Od 3 lat fungicyd Julietta (oparty na żywych drożdżach) jest dostępny na rynku i wszedł na stałe do programu ochrony owoców jagodowych, a także warzyw. Czym jest Julietta? jakie są jej główne cechy? i jak jej używać? Oto kilka punktów z praktyki i dlaczego Julietta jest cennym narzędziem w pełnym programie przeciwko szarej pleśni.
96,1% substancji czynnej + wysoka jakość formulacji
Julietta wyróżnia się procentową zawartością substancji czynnej (96,1%), która sprawia, że produkt ten jest najbardziej skoncentrowanym, biologicznym fungicydem na rynku i znajduje się w pierwszej piątce zarejestrowanych fungicydów, włączając także chemiczne. Jego skuteczność jest również zapewniona dzięki suchej formule WG, która pozwala na utrzymanie żywotności wszystkich zarodników w temperaturze pokojowej i to przez długi czas. Julietta z dumą prezentuje 3-letnią datę ważności. Nie wszystkie szczepy drożdży są sobie równe, dlatego też nie wszystkie preparaty są wstanie zapewnić taką samą gwarancję w walce z chorobami. Te dwa aspekty są ze sobą powiązane i odgrywają ważną rolę w końcowych wynikach upraw. Julietta „budzi się”, gdy tylko granulki zetkną się z wodą, a dzięki swojej najwyższej formule drożdże LAS02 rozwijają się w szerokim zakresie pH i twardości wody i nie zaleca się stosowania żadnych dodatków w celu skorygowania twardej wody lub wysokiego pH (należy ich nawet unikać). Julietta nie podlega uodpornieniu przez choroby, jest w 100% bezpieczna dla pracowników i ma 0 dni karencji.
Julietta zamyka drzwi dla rozwoju Botrytis
Sposób działania Julietta jest ściśle kontaktowy i działa poprzez konkurencję przestrzenną i odżywczą przeciwko szarej pleśni. Drożdże szybko osiedlają się na wszystkich częściach roślin (łodygach, liściach, kwiatach i owocach), a także w osłabionych obszarach, które są – w większości przypadków – punktami wejścia dla Botrytis.
Po zastosowaniu Julietty wzrost wyselekcjonowanych drożdży S. cerevisiae LAS02 jest szybki i zachodzi w szerszym zakresie temperatur niż szara pleśń. Julietta jest aktywna w temperaturach od 4 do ponad 40°C, podczas gdy większość zarodników Botrytis cinerea kiełkuje w temperaturach od 10 do 25°C. Dlatego zaleca się jej stosowanie profilaktyczne w celu silnego zasiedlenia, zanim pojawiają się optymalne warunki do rozwoju szarej pleśni. Te umiejętności Julietty zapewniają również elastyczność, gdy uprawy stoją w obliczu znacznej różnicy amplitud temperatur, tak jak w tym sezonie – drożdże są już aktywne, gdy presja Botrytis dopiero zaczyna rosnąć.
Mieszanki zbiornikowe i zintegrowany program ochrony
Wiele pytań pojawia się, gdy używamy żywych organizmów w mieszankach zbiornikowych. Julietta może być mieszana z substancjami chemicznymi w tej samej mieszaninie zbiornikowej ze względu na wysoką jakość i stabilną formułę (jednak kilka substancji jest zabronionych do stosowania razem z Juliettą – prosimy o kontakt z ASCROP w celu uzyskania dalszych informacji). W praktyce Julietta jest przeważnie stosowana na zmiany z substancjami chemicznymi w celu zmniejszenia ryzyka odporności substancji chemicznych na szara pleśń, ale także w celu dodania innego sposobu działania do programu ochrony. Obecnie większość środków przeciw Botrytis to głównie substancje układowe, podczas gdy Julietta jest produktem czysto kontaktowym, więc chemiczne fungicydy i drożdże pomagają sobie nawzajem w utrzymaniu niskiej presji i optymalizacji skuteczności całego programu. W praktyce pierwsze zastosowanie Julietty pojawia się w okresie kwitnienia i trwa aż do zbiorów. W tym sezonie prowadzonych jest kilka prób, aby ustalić, czy wcześniejsze aplikacje mogą zapewnić lepszą ochronę – szczególnie na etapie młodych zielonych pąków.
Należy podkreślić ważną kwestię dotyczącą stosowania produktów na bazie silikonów – badania przeprowadzone w całej Europie wykazały wyraźny negatywny wpływ takich produktów na wzrost drożdży. Wybór produktów zawierających oligomery terpenowe (np. Multimaster, Helioterpen lub Optymal Film) ma większy sens pod względem toksykologii dla drożdży – nie jest szkodliwy – ale także w mechanizmu działania Julietty jako kontaktu, w którym warstwa ochronna z oligomerów terpenowych zapewnia lepszy wzrost i lepszą ochronę owoców.
Długa skuteczność z bezpośrednim wpływem na trwałość po zbiorach
We wszystkich testach przeprowadzonych w Polsce i za granicą zauważono bezpośredni wpływ na trwałość owoców. Julietta, dzięki całkowicie bezpiecznemu profilowi, ma okres karencji wynoszący 0. Oznacza to, że można ją stosować bardzo blisko zbiorów, aby drożdże były aktywne na zebranych owocach, ale także aby znacznie ułatwić życie plantatorom w zarządzaniu pozostałościami i tam, gdzie kilka zbiorów nakłada się na siebie. Próba z Juliettą wykazała ponad 10% niższe porażenie owoców w porównaniu z programem chemicznym.
Informacje zwrotne dotyczące innych upraw, takich jak pomidory i maliny – patrz film poniżej – również podkreślają pozytywny wpływ na trwałość owoców. Ta cecha jest szczególnie istotna w eksporcie, ale również dotyczy rynku krajowego. Ważne jest, aby podkreślić, że ostatnia aplikacja Julietty jak najbliżej zbiorów odgrywa ważną rolę w końcowym wyniku – wykonuj aplikację późnym wieczorem / nocą, aby uzyskać przewagę wilgotności względnej, która wzrośnie po aplikacji i ułatwi wzrost Julietty.
Co plantatorzy myślą o Julietta? – Malina
Co dalej z Juliettą?
Od kilku lat trwają prace nad rejestracją biofungicydu przeciwko innym chorobom niż szara pleśń w takich uprawach jak m.in. maliny i grusze, a także w uprawach warzywnych. Podjęto również kroki, aby móc stosować Juliettę innymi metodami w szklarni, ale także podczas przechowywania różnych owoców i warzyw. ASCROP poinformuje o tym, gdy Julietta otrzyma szerszą rejestrację.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Materiał promocyjny ASCROP