Po kilku latach przygotowań wiosną tego roku, a w zasadzenie jesienią minionego, ruszyły prace związane z rozpoczęciem innowacyjnego na skalę Europy i świata projektu – Borówkowe Factory. Jego celem jest porównanie wzrostu i owocowania kilkunastu odmian borówki, w tym najnowszych odmian typu północnego, ale też pokazanie różnych technologii uprawy. Projekt realizowany jest w doświadczalnym gospodarstwie dr Pawła Krawca, a jego organizatorami są Hortus Media wydawca portalu jagodnik.pl i warzywapolowe.pl oraz Horti Team.  

3 lata przygotowań do założenia plantacji

Przygotowania do projektu rozpoczęły się już w 2017 roku, kiedy to zapadła decyzja o realizacji Borówkowego Factory i rozpoczęła się uprawa gleby na polu przeznaczonym pod nasadzenia. W latach 2018 – 2019 na polu tym uprawiane były przedplony, których głównym celem było użyźnienie gleby, jak również uregulowanie odczynu i zawartości makro i mikroelementów. Jako przedplony wysiewana była gorczyca wysiewana na wiosnę i w momencie kwitnienia koszona i mieszana z glebą. Jako druga roślina wykorzystywana była rzodkiew oleista, wysiewana na przełomie lipca i sierpnia. Nie bez powodu wybraliśmy taki przedplon, gdyż w tym okresie zazwyczaj brakuje u nas wody, a mimo to rzodkiew oleista wschodzi i rośnie i dobrze co było widoczne już we wrześniu. Ta roślina ma też dobre właściwości fitosanitarne, wpływa na ograniczenie populacji nicieni i co ważne bardzo głęboko się korzeni, a więc pozwala na głębokie spulchnienie i rozluźnienie głębszych warstw gleby – informuje dr Paweł Krawiec z Horti Team. Jesienią 2019 roku wyznaczone zostały rzędy w których mają być sadzone rośliny, wykonano bruzdy i zaczęto wprowadzać materię organiczną w postaci trocin ze zrębkami. Ogółem zastosowano około 250 m3 trocin na 1 ha.

Przygotowanie zagonów

Torf do wzbogacenia gleby dostarczyła firma UAB Linkona z Litwy. Jest to torf naturalny we frakcji 0–40 mm o pH 3.5-4.5 W opinii producenta jest podłoże najbardziej sprawdzone w przypadku tradycyjnych nasadzeń borówki. Podłoże to wprowadzono w przygotowane bruzdy i następnie wymieszano z glebą i zawartymi w niej już trocinami, przy użyciu tradycyjnej glebogryzarki. Kolejnym etapem było uformowanie zagonów. Zadania tego wraz z dostarczeniem agrotkaniny  o gramaturze 100 g/m2 podjęła się firma Agrimpex. Zastosowano biało-czarną tkaninę o luźnym splocie Dual Agro, która ma zapewnić, że nie będą wyrastały chwasty, a jednocześnie biały kolor spowoduje, że gleba nie będzie się nadmiernie nagrzewała (co może wczesną wiosną prowokować rośliny do zbyt wczesnego rozpoczynania wegetacji). Tak przygotowane stanowisko jest już gotowe do sadzenia roślin. Do okrycia zagonów na których borówka będzie uprawiana w doniczkach wykorzystano czarną agrotkaninę Agrola. W obu przypadkach tkanina wykonana jest z wysokiej jakości polipropylenu, stabilizowanego przeciw promieniom UV, co znacznie wydłuża jej żywotność. Agrotkanina została rozłożona przy użyciu maszyny, którą również firma Agrimpex formuje zagony usługowo u swoich klientów.   

W rzędy wprowadzono duże ilości torfu z firmy UAB Linkona

 

Formowanie zagonów z okryciem tkaniną Dual Agro

Po co to wszystko?

Dużo się mówi o wymianie odmian borówki, na nowe generacje – bardziej plenne, o owocach lepszej jakości, smaczniejszych. Tak naprawdę jednak plantatorzy nie wiedzą co sadzić. Nowe odmiany nie zostały przetestowane w Polsce, nie wiemy jak zimują, jak reagują na wiosenne przymrozki, jak plonują w naszych warunkach. To wszystko chcemy sprawdzić i porównać, gromadząc kilkanaście odmian borówki w jednym miejscu, na jednej plantacji – mówi Mariusz Podymniak z portalu jagodnik.pl. Zmieniające się realia pogodowe i rynkowe zmuszają plantatorów do  nieco innego podejścia do uprawy. Ważne będzie odpowiednie zabezpieczenie roślin przed słońcem, wiatrem, deszczem, tak by móc normalnie realizować zbiory czy wykonywać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Chcemy pokazać różne możliwości uprawy borówki, a przede wszystkich ściśle określić wpływ różnych technologii na ich wzrost i plonowanie. Planujemy z czasem na naszej doświadczalnej plantacji postawić daszki i tunele, tak by dokonać wiarygodnej oceny roślin rosnących pod tego typu osłonami – mówi dr Paweł Krawiec.

Zapraszamy Państwa do śledzenia projektu poprzez stworzoną specjalnie podstronę https://jagodnik.pl/borowkowe-factory/ Będą tu zamieszczane wszystkie aktualne informacje, filmy, zalecenia. Zapraszamy po najnowszą wiedze z zakresu zakładania plantacji i nowoczesnej uprawy borówki. Zapraszamy do subskrypcji projektu, tak by otrzymywać najnowsze informacje o jego przebiegu:

Polityka prywatnosci *






Poprzedni artykułJagoda kamczacka – postawiono wyzwanie
Następny artykułCzy te truskawki są z Polski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj