Ceny belgijskich truskawek utrzymują się na dobrym poziomie

truskawka
Uprawa odmiany 'Sonsation' na wiosenny zbiór



Belgische Fruitveiling rozpoczyna zbiory truskawek z upraw szklarniowych. To trochę później niż zwykle, ale spowodowała to pogoda i późniejsze sadzenie – mówi Diether Everaerts z belgijskiej spółdzielni. Jakoś truskawek jest bardzo dobra, pierwsze do sprzedaży trafiają owoce odmiany ‘Clery’. W następnej kolejności pod marką Truval będą sprzedawane ‘Sonata’ i ‘Sonsation’, których owoce do sprzedaży trafią już w tym tygodniu.

Truskawki kosztują około 4 do 4,50 euro za 500 g, co jest uważane za dobrą ceną o tej porze roku. Jeszcze kilka tygodni temu ich cena wynosiła od 7 do 8 euro za 500 g. Było to spowodowane niską podażą truskawek z Hiszpanii i Maroka. Uważamy, że w najbliższych tygodniach ceny te nie spadną. Gdy pogoda się poprawi, a już na pewno przed świętami wielkanocnymi, popyt znacznie wzrośnie. Podaż jest nadal ograniczona, a popyt rośnie. Tak więc te ceny nie spadną w ciągu pierwszych trzech tygodni – informuje D. Everaest

Obszar uprawy truskawek w Belgische Fruitveiling w tym sezonie nieco się zmniejszył. W tym roku będziemy mieli około 3,5 do 4 milionów kg truskawek. To siedem do ośmiu procent mniej niż w zeszłym roku. Spadek jest spowodowany przestawieniem się plantatorów na inne uprawy lub ich niewielkimi ograniczeniami – mówi Diether.

W Belgii cały czas malej areał zajmowany przez truskawki uprawiane w gruncie. Rolnicy skupiają się bardziej na uprawie truskawek w szklarniach z przeznaczeniem ich na zbiór wiosną i jesienią. Uprawa w szklarniach pozwala dostosować zbiory do okresu optymalnej popularności na truskawki.

Kiedyś nacisk kładziony był na uprawę odmiany ‘Elsanta’. Teraz jednak do uprawy trafia coraz więcej nowych odmian. Truskawki takich odmian jak np. ‘Sonata’ i ‘Sonsation’ oceniane są bardzo dobrze jeśli chodzi o ich smak. Odmiana ‘Malling Centenary’ daje bardzo dużo doskonałej jakości owoców i nie ma u niej problemów z drobnieniem w czasie zbiorów. Na eksport lub do przetwórstwa trafiają owoce takich odmian jak ‘Portola’ czy ‘Veretie’, które może nie są aż tak smaczne jak wcześniej wymieniane, ale mają dobrą trwałość w obrocie towarowym.







Poprzedni artykułJakie nawozy azotowe sprawdzają się w uprawie truskawek?
Następny artykułWażna ankieta dla producentów owoców jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj