IX Międzynarodowa Konferencja Borówkowa odbyła się w tym roku w trybie online. Była transmitowana na żywo w dniach 3 i 4 marca. Nowa formuła sprawiał że wyjątkowo licznie uczestniczyli w niej goście zagraniczni. Konferencja była okazją do wysłuchania wielu ciekawych wykładów, ale również poznania oferty wystawców zawartej w wirtualnej strefie EXPO.

Bogata strefa EXPO

Przy braku możliwości organizowania wydarzeń w tradycyjnej formie,  w tym roku Międzynarodowa Konferencja Borówkowa odbywał się formule online. Głównymi sponsorami IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2021 były firmy: Fall Creek Farm & Nursery, Yara Poland oraz Syngenta.

W gronie sponsorów znalazły się firmy: Agrimpex, Agrosimex, Carbohort, Concordia Ubezpieczenia, szkółki z grupy In Vitro Kusibab, Koppert Polska, Kubota, Max Crop, Schrijnwerkers Plants, Timac Agro Polska, Unitec.

Oprócz tego swoją ofertę zaprezentowało 15 wystawców.

Odwiedzający stoiska wystawców mogli poznać ich ofertę, zostawić swoją wizytówkę w oczekiwaniu na kontakt z doradcami z firm, a czasem również skorzystać z dodatkowych rabatów przygotowanych przez wystawców dla uczestników wydarzenia.

Strefa EXPO jest cały czas dostępna dla użytkowników (do 15 marca), którzy zalogują się na platformę wydarzenie (możliwa jest darmowa Rejestracja bez konieczności wykupowania biletu):https://konferencjaborowkowa.wydarzeniaonline.pl/darmowa-rejestracja/

37 krajów, 650 uczestników

Podczas Konferencji zostało wyemitowanych 20 prelekcji, wygłoszonych przez 17 ekspertów. Dodatkowo odbył się również panel dyskusyjny na temat praktycznych rekomendacji dotyczących możliwości zwalczania muszki plamoskrzydłej Drosophila suzuki, poprowadzony przez Tomasza Domańskiego z firmy Koppert. Produkcja realizowana była w krakowskim studio ICE Kraków i emitowana na cały świat. W tym roku Konferencja Borówkowa była naprawdę mocno międzynarodowa. Ogółem zarejestrowało się 650 uczestników z !!!! 37 krajów świata!!!! Od Nowej Zelandii po Chiny, od Finlandii po Republikę Południowej Afryki!

To tylko potwierdza, że borówka jest owocem globalnym. Uprawiana jest na 7 kontynentów świata!  

Podczas transmisji na żywo można było zadawać pytania na chacie, jak również dyskutować z innymi uczestnikami, co również okazało się bardzo ciekawa formą wymiany informacji i doświadczeń.

Debata na temat praktycznych rozwiązań w zwalczaniu Drosophila suzukii

Uczestnicy, którzy nie mogli obejrzeć wszystkich wykładów na żywo mają zapewniony do nich dostęp przez 10 kolejnych dni (do 15 marca). Nagrania wykładów są udostępnione na stronie platformy wydarzenia, dla osób które wykupiły bilety i zalogują się poprawnie na stronę wydarzenia: https://konferencjaborowkowa.wydarzeniaonline.pl/darmowa-rejestracja/

Nowa formuła oknem na świat

Wybrana na ten roku formuła online Konferencji, sprawdziła się bardzo dobrze jako narzędzie do przekazywania wiedzy o uprawie borówki. Dała możliwość jej pozyskania, ale też nawiązania ciekawych kontaktów między uczestnikami wydarzenia. Formuła online pokazała również jak bardzo poszukiwana jest wiedza z zakresu uprawy borówki przez plantatorów z całego świata i jak bardzo borówka stała się owocem globalnym.  

Czy to oznacza, że cały świat jest już borówkowy?

Praktycznie tak, lecz ciągle plantatorzy mają dużo do zrobienia. Powierzchnia uprawy w ciągu ostatnich 10 lata wzrosła przeszło dwukrotnie. Na międzynarodowej niebieskiej arenie pojawili się nowi gracze jak Peru, Meksyk, Serbia czy Ukraina. Gdy patrzymy dalej na niebieski horyzont widzimy nowych uczestników borówkowej sztafety.

Produkcja owoców ciągle rośnie. Eksperci prognozują, że za 6-7 lat, dotychczasowa światowa produkcja z 1 mln ton może wzrosnąć do 2 mln ton.

Co to będzie oznaczać?

Że wszyscy będą zdrowsi, bo będą jeść więcej borówek. Tego życzę wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznej IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej.  

Wykładowcy podczas IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej

Szczegółowa relacja już niebawem w czasopiśmie Jagodnik







Poprzedni artykułStrefa Expo – w ramach IX Międzynarodowej Konferencji Borówkowej – dostępna bezpłatnie!
Następny artykułAreał uprawy borówek będzie rósł w Peru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj