Na to trudne pytanie starali się na spotkaniu Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw (26 maja) odpowiedzieć Roman Ostasiuk z Real Partner i Adam Miłoszewski z Go Frost Service. Czy prognozy te się sprawdzą? 

Skutki przymrozków 2017

Romuald Kostasiuk i Adam Miłoszewski dokonali analizy obecnego sezonu pod względem sytuacji na plantacjach. Już pierwsze kwietniowe przymrozki przyniosły pierwsze straty w zbiorach, które pogłębiły się po przymrozkach 9/10 maja. Największe straty stwierdzono w wiśniach, truskawkach i malinach. Ciągle niewiadome pozostaje dalszy przebieg pogody do okresu zbiorów, a wreszcie sam przebieg zbiorów i dostępność siły roboczej do zbioru, gdzie problemów jest coraz więcej. Adam Miłoszewski dokonując analizy przebiegu pogody w kwietniu i maju podkreślał, że anomalia pogodowe dotknęły nie tylko Polski, ale tez Turcji, Włoch, Niemiec i krajów przybałtyckich, gdzie także spodziewany jest spadek zbiorów owoców w tym sezonie. W Polsce spodziewany jest nie tylko spadek plonów większości gatunków sadowniczych, ale także opóźnienie zbiorów nawet o 14 dni. W odniesieniu do wiśni, starty w plonie są duże i wynoszą w większości regionów 70-90%, ponadto duże jest nasilenie chorób bakteryjnych. Truskawki dobrze przetrwały zimę, ale duże uszkodzenia powstały po przymrozkach w kwietniu i maju. W rejonie Grójca, Powiśla i Góry Puławskiej straty szacowane są na około 10%, w rejonie świętokrzyskim – do 20%. Nie ma większych strat na Kaszubach, gdzie wegetacja jest opóźniona względem innych regionów kraju. W malinie letniej ekspert oszacował starty w plonie na około 10-20%, w przypadku malin owocujących na pędach tegorocznych przemarznięte pędy zostały skoszone tak by uzyskać nowe pędy. To spowoduje opóźnienie zbiorów o około 2-3 tygodnie. W skali kraju zbiory malin mogą być niższe o około 20-30% względem ubiegłego roku. Trudna jest też sytuacja na plantacjach porzeczek, gdzie duża część plantacji został zaniedbana. Mniejsze zbiory mogą być notowane zwłaszcza w odniesieniu do wczesnych odmian porzeczek czarnych i czerwonych. Spodziewana jest wyższa masa owoców, co może w pewnym stopniu zrekompensować mniejszą ich ilość.

W Serbii spodziewane są mniejsze zbiory owoców o około 20%. W odniesieniu do malin i wiśni zapasy sięgają około 20% całkowitej produkcji co może zrekompensować mniejszy poziom zbiorów.

Co ma wspólnego rok 2007 i 2017?

Anomalia pogodowe z tego roku są zbliżone do przebiegu pogody wiosną w 2007 roku. Dokonując porównania z tym okresem, Adam Miłoszewski, pokazał, że skutkiem tego były spadek plonów o 15% w agreście, w truskawce – 10%,  w czerwonej porzeczce – 12%, w porzeczkach czarnych – 33%, malinie – 10%, wiśni – 45% i śliwki – 43%. Patrząc na te dane należy się spodziewać spadku plonów w tym roku, a szczególnie brakować może na rynku truskawek i malin oraz wiśni. Precyzyjnego podsumowania tego sezonu będzie można jednak dokonać dopiero na koniec zbiorów.

Warto będzie owoce dobrze chronić

Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, przedstawił nowości wprowadzone w zakresie ochrony upraw przed chorobami i szkodnikami. Związane są one z wprowadzeniem dwóch fungicydów opartych na fluopyranie, należących do rodziny Luna. Luna Experience z szerokim wachlarzem chronionych owoców i warzy i Luna Sensation skierowana do ochrony wszystkich gatunków jagodowych w tym jagody kamczackiej, ale też sałaty, fasoli szparagowej i grochu. Bayer wprowadza też coraz więcej niekonwencjonalnych rozwiązań do ochrony upraw czego przykładem są Contans biologiczny preparat do zwalczania zgnilizny twardzikowej, Serenade – biofungicyd do ochrony przed chorobami szerokiego zakresu warzyw i owoców i Emulpar – preparat o działaniu mechanicznym do zwalczania wielu szkodników. Łączymy różne metody i techniki ochrony, dzięki czemu możemy sprostać zarówno oczekiwaniom producentów którzy chcą produkować dużo i dobrze, ale też odbiorcom i konsumentom oczekującym bezpiecznych warzyw i owoców – podkreślał Radosław Suchorzewski. Przypomniał również o działaniach doradczych realizowanych poprzez projekt Vademecum i komunikaty przygotowywane dla poszczególnych segmentów produkcji ogrodniczej.







Poprzedni artykułOchrona plantacji borówek w sezonie 2017
Następny artykułCeny krajowych truskawek – podsumowanie na koniec maja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj