Wszystkich producentów truskawek deserowych oraz osoby zajmujące się sprzedają tych owoców, zapraszamy na pierwszy dzień I Międzynarodowej Konferencji Truskawkowo-Malinowej – Berry Forum 2024, który w całości poświęcony będzie nowoczesnym technikom uprawy truskawek oraz wymaganiom stawianym sprzedaży tych owoców. Oto szczegóły dotyczące wystąpień i tematów, które będą poruszane w trakcie tego niezwykle istotnego wydarzenia dla branży.
27 listopada 2024 – TRUSKAWKA
9:30-9:45 – Powitanie i rozpoczęcie konferencji**
—
Cz. I – AGROTECHNIKA
9:45–10:15 – „Czy uprawa truskawek w gruncie będzie opłacalna? Dobór odmian i technologii na podstawie Truskawkowych Inspiracji”
Prelegenci: Mateusz Włodarczyk & Mariusz Podymniak dokonają analizy ekonomiki uprawy truskawek w gruncie oraz przedstawią wskazówki, jak dobierać odmiany i technologie, które zwiększą rentowność tej uprawy.
10:15–10:35 – „Wykorzystanie produktów organicznych w uprawie truskawek na przyspieszony zbiór”
Prelegent: dr Jerzy Próchnicki, niezależny doradca uprawowy, przedstawi prezentację pokazującą innowacyjne metody stosowania produktów organicznych w celu przyspieszenia zbiorów i poprawy jakości plonów.
10:35–10:55 – „Dobór sadzonek, wybór odmiany do uprawy w tunelach oraz praktyczne informacje uprawowe”
Prelegent: Dariusz Daniłkiewicz z firmy Agronom Plants, zaprezentuje informacje dotyczące wyboru sadzonek truskawek oraz najlepszych odmian do uprawy w tunelach. W tej prezentacji nie zabraknie praktycznych wskazówek dotyczących ich prowadzenia w oparciu o praktyczne doświadczenia realizowane w firmie Agronom Berries.
10:55–11:30 – „Zarządzanie podawaniem pożywki w uprawie truskawek w substratach”
Prelegent: Dennis Wilson, Delphy (Wielka Brytania), omówi metody efektywnego zarządzania fertygacją w uprawach truskawek, które mogą znacząco wpływać na ich plon i jakość. Specjalista z firmy Delphy, od wielu lat doradza w najlepszych farmach jagodowych zajmujących się nowoczesną uprawą truskawek w substratach.
11:30–12:00 – Dyskusja i podsumowanie**
Tutaj zachęcamy wszystkich uczestników do zadawania pytań i rozmów o tym jak efektywnie produkować truskawki zgodnie z aktualnymi trendami.
12:00–12:50 – Przerwa kawowa**
Czas na networking oraz wymianę doświadczeń między uczestnikami oraz dowiedzenie kilkudziesięciu stoisk firm prezentujących swoje technologie dedykowane nowoczesnej uprawie roślin jagodowych.
Cz. II – SPRZEDAŻ
12:50 – 13:10 – „Oczekiwania i wymagania sieci handlowych”
Prelegent: Andrzej Łukijańczuk z firmy Agronom Berries omówi trendy i wymania stawianych producentom owoców przez sieci handlowe oraz sposoby na ich spełnienie.
DEBATA
13:10–14:00 – „Wymagania dotyczące sprzedaży owoców w marketach”
Będzie to panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli krajowych i zagranicznych firm zajmujących się sprzedażą owoców jagodowych:
– Agronom Berries (Polska) będzie reprezentował Andrzej Łukijańczuk
– Frutania (Niemcy) będzie reprezentował Markus Schneider
– San Lucar (Hiszpania) będzie reprezentował Ryszard Batolik.
Będzie to okazja do przedyskutowania zasad sprzedaży truskawek na rynkach międzynarodowych oraz najlepszych praktyk. Osobą prowadzącą debatę będzie Krzysztof Żabówka, aktualnie związany z firmą Fall Creek, co gwarantuje celność zadawanych pytań i niezwyke ciekawę debatę.
14:00-15:30 – Przerwa obiadowa
Oprócz pysznego jedzenia z jakiego słynie Hotel Mazurkas, będzie to szansa na nawiązanie nowych kontaktów i rozmowy w mniej formalnej atmosferze.
Cz. III – TRENDY I WYMAGANIA PRODUKCYJNE
15:30–16:10 – „Nowe odmiany i systemy uprawy truskawek powtarzających owocowanie”
Prelegent: Simon Schrey z Sadowniczej Stacja Doświadczalna Koln-Auweiler (Niemcy). W tym ośrodku naukowym, ściśle powiązanym z praktycznym doradztwem produkcyjnym, prowadzone są jedne z ciekawszych doświadczeń dotyczących plonowania najnowszych odmian truskawek powtarzających owocowanie, które mają potencjał na zwiększenie efektywności upraw. Wprowadzane są tutaj również nowe systemy uprawy tej grupy odmian truskawek, które z jednej stroni znacząco wpływają na plonowanie roślin, a z drugiej pozwalają uzyskać owoce tych odmian w nietypowych dla nich terminach. Zapowiada się zatem niezwykle interesujący i praktyczny wykład.
16:10–16:30 – „Optymalizacja programów nawożenia i fertygacji truskawek”
Prelegent: dr inż. Diana Wieczorek z ICL Polska omówi kluczowe aspekty dotyczące nawożenia oraz efektywnego zarządzania wodą w uprawach truskawek, które mogą przyczynić się do uzyskania lepszych plonów i jakości owoców.
16:30–16:50 – „Rozwiązania pozwalające uniknąć problemów w uprawie truskawek na przyspieszony zbiór w tunelach”
Prelegent: Tomasz Domański z firmy Agrosimex, dokona prezentacja innowacyjnych rozwiązań, które mogą pomóc w przezwyciężeniu typowych wyzwań związanych z uprawą truskawek w tunelach. W trakcie tego wykładu uzyskacie informacje o tym jak postępować z truskawkami od posadzenia roślin w glebie do zbioru wysokiej jakości owoców.
16:50–17:30 – „Jak uniknąć problemów z niekształtnymi owocami w uprawie odmian powtarzających owocowanie”
Prelegent: Jan Robben z Flevo Berry (Holandia) w swoim wykładzie pozwoli zrozumieć przyczyn problemów z jakością owoców oraz metody, które można zastosować, aby uzyskać owoce truskawek odmian powtarzających owocowanie o doskonałym kształcie i smaku.
17:30–17:50 – „Logistyka owoców jagodowych – czy można obniżyć koszty transportu”
Prelegent: Bartłomiej Muszyński z firmy Legsad przedstawi szalenie praktyczny punkt widzenia w oparciu o zdobytą praktyczną wiedzę dotyczącą najlepszych praktyk w logistyce transportu owoców jagodowych, mających na celu optymalizację kosztów i efektywności dostaw. Będzie również szansa pozwania wymagań jakie będą stawiane międzynarodowego transportowi owoców jagodowych w najbliższych latach.
—
Uroczysty bankiet
Pierwszy dzień konferencji zakończy uroczysty branżowy bankiet. Będzie okazja do swobodnych rozmów oraz nawiązywania współpracy w przyjemnej, jagodowej atmosferze.
—