Borówka wysoka – upał, zbiory i coś więcej (09.07.2021 monitoring plantacji)





W końcu rozpoczęło się to na co wszyscy czekali z wielkim zniecierpliwieniem. Owoce z wczesnych odmian są już powoli zbierane i każdy chce jak najszybciej upłynnić zebrany towar ponieważ z dnia na dzień owoców na rynku przybywa a cena spada. Na plantacjach mamy jednak wiele odmian, a nawet zbiory tych najwcześniejszych potrwają jeszcze kilkanaście dni. Jest to wciąż czas by zadbać odmiany późniejsze a także utrzymać jakość już zbieranych owoców, która stoi pod znakiem zapytania przy tak saharyjskich upałach.

Zacznijmy od dojrzewających owoców. Patrząc na panujące temperatury najważniejsze jest odpowiednie zaopatrzenie plantacji w wodę, tak by owoce były odpowiednio uwodnione i nie cierpiały stresu wodnego co wpływa na ich jędrność i późniejszą trwałość. Tam gdzie owoce są już zbierana nadal warto myśleć o zapewnieniu ich trwałości pozbiorczej jeżeli mówimy o zwalczaniu patogenów chorobotwórczych. Gorąco i przechodzące przez cały kraj lokalne burze tworzą idealne warunki do rozwoju patogenów chorobotwórczych. Warto również między zbiorami wykonać zabiegi zabezpieczające owoce np. stosując biologiczny Serenade ASO, który przy bardzo krótkiej karencji doskonale zabezpieczy owoce np. przed szarą pleśnią. Choroba ta nie zawsze uwidacznia się na plantacji a często pokazuje się dopiero w transporcie i obrocie handlowym, co doskonale widać w tym momencie na przykładzie truskawek.

Miejscami wody jest aż za dużo

Odmiany, które są w fazie wzrostu owoców też należy dokładnie lustrować. Pamiętajmy, że powszechnie uprawiane odmiany jak Bluecrop czy Chandler są dość podatne na antraknozę, a przy wilgotnej pogodzie szara pleśń może atakować również owoce które nie są jeszcze dojrzałe.

Tutaj patrząc na okres karencji warto sięgać po produkty o wysokiej skuteczności, takie jak Luna Sensation i inne dwuskładnikowe produkty o działaniu systemicznym.

Sama ochrona fungicydowa to nie wszystko. Konieczne jest by owoce były odpowiednio odżywiane pierwiastkami zapewniającymi jędrność i twardość owoców. W przypadku dojrzewających owoców proponujemy stosowanie nawozu FolanX Ca29, który zawiera uderzeniową dawkę wapnia w postaci mrówczanu wapnia, bez dodatkowej zawartości zbędnego azotu. Zabiegi takie z powodzeniem można wykonywać między zbiorami a takie dokarmianie wpłynie również jakość i trwałość nalotu na owocach.

W przypadku owoców które wciąż rosną warto pomyśleć o nawozach, które mają dodatkowe właściwości wspierające kondycję owoców. W czasie kiedy owoce wciąż mogą być atakowane przez najgroźniejsze patogeny jako nawóz wapniowy można wybrać Viflo Cal S, który oprócz wapnia wnosi również jony srebra, a o grzybo- i bakteriobójczych właściwościach srebra nie trzeba nikogo przekonywać.

Jest ciepło

Jest upalnie i słonecznie. Tak samo jak ludzie również rośliny odczuwają przez to stres, który należy w miarę możliwości łagodzić. Oprócz racjonalnego nawadnianie konieczna jest również fertygacja. W tym czasie polecane są nawozy o podwyższonej zawartości potasu np. Rosasol 8-17-41 lub Ultrasol 12-12-36. Potas nie tylko wpływa na wyrastanie i smakowitość owoców ale również reguluje gospodarkę wodną w roślinie, co jest niezmiernie ważne podczas upałów. Sama gleba też jest już dość mocno rozgrzana, co może wpływać na aktywność korzeni. By wesprzeć roślin również od strony systemu korzeniowego do fertygacji można podać również Maral, który również od tej strony wykazuje właściwości antystresowe.

Do zabiegów nalistnych, zarówno przy ochronie funicydowej jak dokarmianiu wapniem, warto dodać ASX krzem Plus, który dzięki dużej koncentracji krzemu wpływa na twardość owoców, ale również podnosi odporność krzewu na wysokie temperatury.

Wciąż szukać szkodników

Pod miskami jaja dojrzewają bardzo szybko

Czas najwyższy na rozpoczęcie monitoringu muszki plamoskrzydłej, ale nie zapominajmy że nie jest ona jedynym szkodnikiem przebywającym na plantacjach. W najbliższych dniach powinien rozpocząć się wyląg misecznika, którego młode osobniki będą migrowały w okolice owoców i mogą poczynić szkody w plonie. Obserwujmy również tego szkodnika i w razie konieczności warto będzie wykonać zabieg z użyciem produktu o działaniu mechanicznym jak Next Pro.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex







Poprzedni artykułMalina jesienna – główne wyzwania w ochronie
Następny artykułSezon aroniowy 2021 – co może się wydarzyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj