Z wizytą w holenderskiej szkółce – sadzonki i nowa odmiana truskawki


Początek listopada to doskonały moment, aby odwiedzić szkółki produkujące sadzonki truskawek i zapytać o jakość zamówionych sadzonek. Naszą rozmowę na temat tegorocznego sezonu podjęliśmy z Erikem Dekkerem z holenderskiej szkółki Flevoplant.

– Czy tegoroczne warunki pogodowe sprzyjały produkcji sadzonek doniczkowanych?

Erik Decker: Wiosna 2024 roku w Holandii była deszczowa i pochmurna. Odnotowaliśmy około 15-20% mniej światła w porównaniu do innych lat. Pogoda w maju była zdecydowanie lepsza – można powiedzieć, że niemal idealna. Natomiast w czerwcu wystąpiły niskie temperatury i ponownie niski poziom światła. W związku z tym, rozmnażanie truskawek, które pozyskujemy z rozłogów i pojawiających się na nich rozetek, opóźniło się w porównaniu do poprzednich lat. Na początku sezonu mieliśmy do czynienia z mniejszą liczbą pędów w niektórych odmianach. Odmiany takie jak ‘Hademar’ i ‘Furore’ miały jednak wystarczającą ilość pędów na początku lipca. Pogoda w lipcu i sierpniu była zadowalająca, co pozwoliło na uzyskanie odpowiedniej liczby rozetek do ukorzeniania. Wrzesień i październik również były korzystne, co sprawiło, że proces ukorzeniania roślin i ich wzrost w doniczkach przebiegały prawidłowo.

– Co z nowości w tym roku trafi do większej sprzedaży? 

ED: Obserwujemy rosnące zainteresowanie nową odmianą powtarzającą owocowanie o nazwie ‘Florice’. W 2024 roku z tą odmianą mieliśmy jedynie niewielkie, testowe nasadzenia w Europie. W 2025 roku do sprzedaży trafią jednak miliony roślin tej odmiany. Największe zainteresowanie tą odmianą pochodzi obecnie z Wielkiej Brytanii, gdzie owoce ‘Florice’ zostały bardzo dobrze przyjęte przez sieci supermarketów. Również w Polsce zauważamy rosnące zainteresowanie ‘Florice’, co jest zasługą jej smaku oraz wysokiej jakości owoców.

– Czy wśród Waszych rynków sprzedażowych dostrzegacie region, gdzie znacząco wzrasta zapotrzebowanie na sadzonki tray mini tray?

ED: W kilku krajach, takich jak Skandynawia, Francja, Polska i Niemcy, zauważamy rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju sadzonki. Choć nie jest to znaczący wzrost, to jednak jest on zauważalny, a wynika przede wszystkim z tego, że w tych krajach zwiększa się areał uprawy truskawek w tunelach i szklarniach. Myślę, że nasze odmiany także zyskują na sile rynkowej, co przekłada się na zwiększenie ich areału uprawy kosztem innych odmian truskawek.

– Czy ma Pan jakieś rady dla osób rozpoczynających uprawę truskawek z sadzonek doniczkowanych w substracie? Jak powinni się przygotować do ich uprawy? Na co powinni zwrócić szczególną uwagę? Co oznacza dobra sadzonka tray?

ED: Dobry start w uprawie odmian powtarzających owocowanie pod osłonami, oprócz dobrej jakości sadzonek, wymaga wyboru odpowiedniej mieszanki podłoża, która powinna być dopasowana do technologii uprawy. Tego rodzaju podłoża, już całkiem specjalistyczne, są dostępne w ofercie kilku firm działających na terenie Europy. Warto zadbać, aby rośliny miały odpowiednią ilość substratu przypadającą na jedną roślinę, co zapewnia właściwy bufor wody. Należy również właściwie nawadniać rośliny, co jest istotne w początkowej fazie wzrostu, aby zbudować odpowiednią jakość systemu korzeniowego, który będzie pracował na plony przez kolejne miesiące. W przypadku uprawy truskawek w donicach warto upewnić się, że pojemniki są równomiernie wypełnione podłożem. Przed sadzeniem należy nawilżyć podłoże oraz zadbać, aby korzenie roślin sadzonych jako materiał tray były dobrze połączone z nowym substratem. Wierzchołek sadzonki tray powinien być na równi z podłożem lub maksymalnie 1 cm powyżej, aby korony roślin nie były przykryte. To sprzyja dobremu rozwojowi. Pamiętajmy, że dobra jakość sadzonki typu tray lub mini tray powinna charakteryzować się solidnym systemem korzeniowym oraz mocnymi koronami, których liczba musi odpowiadać planowanej uprawie.

Dziękuję za rozmowę 

Z przedstawicielami firmy Flevoplant oraz holenderskimi doradcami specjalizującymi się w uprawie odmian powtarzających oraz posiadających szczegółowe informacje dotyczące uprawy zarówno popularnej odmiany 'Hademar’ jak też nowości – odmiany 'Florice’ będzie można się spotkać już 27 listopada podczas I MIędzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024 w Ożarowie Mazowieckim.







Poprzedni artykułNowoczesna uprawa malin – plon, jakość, zysk
Następny artykułOwoce jagodowe z Ukrainy pod lupą PIORIN. Czy są bezpieczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj