Jak firma AMPLUS dała sobie radę z ograniczaniem najważniejszych chorób truskawek. FILM


Zdrowy, dobrej jakości i nieporażony plon truskawek jest podstawą do osiągania dobrych wyników finansowych z plantacji. Niemniej ważnym w obecnych czasach, a czasem nawet ważniejszym aspektem jest produkowanie owoców bez pozostałości środków ochrony roślin.

Bez pozostałości

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które w ostatnich latach coraz powszechniej stosują polscy producenci m.in. firma Amplus, jest wykorzystywanie kwasu podchlorawego, znajdującego się w produktach Agro ECA Protect (Fot. 1) i Agro ECA (Fot. 2) z firmy Agro Smart Lab.

Prosto z tunelu

Z filmu można dowiedzieć się jak Dariusz Malak w firmie Amplus wdrażał tą technologię na ośmiu hektarach, tunelowej uprawie truskawek:

 1. W jaki sposób prowadzi zabiegi Agro ECA Protect aby nie mieć problemów z chorobami roślin i owoców.
 2. W jaki sposób przy wykorzystaniu kwasu podchlorawego (Agro ECA) wyeliminował problemy z chorobami odglebowymi.
 3. W jaki sposób można stymulować wzrost i poprawić smak truskawek w okresie upałów.
 4. W jaki sposób ograniczył koszty zabiegów do 30-40 zł/ha – dzięki produkcji kwasu podchlorawego na miejscu z licencją Agro ECA.

Zapobieganie występowaniu chorób w uprawie truskawek

Coraz większa liczba producentów warzyw przekonuje się, że Agro ECA Protect, który nie jest środkiem ochrony roślin (zarejestrowany jako biostymulator), bardzo skutecznie ogranicza choroby grzybowe i bakteryjne.  Wynika to z obecności kwasu podchlorawego w tym produkcie. Substancja ta jest naturalnego pochodzenia środkiem biobójczym, który eliminuje kiełkujące zarodniki grzybów i bakterie – Fot. 3, Fot. 4

Przykładem jest Dariusz Malak, dyrektor upraw pod osłonami w firmie Amplus, gdzie na 8 ha wdrożony jest program zabezpieczania przed chorobami za pomocą Agro ECA Protect.

Mączniak prawdziwy truskawki, biała plamistość liści, plamistość liści truskawek, szara pleśń, czerwona plamistość liści i nie tylko

Za pomocą Agro ECA Protect możemy zapobiegać oraz znacząco ograniczyć lub wyeliminować najważniejsze choroby truskawek jednocześnie ograniczając zabiegi chemiczne:

 1. szara pleśń
 2. mączniak prawdziwy truskawki
 3. antraknoza truskawki
 4. bakteryjna kanciasta plamistość liści truskawki
 5. biała plamistość liści truskawki
 6. choroby liści i owoców wywoływane przez Cladosporium
 7. skórzasta zgnilizna owoców truskawki
 8. choroby wywoływane przez Pseudomonas sp

Za pomocą Agro ECA możemy ograniczyć lub wyeliminować problemy z chorobami odglebowymi:

 1. czerwona zgnilizna korzeni truskawki
 2. wertycylioza truskawki
 3. Pestalotiopsis
 4. Fuzarium

Schemat zapobiegania występowaniu chorób w uprawie truskawek pod osłonami polu za pomocą Agro ECA Protect/Agro ECA

 1. Przygotowanie do sezonu:
  • Dezynfekcja przed sezonem tunelu, rynien, linii nawadniającej przy pomocy Agro ECA (2,5% stężenie).
  • W przypadku zamgławiania należy zastosować 25% stężenie Agro ECA (100-200 litrów roztworu/ha)
 2. Po posadzeniu roślin:
  • Oprysk roślin Agro ECA Protect: 2,5% stężenie w celu odkażenia roślin po posadzeniu
 3. Od początku owocowania – aż do końca sezonu
  • Profilaktyczne: opryskiwanie Agro ECA Protect: 2,5% stężenie, 1 raz na tydzień. W przypadku tygodni z kilkudniowymi opadami: 2 razy na tydzień.  
  • Interwencyjnie (w przypadku pojawienia się objawów chorobowych: należy zastosować 4% stężenie Agro ECA Protect i zabieg powtórzyć po 2-3 dniach.
  • Przy zastosowaniu zamgławiania: należy stosować 20% roztwór Agro ECA Protect Fogg (60-100 litrów roztworu/ha). Dzięki zamgławianiu nie podnosi się zbytnio wilgotność powietrza. Ta forma zabiegów jest rekomendowana głownie wiosną i jesienią

Eliminowanie problemów z chorobami odglebowymi

Kwas podchlorawy znajdujący się w Agro ECA Protect i Agro ECA ma działanie kontaktowe i wgłębne – jeśli opryskuje się lub zamgławia rośliny. Jeśli jednak kwas podchlorawy jest dodany do podlewania roślin (zielone sadzonki z bryłą korzeniową, lub do linii nawadniającej), wtedy ma działanie kontaktowe i systemiczne. Roślina pobiera przez korzenie kwas podchlorawy, który eliminuje patogeny znajdujące się wewnątrz rośliny.

Dzięki takiemu mechanizmowi Dariusz Malak z firmy Amplus wyeliminował problemy z wystąpieniem chorób odglebowych w gospodarstwie firmy Amplus. Wielu innych producentów truskawek potwierdziło skuteczność takiej metody. Również wyniki badań sadzonek przeprowadzonych przez Dr Anetę Chałańską potwierdziły skuteczność tej technologii przy eliminowaniu takich patogenów jak Fusarium, Phoma czy Pestalotiopsis (Tabela 1)

Tabela 1 Wyniki badań laboratoryjnych sadzonek truskawek po zastosowaniu 3-dniowej kuracji Agro ECA Protect w stężeniu 4%.

PatogenKONTROLAPo zastosowaniu kuracji Agro ECA Protect
Altemeria altemata++
Fusarium sp.+brak
Gnomonia sp.+Brak
Penicillium / Aspergillus+Brak
Pestalotiopsis clavispora+Brak
Phoma / Boeremis / Parephoma+brak
PATOGEN DOMINUJĄCYPestaliotiopsis sp.brak

Schemat eliminowania problemów z chorobami odglebowymi przy wykorzystaniu Agro ECA

 1. Zaraz po pojawieniu się wypadów, lub zaobserwowania więdnięcia chorych roślin należy zastosować rano w słoneczny dzień 4-5% stężenie Agro ECA
 2. W kolejny słoneczny dzień powtórzyć zabieg 
 3. Po 1-3 dniach od kuracji zastosować pozytywne mikroorganizmy do systemu korzeniowego

Ważne: dwa dni przed kuracją należy przestać podawać saletrę wapniową oraz amonową formę azotu (następuje degradacja kwasu podchlorawego). W trakcie kuracji podlewać rośliny roztworem Agro ECA bez nawozów – pH wody: 5,5-6,5

Poprawa jakości owoców i stymulowanie wzrostu w okresie upałów

Zdajemy sobie sprawę, że owoce truskawek oraz malin są mniej słodkie w okresie upałów. Wynika to z tego, że z powodu stresu roślin krótszy jest proces fotosyntezy. Produkowanych jest więc mniej cukrów, które roślina dodatkowo wykorzystuje do walki ze stresem. 

Można wykorzystać mechanizm działania Agro ECA Protect i ZeoSand Krzem do poprawy smaku owoców w tym okresie oraz do stymulowania wzrostu w okresie upałów. 

Kwas podchlorawy znajdujący się w Agro ECA Protect stymuluje otwieranie aparatów szparkowych (rys. 2). Dzięki temu dłuższy jest proces fotosyntezy, wytwarzanych jest więcej cukrów. Dodatkowo, dzięki transpiracji roślina jest schładzana od środka, dzięki wodzie, która jest pobierana przez korzenie i transportowana do liści.

Natomiast klinoptylolit znajdujący się w Agro ECA Protect oraz w produkcie Zeosand Krzem tworzy mikrofilm na liściach, który obniża o około 4 C temperaturę liści, zabezpiecza przed oparzeniami słonecznymi i ogranicza infekcje patogenów i żerowanie szkodników mających aparat ssąco-kłujący Rysunek 1

Rysunek 1 Mechanizm tworzenia bariery ochronnej przed chorobami, szkodnikami i oparzeniami słonecznymi

Na zdjęciach spod mikroskopu elektronowego widać, jak tworzony jest biały mikrofilm na liściach (Fot. 5, Fot. 6, Fot. 7, Fot. 8).

Schemat poprawy smaku owoców i stymulowania zabezpieczania roślin przed upałami

 1. Przy wystąpieniu temperatury powyżej 25-30 C zastosować wieczorem lub rano: 2,5% Agro ECA Protect + 2 kg Zeosand Krzem
 2. Zabieg powtórzyć po 1-2 tygodniach, przy ponownym wystąpieniu wysokiej temperatury.

W Agro ECA Protect znajduje się pewna ilość klinoptylolitu, która jest jednak za mała aby zabezpieczyć rośliny przed dużymi upałami. Dlatego należy dołożyć ZeoSand Krzem. Oba produkty są zakwalifikowane do ekologicznej produkcji.

Po takim zabiegu liście będą miały lekki biały nalot, nie ma tego nalotu na owocach.

Produkcja kwasu podchlorawego na miejscu

Firma Amplus po dwuletnich doświadczeniach i sprawdzeniu skuteczności kwasu podchlorawego w uprawie truskawek, zakupiła, jako pierwsza w Polsce generator kwasu podchlorawego z licencją na produkcję Agro ECA do uprawy truskawek (Fot. 9). 

Fot. 9 Generator kwasu podchlorawego firmy Kirkmayer z licencją na produkcję Agro ECA Soft zainstalowany w tunelowej uprawie truskawek w firmie Amplus
Fot. 9 Generator kwasu podchlorawego firmy Kirkmayer z licencją na produkcję Agro ECA Soft zainstalowany w tunelowej uprawie truskawek w firmie Amplus

Decyzja ta została podjęta w celu ograniczenia do minimum koszty zabiegów. Dzięki produkcji na miejscu koszty zabiegów zmniejszyły się blisko 10-krotnie. Jest to już trzeci generator firmy Kirkmayer, który pracuje w grupie Amplus. Pozostałe dwa: w fermie wertykalnej: SiejeSie oraz w 5 ha uprawie pomidorów i ogórków szklarniowych w Pawonkowie.

Wyłącznym dystrybutorem generatorów firmy Kirkmayer z licencją na produkcję Agro ECA jest Agro Smart Lab:

Email: info@agrosmartlab.com

Mirosław Maziarka

Agro Smart Lab

► Strona internetowa – https://agrosmartlab.com

► Sklep internetowy – https://sklep.agrosmartlab.com

► FarmSmart – https://farmsmart.pl

#AgroECA #AgroECAProtect #AgroSmartLab #KwasPodchlorawy

Agro Smart Lab to:

🧪 Laboratorium (Badania dla ogrodnictwa i rolnictwa)

🤳 Monitoring upraw (FarmSmart)

🌱 Produkty do upraw ogrodniczych

🌷 Produkty do upraw hobby (Chloris)

🌽 Produkty do upraw rolniczych

📱 Nowe technologie dla branży agro

🍀 Ekologiczne technologie wspierające Twoje uprawy

artykuł promocyjny firmy Agro Smart Lab

Poprzedni artykułPorzeczki czarnej będzie bardzo mało w tym roku!
Następny artykułJak utrzymać jakość truskawek w trakcie zbiorów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj