Borówka południowa w Hiszpanii – rekomendacje

Plantacje borówki południowej w regionie Huelva


Hiszpania w ostatnich latach stała się największym europejskim producentem borówek. Areał uprawy tego gatunku w tym kraju to ponad 3000 ha, a roczna produkcja szacowana jest na około 30 000 ton. Uprawia się tutaj typ borówki południowej, która plonuje na jednorocznych pędach. W uprawie dominują takie odmiany jak: ‘Snowchaser’, ‘Windsor’ i ‘Emerald’.

Tunele z jakich uprawia się borówki w Hiszpanii

Wszystkie borówkowe plantacje prowadzone są w zblokowanych tunelach foliowych – w wielu z nich wcześniej rosły truskawki lub maliny, których uprawy zastępowano uprawą borówki. W jednym tunelu o szerokości około 6,5 metra zazwyczaj sadzi się borówkę w dwóch rzędach w rozstawie 3 x 1 m, choć spotykane są uprawy, gdzie w jednym tunelu rosną trzy rzędy. Rośliny sadzi się na wysokich zagonach ściółkowanych czarną folią. Gleba w jakiej sadzi się borówkę w regionie Huelva jest glebą piaszczystą, która uzupełniana jest najczęściej substratem kokosowym.

Hiszpańscy producencie widzą nasycanie się rynku owocami borówki wysokiej. W ubiegłym roku na niektórych plantacjach nie zbierano już owoców, kiedy cena spadła do 2 euro/kg. Ten rok jest już dużo lepszy, a ceny za pierwsze borówki wynosiły około 8-9 euro/kg, jednak w pełni sezonu spadają do 3,5, średnio jednak udaje się uzyskiwać około 6 euro/kg, co jest uważane za bardzo dobrą cenę, przy kosztach szacowanych na około 2,5 euro/kg. Rosnąca konkurencja na borówkowym rynku wymaga od tutejszych farmerów oferowania coraz lepszej jakości owoców, mówi się też o konieczności wymiany starych odmian, na te o lepszym smaku i lepszej trwałości w obrocie towarowym.

Prawidłowy wzrost systemu korzeniowego po zastosowaniu programu NHDelta do fertygacji

W trakcie zwiedzania borówkowych plantacji w czasie wyjazdu szkoleniowego zorganizowanego przez firmę BioAgris oraz eCoCulture w dniach 10-14 kwietnia mogliśmy zapoznać się z produkcją borówek na kilku plantacjach tego gatunku zlokalizowanych w regionie Huelva. Byliśmy pod dużym wrażeniem plonowania roślin oraz bardzo dobrej jakości owoców. W jednym z odwiedzonych gospodarstw w uprawie znajdowała się m.in. odmiana ‚Venture’, z której krzewów w drugim roku uprawy plantator prognozował zbiór na poziomie 5 kg z rośliny. Równocześnie owoce były bardzo dobrej jakości, co udało się uzyskać wprowadzając nowy program dokarmiania borówek oparty na technologi NHDelta. Na czym polega ta technologia i jak wpływa na wzrost borówek i jakość owoców można dowiedzieć się oglądając poniższy film:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here