Sadzonki truskawek i malin w holenderskiej ofercie


Wraz z intensyfikacją produkcji owoców jagodowych w Polsce, a w szczególności rozwojem produkcji malin i truskawek nie tylko w tunelach, ale również w szklarniach rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości sadzonki truskawek i malin do zakładania upraw w tego typu obiektach. Wymagania stawiane takim roślinom są coraz wyższe, gdyż rosną też oczekiwania plantatorów chcących uzyskać nie tylko wysoki plon, ale również produkcję owoców w bardzo określonym terminie. Dlatego też celem wyjazdu szkoleniowego zorganizowanego przez firmę Delphy w dniach 23-25 października była wizyta w kilku holenderskich gospodarstwach szkółkarskich.

Pierwsze z odwiedzonych gospodarstw to firma hodowlana, której właścicielem jest Geert de Weert, hodowca takich odmian malin jak 'Kwanza’, 'Kweli’ i 'Imara’, które od kilku sezonów uprawiane są również w Polsce. Właściciel cały czas realizuje program hodowlany z którego do sprzedaży w nadchodzącym sezonie trafią kolejne nowości. Oczywiście w ocenie znajdują się kolejne odmiany (również o żółtych owocach). Według hodowcy kilka z nich powinno znaleźć swoje miejsce na rynku. Czy okażą się lepsze od znanej malinowej trójki wywodzącej się z hodowli tego holendra pokażą najbliższe lata. W części jego szklarni uprawiane są także jeżyny – na owoce, co ciekawe nie była to np. wysoko oceniana od wielu lat na Zachodzie odmiany 'Loch Ness’ tylko polska kreacjach z SZD w Brzeznej o nazwie 'Gracja’, którą to odmianę dobrze ocenia G. de Weert.

Kolejnym punktem była wizyta w szkółce Het Broek, która specjalizuje się w produkcji sadzonek truskawek w takich standardach jak: tray, medium waiting-bed (MWB), heavy waiting-bed (HWB), takich odmian jak 'Sonata’, 'Elsanta’ czy 'SanSation’ (wcześniej znanej jako 'SunSation’) oraz malin typu long cane (np. 'Daimond Jubeele’, 'Saphaire’) doniczkowych.

Odwiedzona przez nas kolejna szkółka to firma Van den Elzen, specjalizująca się również w produkcji sadzonki truskawek typu tray, MWB, HWB oraz malin typu long cane takich kreacji jak np. 'Kwanza’, 'Tulameen, 'Glen Ample’, 'Glen Dee’, 'Malling Juno’. W tej obchodzącej w tym roku 60-lecia swojej działalności firmie naszą uwagę zwróciła nie tylko skala produkcji, ale również jedne z najnowocześniejszych w Holandii terenów przystosowanych do produkcji sadzonek tray. Uwagę zwracała tutaj produkcja sadzonek long cane z odmian owocujących na tegorocznych pędach. Nie jest to łatwa produkcja, ale jak informuję przedstawiciele firmy materiał taki cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Z kolei wizyta w firmie Trayplant v/d Avoird była doskonałą okazją do zapoznania się ze stosunkowo młodym przedsiębiorstwem szkółkarski, które dzięki wiedzy jego właścicieli wdraża nowe technologie i koncepcji produkcji sadzonek truskawek oraz malin. Tutaj produkcja odbywa się wyłącznie w doniczkach. W przypadku malin firma jest bardzo dużym producentem sadzonek plug plants oraz long cane. W jej ofercie malinowej dominuje materiał z trzema pędami w doniczce, które według przedstawicieli firmy pozwalają obniżyć koszty założenia uprawy przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego plonu z jednostki powierzchni. Szkółka ta specjalizuje się nie tylko w produkcji sadzonek truskawek odmian tradycyjnie owocujących ale również odmian powtarzających owocowanie. W produkcji znajdują się tutaj takie kreacje jak np. 'Eve’s Delight’, 'Murano’, 'Favori’, 'Furore’, 'Florentina’. W przypadku malin produkuje się zarówno odmiany licencyjne (’Tulameen Pearl’, 'Enrosadira’, 'Kwanza’, 'Kweli’, 'Imara’, 'Paris’, 'Versailles’) jak też odmiany klubowe produkowane na zlecenie takich firm jak: Driscoll’s, Sant’Orsola, Onubafruit SL, The Greenery czy Berry World.

Z kolei wizyta w Stacji Badawczej Delphy (Improvement Centre Delphy) była doskonałą okazją do zapoznanie się w wybranymi kierunkami badań realizowanych przez tą działającą już globalnie firmę doradczą zatrudniającym na całym świecie około 260 osób. Jednymi z ważniejszych, aktualnie realizowanych tutaj doświadczeń z uprawą truskawek dotyczą optymalizacji technologi jesienno-zimowej uprawy odmian powtarzających owocowanie z ich doświetlaniem lampami LED czy też uprawy odmian tradycyjnie owocujących z uprawą w szklarni na zbiór jesienno-wiosenny z zastosowaniem specjalnych ekranów termicznych pozwalających ograniczyć nakłady na ogrzewanie tego typu obiektów.

Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego zorganizowanego przez firmę Delphy w jednym z jej centr doświadczalnych

Wizyta w holenderskich szkółkach z doradcami firmy Delphy: Mariuszem Padewskim, Krzysztofem Żabówką oraz Januszem Cieślą była okazją do rozmów nie tylko nad optymalną do uprawy odmianą truskawek, ale również wyborem sadzonek dostosowanych do danej technologi uprawy oraz właściwą pod tym względem liczbą koron i kwiatostanów, które powinny nie tylko zapewnić odpowiedniej wielkości plon, ale również jakość zbieranych owoców.

Więcej szczegółowych informacji z wyjazdu do tych holenderskich szkółek będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik”.





Poprzedni artykułWystawa B2B – Szkółkarski Show Room
Następny artykułMiędzynarodowe targi sektora owocowo warzywnego w Madrycie