Pierwsze borówki w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się zbiory owoców borówki wysokiej. Na jednej z farm należących do przedsiębiorstwa Hall Hunter Partnership (HHP) – Tuesley Farm położonej w Godalming w ubiegłym tygodniu zbebrano już pierwsze owoce. W tym roku plony zapowiadają się tu na dobrym poziomie.

Z całej powierzchni jaka dysponuje Tuesley Farm (blisko 200 ha) borówki uprawiane są tu na 50 ha. Są to wyłącznie uprawy w doniczkach, ponieważ gleby w tym regionie, jak zresztą  w większości Wielkiej Brytanii nie sprzyjają uprawie borówki wysokiej. Rośliny rosną w różnego rodzaju pojemnikach (25-60 l), a część upraw jest przykryte tunelami foliowymi. To właśnie w nich w ubiegłym tygodniu zaczęto zbiory pierwszych borówek. Najwcześniej dojrzewa ‘Duke’, ale odmiana ta zdaniem Andrzeja Zygory, menadżera farmy nie jest najlepsza do uprawy w pojemnikach. Zaczynają też dojrzewać pierwsze owoce na odmianie ‘Bluecrop’. Wielkość owoców jest w tym roku bardzo dobra. Niestety muszą one konkurować na rynku z owocami z Hiszpanii, które ciągle jeszcze w tym czasie trafiają na brytyjski rynek. Ponieważ są to owoce z ostatnich zbiorów, mają jednak zdecydowanie gorszą jakość niż świeże borówki z angielskich farm.

Zebrane owoce odmiany 'Duke’
alt
Borówki w tunelach uprawia się w pojemnikach

Pozostałe odmiany uprawiane w tym gospodarstwie to ‘Liberty’ i ‘Aurora’. Przed dojrzewaniem owoców większość kwater jest przykrywana siatkami chroniącymi owoce przed ptakami, które powodują tu duże szkody. Prognozy na ten sezon przewidują zbiory borówek z tej farmy na poziomie 600 ton.

Na czas zbiorów kwatery przykrywa się siatkami chroniącymi owoce przed dostępem ptaków


Poprzedni artykułPo Konferencji Porzeczkowej Cz. II – Uwarunkowania agrotechniczne
Następny artykułIV Dni Otwarte Truskawki – w innej lokalizacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj