Skuteczna ochrona truskawek kluczem do wysokiego plonu





Bieżący sezon nie zaczął się łatwo dla producentów truskawek. Z jednej strony wczesna wegetacja, z drugiej notowane w ostatnich dniach liczne noce z ujemną temperaturą powodują, że na wielu plantacjach będących już w okresie kwitnienia konieczne jest pozostawianie na noc agrowłóknin lub folii perforowanych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podwyższona wilgotność pod niskimi osłonami to również idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych. One co roku odpowiadają za poważne straty w plonowaniu. W skrajnych przypadkach dochodzić mogą one nawet do 60-70%. Patogeniczne grzyby zasiedlają nadziemne i podziemne części roślin. Skuteczna ochrona truskawek jest więc kluczem do uzyskania satysfakcjonującego plonu.

Ochrona chemiczna truskawek pewną metodą

Najskuteczniejszą formą ochrony roślin, a także owoców przed chorobami grzybowymi są zabiegi chemiczne. Ich pominięcie w praktyce wyklucza uzyskanie wysokiego i dobrej jakości zbioru truskawek. Aby jednak ochrona chemiczna mogła być w pełni efektywna niezbędne jest wykorzystanie najskuteczniejszych preparatów. Do takich bez wątpienia należy Switch 62,5 WG. W truskawce stosuje się go przeciw szarej pleśni i antraknozie. Kolejnym determinantem skuteczności zabiegu jest właściwa technika opryskiwania. Chodzi o to, aby ciecz robocza docierała również pomiędzy liście. Liczy się też dobry wybór terminu oprysku. Niewykonanie w odpowiednim okresie zabiegu poskutkuje istotnymi stratami w plonie. Przede wszystkim kluczowy jest okres wiosenny, kiedy to warunki do infekcji i rozwoju patogenów na intensywnie rosnących roślinach są szczególnie korzystne.

Jakie choroby zagrażają krzewom truskawkowym?

Jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych o tej porze roku na plantacjach roślin jagodowych jest szara pleśń. Powoduje ją grzyb Botrytis cinerea. Zarodniki konidialne patogenu infekują rozwijające się kwiaty na krzewach. Grzyb przerasta do działek kielicha i dna kwiatowego. Widoczną konsekwencją jest szybkie ciemnienie i zasychanie porażonych kwiatów. Patogen pozostaje zagrożeniem nawet przy mniej sprzyjającej pogodzie dla jego rozwoju. Dzieje się tak, gdyż pozostaje on obecny w formie utajonej. Gdy warunki pogodowe zmienią się na korzystne – temp. powyżej 15°C i wysoka wilgotność – grzyb błyskawicznie rozwinie się na częściach nadziemnych truskawek. Porażenie w szczególności dotknie zawiązków i dojrzewających owoców.

Jak przeciwdziałać zagrożeniu?

Aby przeciwdziałać występowaniu objawów szarej pleśni na owocach, warto zapobiegawczo zastosować Switch 62,5 WG. Preparat ten jest niezastąpionym rozwiązaniem do walki z tą szalenie groźną chorobą w towarowej uprawie truskawek. W swym składzie zawiera dwie substancje aktywne. Pierwszą jest fludioksonil, drugą cyprodynil. Switch 62 WG jest uznanym fungicydem znajdującym liczne grono użytkowników także wśród wielu plantatorów malin, borówki wysokiej, warzyw czy owoców ziarnkowych. Odznacza się bardzo dobrym działaniem zapobiegawczym oraz interwencyjnym, polegającym na hamowaniu wzrostu grzybni, gdy doszło już do infekcji w roślinach. Dzięki zawartości dwóch substancji aktywnych z różnych grup chemicznych ryzyko powstawania odporności u patogenów jest minimalne.

Jak stosować Switch 62,5 WG?

Pierwsze opryskiwanie należy przeprowadzić, gdy na plantacji pojawiają się najwcześniejsze, ale już w pełni rozwinięte kwiaty. Aby cieszyć się wynikami produkcyjnymi, ochronę przeciwko szarej pleśni należy kontynuować przez cały okres kwitnienia. Kolejne opryski powinny być przeprowadzane co 5-7 dni. Zachowanie okresu karencji nie jest tu jakimkolwiek problemem, gdyż ten w przypadku Switch 62,5 WG wynosi zaledwie 3 dni. Maksymalna i zalecana dawka to 0,8 kg/ha. Do przygotowania cieczy roboczej zużyć należy 600 l wody na 1 ha. Producent rekomenduje opryskiwanie drobnokropliste. Choć poszczególne odmiany truskawki różnią się stopniem podatności na szarą pleśń, to jednak jak dotąd nie udało się wyhodowanie odmiany odpornej na tę chorobę.

Szara pleśń w truskawce i znacznie więcej

Rejestracje Switch 62,5 WG sprawiają, że można stosować ten produkt między innymi do zwalczania szarej pleśni, antraknozy oraz chorób powodujących zamieranie pędów w uprawie malin borówki wysokiej i porzeczek. Zalety użycia preparatu nie kończą się na ochronie plantacji. Jego aplikacja pozytywnie wpływa na trwałość pozbiorczą owoców. To ważne w kontekście obrotu handlowego truskawkami na coraz to bardziej wymagającym rynku.

Materiał promocyjny

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………









Poprzedni artykułMinister Ardanowski rozpoczyna kampanię promującą jagodowe i próbuje pierwszych polskich truskawek!
Następny artykułBorówka południowa w Hiszpanii – rekomendacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj