Areał uprawy borówek będzie rósł w Peru

Plonowanie odmiany DUKE w sezonie 2020

Branża borówkowa w Peru nadal się rozwija. W kraju tym obecnie 14 000 hektarów przeznaczonych jest pod uprawę borówki. Według Federico Beltrana Moliny, dyrektora generalnego Terra Business, obszar ten może wzrosnąć o ponad 40% i osiągnąć 20 000 hektarów w ciągu najbliższych 3 lat.

Aktualna struktura nasadzeń w Peru

Obecnie w Peru istnieją produkcyjne plantacje od Moquegua po Piura. Realizowane są aktywnie projekty nowych nasadzeń w Sierra de Ancash (Huaraz) i Cajamarca. Z ogólnego areału 14 000 hektarów zasadzonych borówek w tym południowoamerykańskim państwie na 5 000 ha rośnie odmiana ‘Biloxi’, kolejne 5 000 ha zajmuje uprawa odmiany ‘Ventura’, a następne 2 000 ha zajmują nasadzenia roślin z 10 programów genetycznych w kraju. Pozostałe 2 000 to odmiany chronione.

Odmiana ‘Biloxi’, której uprawa zapoczątkowała towarową uprawę produkcję w Peru w 2011 roku, jest bardzo wydajna, wciąż uznawana za przydatną. Jednak kreacja ‘Ventura’ jest dwa razy bardziej wydajna niż odmiana wcześniej wspomniana. Zrywanie owoców z niej jest szybsze, więc potrzebna jest mniejsza liczba pracowników. W efekcie sadzi się coraz mniej ‘Biloxi’ – informuje F.B. Molina. Dodał, że obecnie w Peru wykorzystuje się coraz to bardziej udoskonaloną genetykę, by uzyskiwać owoce o lepszym smaku. Jeszcze niedawno owoce z tego kraju uchodziły za raczej kwaśne, teraz jednak stopniowo się to zmienia. Kolejne lata mają upłynąć w Peru pod znakiem kolejnych nasadzeń, zwiększania areału upraw.

Źródło: freshplaza.com
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here