronie. Co gorsza, może się także ujawnić na plonie znajdującym się już w przechowalni.

Typowe objawy to sinawy, pylący nalot. Tę oznakę oraz brunatnienie niektórych części roślin można obserwować na ogonkach liściowych, kwiatostanowych oraz liściach. Rozwojowi infekcji sprzyja wysoka wilgotność względna powietrza, a także układ temperatur. Wzrost porażenia jest szczególnie dynamiczny, gdy ich wartość osiąga poziom powyżej 15°C, a optimum dla infekcji to zakres 18–25°C.

Wystąpienie szarej pleśni i zaniechanie jej zwalczania może prowadzić do bardzo dotkliwych strat w plonie, zwłaszcza w takich gatunkach jak maliny czy truskawka. Dlatego ważne jest oczyszczenie plantacji po zimie ze starych liści i szczątków roślinnych, które są źródłem infekcji. Czasem jednak trzeba też sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu plantator będzie kontrolował sytuację w trakcie trwania sezonu.

Scala – fungicyd zwalczający szarą pleśń

Truskawka to jeden z gatunków szczególnie narażonych na niszczycielską presję szarej pleśni. Scalę dla jej ochrony przed tym zagrożeniem można stosować już od początku rozwoju kwiatostanów do końca dojrzewania owoców (BBCH 55–89). Zalecana dawka dla jednorazowej aplikacji wynosi 2 l/ha. W jednym sezonie można tym fungicydem wykonać dwa zabiegi. Rekomenduje się jednak zachowanie odstępu między nimi, wynoszącego 7–14 dni.

Preparat ten można stosować także do ochrony malin i jeżyn. W przypadku tych dwóch gatunków zabiegi można wykonywać od początku fazy kwitnienia do pełni dojrzewania owoców (BBCH 60–85). Na takich plantacjach po Scalę również można sięgnąć dwukrotnie w roku. Zabiegów nie należy jednak przeprowadzać częściej niż co 7 dni.

W przypadku porzeczki czarnej i kolorowych oraz agrestu jednorazowa dawka preparatu jest taka sama – 2 l/ha. Można wykonać 2 zabiegi w odstępie nie mniejszym niż 10 dni od fazy kwitnienia do czasu, gdy wszystkie owoce są widoczne na gronie. W celu uzyskania wysokiej skuteczności oprysku trzeba jednak zużyć dużą ilość cieczy roboczej: 1000–2000 l/ha. Z kolei w ochronie malin, jeżyn i truskawek ilość zżutej wody może być obniżona nawet do 200 l/ha. W każdym przypadku zaleca się opryskiwanie drobnokropliste.

Więcej o produkcie

Scala jest wszechstronnym fungicydem, który wykazuje działanie powierzchniowe i wgłębne. Może być stosowana zapobiegawczo i interwencyjnie w uprawie roślin jagodowych, sadowniczych i warzywnych. W składzie zawiera pirymetanil, a więc substancję aktywną szczególnie skuteczną w ochronie roślin uprawnych przed szarą pleśnią.

To bezpośredni następca preparatu Mythos 300 SC. Jest za to doskonalszym produktem. Zawiera bowiem większą ilość pirymetanilu w 1 l oraz charakteryzuje się bardziej zaawansowaną formulacją.

Materiał promocyjny BASF


Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.







Poprzedni artykułBenzoesan emamektyny – brzmi tajemniczo, ale może uratować plony
Następny artykułWapń – budulec handlowej trwałości owoców jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj